Втора фудбалска лига на Македонија 1992/1993

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона1992–93
ПрвациЉуботен

Втората фудбалска лига на Македонија 1993/1994 - 1. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 1992 и завршила на 20 јуни 1993. Во оваа сезона првак бил Љуботен.[1][2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село
Братство Големо Коњари
Братство Ресен
Брегалница Делчево
Гостивар Босфор комерц Гостивар
Југотутун Новаци
Караорман Струга
Кожуф Гевгелија
Куманово Куманово
Љуботен Тетово
Маџари Солидарност Скопје
Металург Титов Велес
Напредок Кичево
Овче Поле Свети Николе
Охрид Охрид
Победа Валандово
Преспа Ресен
Работнички Скопје
Скопје Скопје
Слога Виница
Ударник Пирава

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Љуботен 38 22 9 7 72 32 +40 53
2 Караорман 38 24 5 9 73 37 +36 53
3 Скопје 38 21 9 8 73 32 +41 52
4 Охрид 38 18 9 11 55 39 +16 45
5 Маџари Солидарност 38 18 8 12 62 45 +17 44
6 Брегалница 38 19 7 12 50 42 +18 44
7 Кожуф 38 18 4 16 60 52 +8 40
8 Напредок 38 16 7 15 54 41 +13 39
9 Гостивар Босфор комерц 38 16 7 15 54 53 +1 39
10 Работнички 38 15 9 14 48 47 +1 39
11 Преспа 38 15 8 15 48 53 –5 38
12 Победа 38 17 4 17 52 58 –6 38
13 Слога 38 15 6 17 56 62 –6 36
14 Металург 38 15 5 18 55 64 -9 35
15 Ударник 38 14 6 18 78 62 +4 34
16 Братство (ГК) 38 15 3 20 48 74 –26 33
17 Југотутун 38 12 6 20 40 63 –23 30
18 Куманово 38 10 7 21 52 80 –28 27
19 Братство (Р) 38 10 3 25 42 88 –46 23
20 Овче Поле 38 6 6 26 30 78 –48 18
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднат во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Table from the 37th round“. Karaorman Facebook. Посетено на 10 ноември 2014.[мртва врска]
  2. „ФФМ“. ffm.com.mk. Архивирано од изворникот на 2012-07-18. Посетено на 22 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]