Втора фудбалска лига на Македонија 2013/2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2013/2014
ПрвациСилекс
2012/13

Втората фудбалска лига на Македонија 2013/2014 - 22. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 10 август 2013 и завршила на 17 мај 2014.[1] Ова била последната сезона со 16 екипи, бидејќи Фудбалската федерација на Македонија одлучила лигата да се намали на 10 екипи. Поради тоа, три екипи од 7-то до 9-то место играле бараж за опстанок, додека седум екипи директно испаднале.[2] Во оваа сезона првак бил Силекс.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
11 Октомври Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Борец Велес Градски стадион Велес 2,300
Врапчиште Врапчиште Стадион Врапчиште 500
Дрита Боговиње Стадион Боговиње 500
Зајази Зајас Градски стадион Кичево 5,000
Кожуф Гевгелија Гевгелија Градски стадион Гевгелија 1,400
Локомотива Скопје Стадион Комуналец 1,000
Маџари Солидарност Скопје Стадион Борис Трајковски 3,000
Новаци 2005 Новаци Стадион Новаци 500
Победа Јуниор Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Руфеја Милетино Стадион Милетино 500
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Скопје Скопје Стадион Автокоманда 4,000
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Тиверија Струмица Стадион Младост 6,500
Корзо / Шкупи 19271 Скопје Стадион Чаир 6,000

1 Корзо бил преземен од управата на Шкупи и после првата полусезона, името на Корзо било сменето во Шкупи 1927.

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Силекс (C, P) 29 20 4 5 66 24 +42 64 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Тетекс (P) 29 18 6 5 54 20 +34 60
3 Скопје 29 16 5 8 48 32 +16 53
4 Дрита[lower-alpha 1] 29 16 7 6 45 26 +19 52[б 1]
5 Врапчиште 29 16 4 9 55 33 +22 52
6 Шкупи 1927 29 16 4 9 56 31 +25 52
7 Кожуф Гевгелија (O) 29 14 8 7 50 30 +20 50 Пласман во баражот за опстанок
8 Зајази (R) 29 14 3 12 43 39 +4 45
9 Победа Јуниор (R) 29 12 7 10 44 30 +14 43
10 Тиверија (R) 29 12 5 12 35 43 −8 41 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
11 Маџари Солидарност (R) 29 10 4 15 29 50 −21 34
12 Новаци 2005 (R) 29 8 0 21 29 60 −31 24
13 Локомотива (R) 29 5 5 19 25 60 −35 20
14 11 Октомври (R) 29 5 4 20 27 62 −35 19
15 Борец (R) 29 4 2 23 29 80 −51 14
16 Руфеја[lower-alpha 2] (R) 15 4 2 9 11 26 −15 2
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Дрита и биле одземени три бода.
  2. На Руфеја и биле одземени 12 бода.


Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз


Дома-гости ОКТ БОР ВРА ДРИ ЗАЈ ЛОК МАЏ КОЖ НОВ ПОБ РУФ СИЛ СКО ТЕТ ТИВ ШКУ
11 Октомври / 1-0 2-5 0-2 1-3 1-0 2-2 0-2 1-0 0-1 * 0-0 1-3 2-2 2-1 1-2
Борец 1-1 / 0-6 1-2 2-0 0-3 0-1 0-1 4-1 0-1 0-2 1-3 3-2 0-5 2-3 1-4
Врапчиште 3-0 2-1 / 0-1 1-0 3-0 3-1 3-2 4-2 1-0 4-1 1-1 0-0 3-1 3-0 1-0
Дрита 4-1 3-0 1-0 / 1-0 4-1 3-2 1-1 1-0 2-1 * 1-0 3-0 0-0 3-3 3-0
Зајази 3-0 4-0 2-1 0-0 / 4-1 1-0 2-0 5-2 2-1 * 3-1 1-0 0-2 0-0 2-1
Локомотива 2-4 0-6 2-1 1-1 1-0 / 3-1 0-0 2-1 1-1 * 1-2 0-3 0-2 0-1 1-3
Маџари Солидарност 3-1 2-1 3-1 1-1 1-2 0-0 / 0-3 1-0 0-0 1-0 0-3 1-3 0-1 1-0 0-0
Кожуф Гевгелија 1-0 0-0 1-1 1-1 3-1 3-0 4-0 / 8-3 2-0 * 0-4 1-2 1-1 3-0 3-1
Новаци 2005 3-2 2-1 0-1 2-3 0-2 3-2 1-2 1-2 / 1-0 1-0 0-2 1-0 1-0 0-2 3-0
Победа Јуниор 2-1 12-1 2-1 1-2 3-0 3-1 1-0 0-2 2-0 / 1-0 1-1 0-0 3-2 4-1 1-1
Руфеја 2-0 * * 1-1 2-1 1-1 * 0-3 * * / * 1-0 * 1-5 *
Силекс 4-0 8-1 3-1 1-0 5-1 2-1 4-0 0-0 2-0 2-0 2-0 / 3-1 2-0 3-0 2-1
Скопје 2-1 3-1 3-1 1-0 3-1 2-0 4-1 3-0 3-1 0-0 * 5-4 / 0-0 3-0 1-0
Тетекс 3-0 4-0 2-1 2-1 1-1 3-1 5-1 1-0 1-0 3-1 3-0 1-0 3-0 / 3-0 1-1
Тиверија 2-1 2-1 1-1 1-0 2-0 2-0 2-3 2-2 2-0 1-0 * 0-1 1-1 0-2 / 1-0
Шкупи 1927 4-1 2-1 1-2 3-0 4-2 3-0 1-0 3-1 3-0 2-2 3-0 4-1 3-0 1-0 3-0 /
  • Неодиграни натпревари

Извор:MacedonianFootball.com Архивирано на 1 април 2014 г.

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

Прва рунда[уреди | уреди извор]

Првата рунда вклучувала 8 екипи (три од Втората лига и петте победници од Третата лига) кои биле подредени во четири двојки, играјќи еден натпревар на неутрален терен, при што победниците напредувале во втората рунда.

31 мај 2014
16:00 СЕЛВ
Кожуф Гевгелија 2 – 0 Гоблен Јуниор Стадион Никола Мантов, Кочани
Мижоров гол 36'
Костовски гол 69'
31 мај 2014
16:00 СЕЛВ
Зајази 1 – 2 (прод.) Младост Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Тефе гол 45' Велјановски гол 4'
Даралиовски гол 105'
31 мај 2014
16:00 СЕЛВ
Победа Јуниор 3 – 0 (прод.) Влазрими 77 Градски стадион, Штип
Гешоски гол 103'108'
Ацески гол 117'
31 мај 2014
16:00 СЕЛВ
Вардар Неготино 2 – 1 Беласица Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Спасов гол 78'
Трипунов гол 81'
Глигоров гол 90+3'

Втора рунда[уреди | уреди извор]

Втората рунда вклучувала четири екипи, победниците од натпреварите од првата рунда: Кожуф Гевгелија, Младост, Победа Јуниор и Вардар Неготино. Оваа рунда екипите одиграле два натпревари, двата на неутрален терен, при што победниците обезбедиле место во Втората фудбалска лига на Македонија 2014/2015.

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

4 јуни 2014
17:00 СЕЛВ
Кожуф Гевгелија 1 – 0 Вардар Неготино Градски стадион, Штип
Донев гол
4 јуни 2014
17:00 СЕЛВ
Победа Јуниор 1 – 3 Младост СРЦ Билјанини Извори, Охрид
Карчески гол 15' Клечкароски гол 45'56'89'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

8 јуни 2014
16:00 СЕЛВ
Вардар Неготино 0 – 5 Кожуф Гевгелија Градски стадион, Штип

Вкупен резултат Кожуф Гевгелија - Вардар 6:0

8 јуни 2014
16:00 СЕЛВ
Младост 1 – 2 Победа Јуниор СРЦ Билјанини Извори, Охрид
Клечкароски гол 20' Гешоски гол 15'
Ацески гол 84'

Вкупен резултат Младост - Победа Јуниор 4:3

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Football, Macedonian. „.com - Makedonski Fudbal .com - Macedonian Football (soccer) website | Match Schedule“. Macedonian Football. Архивирано од изворникот на 2013-07-13. Посетено на 2012-09-20.
  2. „Илчо Ѓорѓиоски во јуни добива четиригодишен мандат во Фудбалската федерација на Македонија“. Ekipa.mk. 29 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2014-11-27. Посетено на 19 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.