ФК Гостивар

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Гостивар
Целосно име Фудбалски клуб Гостивар
Основан 1998; пред 24 години (1998)
Распаднат
Стадион Градски стадион Гостивар
Капацитет 1,000
Претседател Октај Дерелиоглу
Тренер Октај Дерелиоглу
Лига Втора македонска лига - Запад
2021/22 Втора лига - Запад, 4. од 10 места
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body shouldersonwhite.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Гостивар (албански: KF Gostivari) ― македонски фудбалски клуб од Гостивар. Клубот настапува во Втората македонска фудбалска лига - Запад.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 1998.[1]

Во сезоната 2012/13, Гостивар завршил на второто место и напреднал во Првата лига за првпат во клупската историја.[2] Првата победа во сезоната 2013/14 била забележана на 18 август 2013 против Работнички. Екрем Хоџиќ, одбранбениот играч на Гостивар постигнал два гола, придонесувајќи за победа од 2-0.

Домашен терен[уреди | уреди извор]

Градскиот стадион Гостивар.

Традиционално, Гостивар настапува на Градскиот стадион Гостивар. Во сезоната 2017/18, екипата на Гостивар одиграла еден натпревар на Спортскиот центар АМС во Гостивар како домашна екипа.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.worldfootball.net/teams/rinia-gostivar
  2. http://macedonianfootball.com/index.php?option=com_content&view=article&id=5593:macedonian-second-league-round-30&catid=1:domestic&Itemid=63
  3. „Делегирање Втора МФЛ - Запад 16 коло, сезона 2017/18“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 8 март 2018. Посетено на 23 август 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]