Втора фудбалска лига на Македонија 2012/2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2012/2013
ПрвациМакедонија Ѓорче Петров 1932
2011/12

Втората фудбалска лига на Македонија 2012/2013 - 21. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 11 август 2012, а завршила на 28 мај 2013. Во оваа сезона првак била Македонија Ѓорче Петров 1932.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
11 Октомври Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Баби Штип Градски стадион Штип 4,000
Врапчиште Врапчиште Стадион Врапчиште 500
Гостивар Гостивар Градски стадион Гостивар 1,000
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Стадион Горно Лисиче 500
Корзо Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Локомотива Скопје Стадион Комуналец 1,000
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Маџари Солидарност Скопје Стадион Борис Трајковски 3,000
Миравци Миравци Стадион Миравци 1,000
Новаци 2005 Новаци Стадион Новаци 500
Охрид 2004 Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Победа Јуниор Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Руфеја Милетино Стадион Милетино 500
Скопје Скопје Стадион Железарница 3,000
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци 4,000

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Македонија Ѓорче Петров 1932 (C, P) 30 21 4 5 60 21 +39 67 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Гостивар (P) 30 19 8 3 55 17 +38 65
3 Скопје 30 19 6 5 59 18 +41 63 Пласман во баражот за унапредување
4 Еуромилк Горно Лисиче[б 1] (P) 30 19 7 4 47 16 +31 61
5 Руфеја 30 16 8 6 46 19 +27 56
6 Миравци 30 16 5 9 50 29 +21 53
7 Победа Јуниор 30 12 3 15 34 44 −10 39
8 Врапчиште 30 9 10 11 39 41 −2 37
9 Корзо 30 8 11 11 42 42 0 35
10 Маџари Солидарност 30 9 7 14 39 44 −5 34[б 2]
11 Новаци 2005 30 10 4 16 40 57 −17 34
12 Локомотива 30 10 3 17 41 52 −11 33[б 3]
13 11 Октомври 30 10 3 17 40 55 −15 33
14 Баби (R) 30 9 3 18 34 44 −10 30 Пласман во баражот за опстанок
15 Тиквеш (R) 30 4 7 19 24 76 −52 19 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
16 Охрид 2004[б 4] (R) 30 4 1 25 25 100 −75 7 Исфрлена екипа
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
  1. На Еуромилк Горно Лисиче му биле одземени три бода.
  2. Меѓусебен двобој: Маџари Солидарност 3 бода, Новаци 2005 3 бода. Гол разлика + 2 за Маџари Солидарност.
  3. Меѓусебен двобој: Локомотива 3 бода, 11 Октомври 3 бода. Гол разлика + 5 за Локомотива.
  4. На Охрид 2004 му биле одземени шест бода. Охрид бил исфрлен поради неиграње на два последователни натпревари. Последните четири натпревари биле службено доделени на противниците.[1]


Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз


Дома-гости ОКТ БАБ ВРА ГОС ЕГЛ КОР ЛОК МАЏ МАК МИР НОВ ОХР ПОБ РУФ СКО ТИК
11 Октомври / 2-1 2-0 1-3 0-1 2-2 1-0 2-1 0-2 0-1 1-1 4-2 1-0 1-3 0-1 5-0
Баби 5-1 / 2-1 0-2 0-1 1-1 4-1 1-1 0-1 0-2 3-1 3-0 3-0 1-0 0-3 1-0
Врапчиште 2-1 1-0 / 1-1 0-3 2-2 3-4 2-0 1-0 1-1 1-0 6-0 2-2 0-1 1-0 1-1
Гостивар 1-0 2-0 5-0 / 1-1 2-0 2-0 0-0 0-0 1-1 3-0 1-0 5-1 1-0 2-0 0-0
Еуромилк Горно Лисиче 3-1 3-0 1-0 2-1 / 3-1 2-0 0-0 2-1 2-1 3-1 3-0 2-0 0-0 0-0 0-0
Корзо 3-2 2-0 0-0 2-2 0-1 / 2-1 1-0 0-2 0-1 2-1 6-1 2-1 1-1 1-1 0-0
Локомотива 7-1 2-0 2-2 0-1 1-1 2-1 / 1-0 0-4 0-2 3-0 3-0 4-1 0-3 1-3 1-4
Маџари Солидарност 3-0 2-4 0-0 0-2 0-4 2-2 0-2 / 1-0 1-0 3-0 5-2 1-0 1-1 1-1 6-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 0-1 2-0 3-1 1-0 2-1 1-1 2-0 4-2 / 2-0 3-1 3-1 2-0 1-0 3-2 3-0
Миравци 5-1 3-0 2-0 1-3 2-0 1-1 4-1 5-1 0-0 / 3-2 2-1 0-2 1-0 3-1 3-1
Новаци 2005 2-1 1-0 2-2 2-5 0-1 2-0 2-2 2-1 0-0 2-0 / 3-0 2-1 0-1 0-3 4-0
Охрид 2004 2-5 4-3 2-1 0-2 0-1 1-0 2-1 0-3 2-10 0-3 1-4 / 1-2 1-3 0-4 0-0
Победа Јуниор 2-1 2-1 1-1 0-2 1-0 3-0 1-0 0-1 2-4 1-0 3-1 2-1 / 0-2 1-1 1-0
Руфеја 0-0 1-0 0-1 0-0 2-1 3-1 2-0 4-2 0-2 1-1 4-1 3-0 3-0 / 1-0 5-0
Скопје 2-0 2-1 2-0 4-0 1-1 3-1 1-0 2-0 2-0 1-0 7-0 5-0 1-0 1-1 / 3-0
Тиквеш 0-3 0-0 1-6 0-5 0-4 0-7 1-2 2-1 1-2 3-2 0-3 9-1 0-4 1-1 0-2 /

Извор:soccerway.com

Бараж за унапредување[уреди | уреди извор]

12 јуни 2013
16:30 СЕЛВ
Дрита 0 – 3 (2 – 3)
Службен
Еуромилк Горно Лисиче Градски стадион, Штип
Гледачи: 1,500
Судија: Далибор Ѓорѓиевски (Куманово)
Барач гол 53'
Нухији гол 65'
Мустафи Red card 66'
Џафери Red card 66'
Извештај Пандовски гол 11'45'
Мицков гол 54'
12 јуни 2013
16:30 СЕЛВ
Пелистер 1 – 0 Скопје Градски стадион, Кичево
Гледачи: 3,000
Судија: Јосип Бартон (Тетово)
Димитровски гол 68'
Миленковски Yellow cardRed card 90+4'
Извештај

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

15 јуни 2013
16:30 СЕЛВ
Баби 0 – 1 Зајази Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Дани гол 70'

15 јуни 2013
16:30 СЕЛВ
Тиверија 1 – 0 Шкупи Градски стадион, Штип
Гуцев гол 75' (пен..)

15 јуни 2013
16:30 СЕЛВ
Борец 3 – 0 Кораби Стадион Тумбе Кафе, Битола
Тодоровски гол
Чоков гол
Левков гол

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ohrid disqualified!“. macedonianfootball.com преку web.archive.org. 13 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2019-10-07. Посетено на 7 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]