ФК Кораби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Кораби
Целосно имеФудбалски клуб Кораби
Основан1921; пред 98 години (1921)
СтадионГрадски стадион Дебар
(Капацитет: 5,000)
МенаџерМенсур Неџипи
ЛигаВтора фудбалска лига на Македонија (Запад)
2018/191. место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Корабимакедонски фудбалски клуб од Дебар. Клубот се натпреварува во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил формиран во 1921 година.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија Трета фудбалска лига на Македонија - Југозапад:

Состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 21 август 2019


Бр. Позиција Играч
1 Македонија ГМ Филип Лазаревски
4 Македонија ОД Мартин Лекоски
7 Македонија ОД Фатјон Љеши
8 Македонија СР Башким Лама
14 Македонија СР Албан Расими
18 Македонија СР Егзон Азири
19 Македонија НП Александар Целески
20 Македонија СР Донарт Бајрами
22 Македонија СР Фатмир Арифи
24 Македонија ОД Љупче Трпески
Бр. Позиција Играч
29 Македонија ГМ Вулнет Ислами
Македонија Агон Истрефи
Македонија Мергим Лутфиу
Македонија Блерон Муца
Македонија Кренар Верлаку
Македонија НП Ујкан Муца
Македонија Дрилон Колеци
Македонија НП Един Мерсовски
Македонија Фуат Спахиу

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonian Football | Korabi – Macedonian Football“. macedonianfootball.com. конс. 2018-03-16. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]