Втора македонска фудбалска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моментална сезона или издание:
Втора фудбалска лига на Македонија 2017/2018
ВтораФудбалскаЛига.png
Спорт Фудбал
Основана 1992
Број на екипи 20
Држава Македонија Македонија
Тековен првак Беласица (Исток) - (2. титула),
Македонија Ѓ.П. 1932 (Запад) - (3. титула)
Најмногу титули Шкендија,
Македонија Ѓ.П. 1932
(3 титули)
Поврзани натпреварувања Куп на Македонија
Основач ФФМ
Промоција во Прва македонска фудбалска лига
Испаѓање во Трета македонска фудбалска лига
Портал Официјално мрежно место

Втората македонска фудбалска лига е втората најсилна професионална фудбалска лига во Република Македонија. Администрирана е од Фудбалската Федерација на Македонија.

Формат[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од сезоната 2017/2018, форматот се состои од две лига, Запад и Исток, со по десет екипи, кои играат по три меѓусебни натпревари во текот на 27 кола. Прваците на Истокот и Западот заедно напредуваат во Првата лига. Второ пласираните екипи играат бараж натпревар меѓу себе, а победникот од нив игра бараж натпревар против осмо пласираната екипа од Првата лига. На крајот на сезоната, последно пласираните три екипи од двете лиги сигурно ќе испаднат во Третата лига. Екипи кои завршиле на петтото до седмото место евентуално, зависно кој ќе испадне Прва лига, ќе играат испаднат.

Листа на прваци[уреди | уреди извор]

Забелешка: Со задебелени букви се екипите кои биле унапредени во Првата фудбалска лига.

1992–1993[уреди | уреди извор]

Сезона Првак Вицепрвак Трето место
1992/93
Љуботен
Караорман
Скопје

1993–2000[уреди | уреди извор]

Сезона Регион Првак Вицепрвак Трето место
1993/94
Исток
Кожуф
Први Партизан
Брегалница (Ш)
Запад
Охрид
Металург
Тетекс
1994/95
Исток
Победа (В)
Куманово
Брегалница (Ш)
Запад
Македонија Ѓорче Петров
Шкендија (А)
Гостивар
1995/96
Исток
Брегалница (Ш)
Борец
Плачковица Јака
Запад
Шкендија (Т)
Напредок
Шкендија (А)
1996/97
Исток
Борец МХК
Осогово
Брегалница (Д)
Запад
Скопје
Караорман
Тетекс
1997/98
Исток
Осогово
Куманово
Јака Радовиш
Запад
Работнички Кометал
Југохром
Тетекс
1998/99
Исток
Куманово
Беласица
Башкими
Запад
Напредок
Тетекс
Охрид 96
1999/00
Исток
Беласица
Слога Виница
Брегалница (Д)
Запад
Шкендија ХБ
Караорман
Тетекс

2000–2017[уреди | уреди извор]

Сезона Првак Вицепрвак Трето место
2000/01 Куманово Напредок Југохром
2001/02 Тиквеш Брегалница (Д) Башкими
2002/03 Башкими Маџари Солидарност Тетекс
2003/04 Брегалница (Ш) Шкендија 79 Скопје
2004/05 Влазрими Ренова Македонија Ѓорче Петров
2005/06 Пелистер Напредок Караорман
2006/07 Милано Цементарница 55 Тетекс
2007/08 Хоризонт Турново Металург Миравци
2008/09 Тетекс Слога Југомагнат Шкендија 79
2009/10 Шкендија 79 Скопје Напредок
2010/11 11 Октомври Охрид 2004 Тиквеш
2011/12 Пелистер Дрита Скопје
2012/13 Македонија Ѓорче Петров 1932 Гостивар Скопје
2013/14 Силекс Тетекс Скопје
2014/15 Шкупи Младост Гостивар
2015/16 Победа Македонија Ѓорче Петров 1932 Пелистер
2016/17 Академија Пандев Скопје Новаци 2005

2017–[уреди | уреди извор]

Сезона Регион Првак Вицепрвак Трето место
2017/18
Исток
Беласица
Борец 1919
Брегалница 2008
Запад
Македонија Ѓорче Петров 1932
Гостивар
Влазрими 77

Извор:[1]

Најмногу освоени првенства[уреди | уреди извор]

Според клуб[уреди | уреди извор]

# Клуб Титули Сезони
=1.
Шкендија
3
1995/1996, 1999/2000, 2009/2010
=1.
Македонија Ѓорче Петров 1932
3
1994/1995, 2012/2013, 2017/2018
=3.
Куманово
2
1998/1999, 2000/2001
=3.
Брегалница 2008
2
1995/1996, 2003/2004
=3.
Пелистер
2
2005/2006, 2011/2012
=3.
Беласица
2
1999/2000, 2017/2018
=7.
Љуботен
1
1992/1993
=7.
Охрид
1
1993/1994
=7.
Кожуф
1
1993/1994
=7.
Победа Валандово
1
1994/1995
=7.
Борец
1
1996/1997
=7.
Скопје
1
1996/1997
=7.
Работнички
1
1997/1998
=7.
Осогово
1
1997/1998
=7.
Напредок
1
1998/1999
=7.
Тиквеш
1
2001/2002
=7.
Башкими
1
2002/2003
=7.
Влазрими
1
2004/2005
=7.
Милано
1
2006/2007
=7.
Турново
1
2007/2008
=7.
Тетекс
1
2008/2009
=7.
11 Октомври
1
2010/2011
=7.
Силекс
1
2013/2014
=7.
Шкупи 1927
1
2014/2015
=7.
Победа
1
2015/2016
=7.
Академија Пандев
1
2016/2017
  • Со задебелени букви се моменталните учесници во Втората лига.

Според град[уреди | уреди извор]

# Град Титули Екипи
1. Coat of arms of Skopje.svg Скопје 6 Македонија Ѓорче Петров 1932 (3), Работнички (1), Скопје (1), Шкупи 1927 (1)
2. Coat of arms of Tetovo Municipality.png Тетово 5 Шкендија (3), Тетекс (1), Љуботен (1)
=3. Coat of arms of Kumanovo Municipality.svg Куманово 4 Куманово (2), Милано (1), Башкими (1)
=3. Coat of arms of Strumica Municipality.svg Струмица 4 Беласица (2), Турново (1), Академија Пандев (1)
=5. Coat of arms of Štip Municipality.svg Штип 2 Брегалница 2008 (2)
=5. Coat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево 2 Напредок (1), Влазрими (1)
=5. Coat of arms of Bitola Municipality.svg Битола 2 Пелистер (2)
=5. Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп 2 11 Октомври (1), Победа (1)
=9. Coat of arms of Gevgelija Municipality.svg Гевгелија 1 Кожуф (1)
=9. Former coat of arms of Ohrid Municipality.svg Охрид 1 Охрид (1)
=9. Coat of arms of Valandovo Municipality.svg Валандово 1 Победа (1)
=9. Coat of arms of Veles Municipality.svg Велес 1 Борец (1)
=9. Coat of arms of Kočani Municipality.svg Кочани 1 Осогово (1)
=9. Coat of arms of Kavadarci Municipality.svg Кавадарци 1 Тиквеш (1)
=9. Coat of arms of Kratovo Municipality.svg Кратово 1 Силекс (1)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Појавено во 1992 година во Македонија