Втора фудбалска лига на Македонија 2009/2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2009/2010
ПрвациШкендија 79
2008/09

Втората фудбалска лига на Македонија 2009/2010 - 18. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 15 август 2009, а завршила на 19 мај 2010.[1] Поради проширувањето на лигата, ниедна екипа не отпаднала таа сезона. Во оваа сезона првак била Шкендија 79.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
11 Октомври Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Беласица Струмица Стадион Младост 6,370
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип 4,000
Влазними Струга Стадион Градска Плажа 500
Влазрими Кичево Градски стадион Кичево 5,000
Дрита Боговиње Стадион Боговиње 500
Локомотива Скопје Стадион Комуналец 1,000
Миравци Миравци Стадион Миравци 1,000
Напредок Кичево Градски стадион Кичево 5,000
Новаци 2005 Новаци Стадион Новаци 500
Охрид 2004 Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Скопје Скопје Стадион Железарница 3,000
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница 2,000
Шкендија 79 Тетово Градски стадион Тетово 15,000

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Шкендија 79[lower-alpha 1] (C, P) 26 20 3 3 57 15 +42 57 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Скопје (P) 26 17 6 3 49 22 +27 57
3 Напредок (P) 26 17 3 6 55 32 +23 54
4 Брегалница 2008 (P) 26 15 7 4 49 20 +29 52 Пласман во баражот за унапредување
5 Дрита 26 12 5 9 36 34 +2 41
6 Миравци 26 11 3 12 31 31 0 36
7 11 Октомври 26 10 4 12 30 34 −4 34
8 Беласица 26 10 3 13 27 40 −13 33
9 Новаци 2005 26 8 7 11 26 37 −11 31
10 Локомотива 26 8 5 13 29 30 −1 29
11 Влазними 26 7 7 12 26 42 −16 28
12 Цементарница 55 26 7 5 14 21 40 −19 26
13 Влазрими[lower-alpha 2] 26 3 5 18 16 49 −33 14 Пласман во баражот за опстанок
14 Охрид 2004[lower-alpha 3] 26 5 1 20 26 52 −26 13 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
Source: MacedonianFootball.com 1, MacedonianFootball.com 2, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика ; 3) Постигнати голови ; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 7) Влечење ливче.
За одлучување место за унапредување, отпаѓање, бараж за унапредување/опстанок: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Постигнати голови од меѓусебните двобои ; 5) Бараж.
(C) Првак; (P) Унапреден
Notes:
  1. На Шкендија 79 и биле одземени шест бода поради неисплатени обврски кон тројца сенегалски играчи.
  2. Влазрими немал потреба да одигра бараж за опстанок поради проширување на лигата.[2]
  3. На Охрид 2004 му биле одземени три бода. Исто така, Охрид 2004 не отпаднал поради проширување на лигата.[2]


Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз


Дома-гости ОКТ БЕЛ БРЕ ВЛР ВЛН ДРИ ЛОК МИР НАП НОВ ОХР СКО ЦЕМ ШКЕ
11 Октомври / 1-0 0-0 1-0 2-0 2-1 2-0 0-1 0-1 0-1 2-0 0-1 2-2 1-0
Беласица 2-4 / 0-3 0-0 3-0 3-1 2-1 0-0 0-3 2-1 2-1 1-1 1-2 0-2
Брегалница 2008 4-1 1-0 / 5-0 5-1 2-1 1-0 3-1 2-3 1-1 1-0 2-3 5-0 0-1
Влазними 3-2 0-2 0-3 / 2-2 2-1 2-2 0-1 1-3 0-0 2-1 1-1 1-2 0-1
Влазними 2-1 2-1 1-1 1-0 / 1-1 2-2 1-0 2-3 2-2 1-0 0-2 1-1 2-1
Дрита 1-1 3-0 1-1 1-0 2-0 / 3-1 1-0 2-1 1-1 1-0 2-3 1-0 0-0
Локомотива 3-0 0-1 0-1 2-0 0-0 2-0 / 0-1 0-1 3-0 2-0 1-2 2-0 1-2
Миравци 1-0 3-1 0-2 3-0 1-0 1-3 5-1 / 3-1 3-1 0-0 1-1 2-1 0-4
Напредок 1-1 1-2 0-0 1-0 5-1 4-0 2-3 2-1 / 3-1 2-1 3-2 5-0 2-2
Новаци 1-2 0-1 1-1 2-1 2-1 0-1 0-0 1-0 0-2 / 3-0 2-4 0-0 2-0
Охрид 2004 2-3 0-2 0-3 4-1 0-2 3-2 0-3 3-2 1-2 2-3 / 0-1 3-0 1-3
Скопје 2-0 3-0 0-0 4-0 2-0 1-3 2-0 2-0 2-1 2-0 5-0 / 0-0 1-1
Цементарница 55 2-1 4-1 1-2 1-0 1-0 0-2 0-0 2-0 1-2 0-1 0-3 0-2 / 0-1
Шкендија 79 3-1 2-0 3-0 2-0 3-0 5-1 1-0 1-0 4-1 5-0 4-1 4-0 2-1 /

Извор:soccerway.com

Бараж за унапредување[уреди | уреди извор]

30 мај 2010
16:30 СЕЛВ
Милано 1 – 2 (доп. време) Брегалница 2008 Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Гледачи: 1,000
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Стојановски гол 78' Извештај Димовски гол 72'
Новаков гол 110' (пен..)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonia 2009/10“. RSSSF.com. Посетено на 28 јануари 2019.
  2. 2,0 2,1 „Охрид в година со два второлигаши“. ohridnews.com. 6 јуни 2010. Посетено на 8 јули 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]