Втора македонска фудбалска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моментална сезона или издание:
Втора фудбалска лига на Македонија 2020/2021
СпортФудбал
Основана1992
Број на екипи20
ДржаваМакедонија Македонија
Тековен првакБрегалница 2008 (Исток) - (1. титула),
Скопје (Запад) - (2. титула)
Најмногу титулиШкендија
(3 титули)
Поврзани натпреварувањаКуп на Македонија
ОсновачФФМ
Промоција воПрва македонска фудбалска лига
Испаѓање воТрета македонска фудбалска лига
ПорталСлужбено мрежно место

Втората македонска фудбалска лига е втората најсилна професионална фудбалска лига во Република Македонија. Администрирана е од Фудбалската федерација на Македонија.

Формат[уреди | уреди извор]

Форматот се состои од две лиги, Запад и Исток, со по десет екипи, кои играат по три меѓусебни натпревари во текот на 27 кола. Прваците на Истокот и Западот заедно напредуваат во Првата лига. Второ пласираните екипи играат бараж натпревар меѓу себе, а победникот од нив игра бараж натпревар против осмо пласираната екипа од Првата лига. На крајот на сезоната, последно пласираните три екипи од двете лиги сигурно ќе испаднат во Третата лига. Екипи кои завршиле на петтото до седмото место евентуално, зависно кој ќе испадне од Првата лига, ќе испаднат.

Список на прваци[уреди | уреди извор]

Забелешка: Со задебелени букви се екипите кои биле унапредени во Првата фудбалска лига.

1992–1993[уреди | уреди извор]

Сезона Првак Вицепрвак Трето место
1992/93
Љуботен
Караорман
Скопје

1993–2000[уреди | уреди извор]

Сезона Регион Првак Вицепрвак Трето место
1993/94
Исток
Кожуф
Први Партизан
Брегалница (Ш)
Запад
Охрид
Металург
Тетекс
1994/95
Исток
Победа (В)
Куманово
Брегалница (Ш)
Запад
Македонија Ѓорче Петров
Шкендија (А)
Гостивар
1995/96
Исток
Брегалница (Ш)
Борец
Плачковица Јака
Запад
Шкендија (Т)
Напредок
Шкендија (А)
1996/97
Исток
Борец МХК
Осогово
Брегалница (Д)
Запад
Скопје
Караорман
Тетекс
1997/98
Исток
Осогово
Куманово
Јака Радовиш
Запад
Работнички Кометал
Југохром
Тетекс
1998/99
Исток
Куманово
Беласица
Башкими
Запад
Напредок
Тетекс
Охрид 96
1999/00
Исток
Беласица
Слога (В)
Брегалница (Д)
Запад
Шкендија ХБ
Караорман
Тетекс

2000–2017[уреди | уреди извор]

Старото лого на Втората лига
Сезона Првак Вицепрвак Трето место
2000/01 Куманово Напредок Југохром
2001/02 Тиквеш Брегалница (Д) Башкими
2002/03 Башкими Маџари Солидарност Тетекс
2003/04 Брегалница (Ш) Шкендија 79 Скопје
2004/05 Влазрими Ренова Македонија Ѓорче Петров
2005/06 Пелистер Напредок Караорман
2006/07 Милано Цементарница 55 Тетекс
2007/08 Хоризонт Турново Металург Миравци
2008/09 Тетекс Слога Југомагнат Шкендија 79
2009/10 Шкендија 79 Скопје Напредок
2010/11 11 Октомври Охрид 2004 Тиквеш
2011/12 Пелистер Дрита Скопје
2012/13 Македонија Ѓорче Петров 1932 Гостивар Скопје
2013/14 Силекс Тетекс Скопје
2014/15 Шкупи 1927 Младост Гостивар
2015/16 Победа Македонија Ѓорче Петров 1932 Пелистер
2016/17 Академија Пандев Скопје Новаци 2005

2017–[уреди | уреди извор]

Сезона Регион Првак Вицепрвак Трето место
2017/18
Исток
Беласица
Борец 1919
Брегалница 2008
Запад
Македонија Ѓорче Петров 1932
Гостивар
Влазрими 77
2018/19
Исток
Борец 1919
Тиквеш 1930 Кавадарци
Брегалница 2008
Запад
Струга Трим - Лум
Лабуништа 2011
Пелистер
2019/20
Прекината сезона[1]; унапредени Пелистер и Беласица[1][2]
2020/21
Исток
Брегалница 2008
Тиквеш 1930 Кавадарци
Киг-Го
Запад
Скопје
Охрид Лихнидос
Велешта

Извор:[3]

Најмногу освоени првенства[уреди | уреди извор]

Според клуб[уреди | уреди извор]

# Клуб Титули Сезони
1.
Шкендија
3
1995/1996, 1999/2000, 2009/2010
=2.
Куманово
2
1998/1999, 2000/2001
=2.
Брегалница1
2
1995/1996, 2003/2004
=2.
Пелистер
2
2005/2006, 2011/2012
=2.
Македонија Ѓорче Петров 19322
2
2012/2013, 2017/2018
=2.
Беласица
2
1999/2000, 2017/2018
=2.
Борец
2
1996/1997, 2018/2019
=8.
Скопје
2
1996/1997, 2020/2021
=9.
Љуботен
1
1992/1993
=9.
Охрид Лихнидос
1
1993/1994
=9.
Кожуф
1
1993/1994
=9.
Македонија Ѓорче Петров2
1
1994/1995
=9.
Победа (В)
1
1994/1995
=9.
Работнички
1
1997/1998
=9.
Осогово
1
1997/1998
=9.
Напредок
1
1998/1999
=9.
Тиквеш
1
2001/2002
=9.
Башкими
1
2002/2003
=9.
Влазрими
1
2004/2005
=9.
Милано
1
2006/2007
=9.
Турново
1
2007/2008
=9.
Тетекс
1
2008/2009
=9.
11 Октомври
1
2010/2011
=9.
Силекс
1
2013/2014
=9.
Шкупи 1927
1
2014/2015
=9.
Победа
1
2015/2016
=9.
Академија Пандев
1
2016/2017
=9.
Струга Трим - Лум
1
2018/2019
=9.
Брегалница 20081
1
2020/2021
  • Со задебелени букви се моменталните учесници во Втората лига.

1 Брегалница и Брегалница 2008 правно не се истиот клуб. Брегалница 2008 претставува сосема друг клуб кој во минатото го носел името Алумина. Првичната Брегалница, во тој момент отпадната од Втората лига, се распаднала и неговата управа го презела клубот Алумина.

2 Македонија Ѓорче Петров и Македонија Ѓорче Петров 1932 правно не се истиот клуб. Македонија Ѓорче Петров 1932 претставува сосема друг клуб кој во минатото го носел името Треска. Првичната Македонија Ѓ.П., откако била исфрлена за време на сезоната 2009/2010 во Првата лига, се распаднала, додека неговата управа го презела клубот Треска.

Според град[уреди | уреди извор]

# Град Титули Екипи
1. Скопје 7 Македонија Ѓорче Петров 1932 (2), Скопје (2), Македонија Ѓорче Петров (1), Работнички (1), Шкупи 1927 (1)
2. Тетово 5 Шкендија (3), Тетекс (1), Љуботен (1)
=3. Куманово 4 Куманово (2), Милано (1), Башкими (1)
=3. Струмица 4 Беласица (2), Турново (1), Академија Пандев (1)
5. Штип 3 Брегалница (2), Брегалница 2008 (1)
=6. Кичево 2 Напредок (1), Влазрими (1)
=6. Битола 2 Пелистер (2)
=6. Прилеп 2 11 Октомври (1), Победа (1)
=6. Велес 2 Борец (2)
=10. Гевгелија 1 Кожуф (1)
=10. Охрид 1 Охрид (1)
=10. Валандово 1 Победа (1)
=10. Кочани 1 Осогово (1)
=10. Кавадарци 1 Тиквеш (1)
=10. Кратово 1 Силекс (1)
=10. Струга 1 Струга Трим - Лум (1)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

1. a : Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 17 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ја суспендира Втората лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[4] На 26 мај, Федерацијата одлучила дека Првенството воопшто нема да се продолжи.[5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „УО на ФФМ: Првата лига ќе заврши со плеј-оф и плеј-аут, следната сезона ПМФЛ со 12 екипи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „ПМФЛ ќе брои 12 екипи, Пелистер и Беласица повратници во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-07-08. Посетено на 2014-05-18.
  4. „Државното првенство во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 28 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  5. „ФФМ одлучи: Првата лига продолжува со плеј-оф и плеј-аут, без испаѓање“. ekipa.mk преку web.archive.org. 26 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 28 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  6. „ОФИЦИЈАЛНО: ПМФЛ продолжува, ќе се игра цело лето и БЕЗ ИСПАЃАЊЕ!“. gol.mk преку web.archive.org. 26 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 28 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Појавено во 1992 година во Македонија