Градски стадион Гостивар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градски стадион Гостивар
Фудбалски стадион Гостивар (3).jpg
Место Гостивар, Македонија
Координати 41°47′28″N 20°54′5″E / 41.79111° СГШ; 20.90139° ИГД / 41.79111; 20.90139
Отворен
Реновиран 2015
Сопственик Општина Гостивар
Оператор ФК Гостивар
Подлога Трева
Игра ФК Гостивар
Гледачи 1.000

Градски стадион Гостиварфудбалски стадион со сместивост од околу 1.000 гледачи. Сопственост е на Општина Гостивар, а со него стопанисува и воедно главен корисник е ФК Гостивар. Во минатото, корисник на теренот бил првичниот ФК Гостивар.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, била започната нова трибина на стадионот.[1]

Во јуни 2022 година, биле заменет тревникот и биле почнале градежни зафати во подтрибинскиот простор од страна на новите сопственици на ФК Гостивар.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Стадионот во Гостивар добива нова функционална трибина“. ekipa.mk. 14 септември 2015. Архивирано од изворникот на 23 септември 2019. Посетено на 24 септември 2019.
  2. „Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик“. Гостивар: gostivarpress.mk. 25 јуни 2022. Архивирано од изворникот на 27 јуни 2022. Посетено на 23 август 2022.