ФК Кораби

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Кораби
Целосно имеФудбалски клуб Кораби
Основан1921; пред 103 години (1921)
СтадионГрадски стадион Дебар
(Капацитет: 2,500)
ПретседателХабиб Клобочишта
МенаџерМенсур Неџипи
ЛигаВтора фудбалска лига - Запад
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Запад, 7. од 10 места
Домашни бои
Гостински бои

ФК Корабимакедонски фудбалски клуб од Дебар. Клубот се натпреварува во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил формиран во 1921 година.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија Трета фудбалска лига на Македонија - Југозапад:

Состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 7 февруари 2020


Бр. Позиција Играч
1 Македонија ГМ Филип Лазаревски
Македонија ОД Мартин Лекоски
4 Македонија СР Ерсин Фетахи
5 Македонија ОД Исмаил Абдулаху
7 Македонија ОД Фатјон Леши
8 Македонија СР Башким Љама
11 Македонија НП Емир Аљиу
13 Македонија СР Аздрен Мена
14 Македонија НП Албан Расими
15 Македонија НП Илбер Беќири
Бр. Позиција Играч
18 Македонија НП Егзон Азири
22 Македонија СР Фатмир Арифи
29 Македонија ГМ Вулнет Ислами
Македонија Агон Истрефи
Македонија Мергим Љуфтиу
Македонија Бљерон Муца
Македонија Кренар Верлаку
Македонија Дриљон Кољеци
Македонија НП Един Мерсовски
Македонија Фуат Спахиу

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonian Football | Korabi – Macedonian Football“. macedonianfootball.com. Посетено на 2018-03-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]