Трета фудбалска лига на Македонија 2018/2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трета македонска фудбалска лига
Сезона2018/19
ПрвациДрита (Запад)
Охрид Лихнидос (Југозапад)
Кадино (Север)
Осогово (Исток)
Дојранско Езеро (Југоисток)
Питу Гули (Центар)
2017/18

Третата фудбалска лига на Македонија 2018/2019 - 27. издание на Третата фудбалска лига на Македонија.

Запад[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Запад
Сезона2018/19
ПрвациДрита
ИспаднатиЅиѕа
Фљамуртари
Одиграни натпревари156
Најголема победа домаБеса 8 - 0 Фљамуртари
Најголема победа на гостиКамјани 0 - 6 Вардари
Фљамуртари 0 - 6 Вардари
Фљамуртари 0 - 6 Камјани
Натпревар со најмногу головиФљамуртари 3 - 6 Зајази
Вардари 7 - 2 Фљамуртари
Најголема низа на победиДрита (6 натпревари)
Најголема низа без поразДрита (24 натпревари)
Најголема низа без победаФљамуртари (12 натпревари)
Најголема низа на поразиФљамуртари (11 натпревари)
2017/18

Сезоната започнала на 15 септември 2018, а завршила на 2 јуни 2019 година.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Дрита (C, P) 24 18 6 0 65 16 +49 60 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад
2 Вардари (P) 24 17 5 2 65 22 +43 56 Пласман во баражот за унапредување
3 Беса[б 1] 24 14 5 5 58 24 +34 47
4 Напредок 24 14 2 8 50 33 +17 44
5 Трабзонспор 24 10 4 10 39 38 +1 34
6 Љуботен 24 9 4 11 42 49 −7 31
7 Зајази 24 8 6 10 37 40 −3 30
8 Нерашти 24 9 3 12 31 36 −5 30
9 Речица 24 9 3 12 26 40 −14 30
10 Арсими 24 7 8 9 29 33 −4 29
11 Камјани 24 8 3 13 42 45 −3 27
12 Ѕиѕа (R) 24 5 3 16 37 64 −27 18 Откажано учество за следна сезона
13 Фљамуртари[б 2] 24 1 1 22 17 98 −81 4 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. Чаклани, пред почетокот на сезоната, бил преземен од управата на Беса и истовремено му било сменето името на клубот во Беса.
 2. Фљамуртари бил вратен заради пополнување на испразнето место во лигата.


Југозапад[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Југозапад
Сезона2018/19
ПрвациОхрид Лихнидос
ИспаднатиЛирија (З)
Лакочереј Спорт
Одиграни натпревари169
Најголема победа домаКараорман 2017 9 - 0 Лакочереј Спорт
Најголема победа на гостиЛакочереј Спорт 1 - 6 Охрид Лихнидос
Октиси Спорт 0 - 5 Охрид Лихнидос
Натпревар со најмногу головиКараорман 2017 8 - 2 Сатеска
Најголема низа на победиОхрид Лихнидос (9 натпревари)
Најголема низа без поразОхрид Лихнидос (16 натпревари)
Најголема низа без победаОктиси Спорт (10 натпревари)
Најголема низа на поразиОктиси Спорт (10 натпревари)
2017/18

Сезоната започнaла на 26 август 2018, а завршила на 26 мај 2019.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Охрид Лихнидос (C, P) 25 18 4 3 78 23 +55 58 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад
2 Влазними 25 13 4 8 38 28 +10 43 Пласман во баражот за унапредување
3 Црно Буки ЗЛ 25 12 3 10 41 31 +10 39
4 Лирија (Г) 25 12 3 10 48 43 +5 39
5 Новаци 2005 25 12 1 12 50 40 +10 37
6 Караорман 2017 25 11 3 11 56 46 +10 36
7 Велешта 25 11 2 12 49 57 −8 35
8 Сатеска 25 11 2 12 42 53 −11 35
9 Кравари 25 10 4 11 49 56 −7 34
10 Фљамуртари 25 10 3 12 34 43 −9 33
11 Лакочереј Спорт (R) 25 10 2 13 38 63 −25 32 Откажано учество за следна сезона
12 Преспа[б 1] 25 8 7 10 40 41 −1 31 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
13 Лирија (З)[б 2] (R) 13 6 0 7 25 30 −5 18 Исфрлена екипа
14 Октиси Спорт[б 3] 25 6 0 19 38 72 −34 18 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. Преспа била поштедена од испаѓање бидејќи немало второлигашка екипа која отпаѓала во Југозападниот Регион.
 2. Лирија (Заграчани) биле исфрлени по дваесеттото коло откако не одиграле два последователни натпревари. Само резултатите од првата полусезона и се важеле.[1]
 3. Октиси Спорт бил поштеден од испаѓање бидејќи го пополнил местото на Лакочереј кој го откажал учеството за следната сезона.


Север[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Север
Сезона2018/19
ПрвациКадино
ИспаднатиЕуромилк Горно Лисиче
Текстилец
Марино 2012
Одиграни натпревари182
Најголема победа домаКадино 11 - 0 Волково 1964
Најголема победа на гостиТекстилец 1 - 7 Локомотива Бентоекспорт
Марино 0 - 6 Студена Вода
Натпревар со најмногу головиЛокомотива Бентоекспорт 6 - 6 Петровец
Најголема низа на победиКадино (20 натпревари)
Најголема низа без поразКадино (21 натпревар)
Најголема низа без победаМарино 2012 (12 натпревари)
Најголема низа на поразиМарино 2012 (12 натпревари)
2017/18

Сезоната започнала на 16 септември 2018, а завршила на 26 мај 2019.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кадино (C, P) 26 22 1 3 93 25 +68 67 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад
2 Фортуна 26 18 1 7 83 44 +39 55 Пласман во баражот за унапредување
3 ССК Нова 26 15 6 5 51 38 +13 51
4 Студена Вода 26 14 2 10 73 43 +30 44
5 Братство - Влазними 26 14 1 11 60 42 +18 43
6 Илинден 26 13 3 10 58 46 +12 42
7 Беса - Влазрими[б 1] 26 13 2 11 56 44 +12 38
8 Локомотива Бентоекспорт 26 11 4 11 54 50 +4 37
9 Ринија 98 26 10 4 12 54 51 +3 34
10 Петровец 26 10 3 13 51 63 −12 33
11 Волково 1964 26 9 4 13 41 67 −26 31
12 Еуромилк Горно Лисиче[б 2] (R) 26 9 0 17 38 66 −28 24 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
13 Текстилец (R) 26 4 2 20 36 97 −61 14
14 Марино 2012 (R) 26 3 1 22 27 99 −72 10
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. На Беса - Влазрими му биле одземени три бода поради инцидент во дваесеттото и второто коло.
 2. На Еуромилк Горно Лисиче му биле одземени три бода поради непојавување на терен во дваесеттото коло.[2][се бара извор]


Исток[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Исток
Сезона2018/19
ПрвациОсогово
ИспаднатиКежовица
Работник
Рудар 1947
Одиграни натпревари92
Најголема победа домаКежовица 9 - 1 Рудар 1947
Рудар 1947 8 - 0 Работник
Најголема победа на гостиМалеш 1 - 5 Рудар 1947
Натпревар со најмногу головиКежовица 9 - 1 Рудар 1947
Најголема низа на победиОсогово (5 натпревари)
Најголема низа без поразОсогово (10 натпревари)
Најголема низа без победаСлога 1934 (7 натпревари)
Најголема низа на поразиСлога 1934 (7 натпревари)
2017/18

Сезоната започнала на 16 септември 2018, а завршила на 29 мај 2019.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Осогово (C, P) 25 17 4 4 58 25 +33 55 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток
2 Овче Поле 25 14 5 6 55 25 +30 47
3 Рудар 1947 25 11 1 13 54 67 −13 34 Откажано учество за следна сезона
4 Брегалница Голак 25 8 8 9 35 41 −6 32
5 Малеш 25 6 4 15 35 67 −32 22
6 Слога 1934[б 1] 25 7 2 16 33 48 −15 20
7 Кежовица[б 2] (R) 14 8 3 3 26 10 +16 18 Исфрлени екипи
8 Работник[б 3] (R) 20 7 1 12 24 37 −13 13
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. На Слога 1934 и биле одземени три бода поради непојавување на терен во деветтото коло.[се бара извор]
 2. Кежовица биле исфрлени по седумнаесеттото коло откако не одиграле два последователни натпревари. Само резултатите од првата полусезона и се важеле.[3] На Кежовица и биле одземени девет бода поради откажувањето од лигата.
 3. На Работник му биле одземени девет бода поради откажување од натпреварувањето.


Југоисток[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Југоисток
Сезона2018/19
ПрвациДојранско Езеро
ИспаднатиХоризонт Турново
Одиграни натпревари50
Најголема победа домаТиверија 8 - 1 Младост
Младост 9 - 2 Василево
Најголема победа на гостиВасилево 1 - 8 Тиверија
Натпревар со најмногу головиМладост 9 - 2 Василево
Најголема низа на победиДојранско Езеро (9 натпревари)
Најголема низа без поразДојранско Езеро (10 натпревари)
Најголема низа без победаСпартмани (10 натпревари)
Најголема низа на поразиСпартмани (4 натпревари)
2017/18

Сезоната започнала на 29 септември 2018, а завршила на 26 мај 2019 година.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Дојранско Езеро[б 1] (C) 18 13 3 2 41 17 +24 42 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток
2 Тиверија 18 9 3 6 55 28 +27 30
3 Младост 18 8 1 9 41 44 −3 25
4 Василево 18 6 2 10 34 56 −22 20
5 Спартмани 18 4 3 11 25 44 −19 15
6 Хоризонт Турново[б 2] (R) 10 4 0 6 20 27 −7 12 Исфрлена екипа
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. Дојранско Езеро го откажал учеството во Втората лига - Исток за следната сезона. Следната екипа со можно право за унапредување, Тиверија, исто така ја одбила поканата за Втората лига.[4][5]
 2. Хоризонт Турново биле исфрлени по четиринаесеттото коло откако не одиграле два последователни натпревари. Само резултатите од првата полусезона и се важеле.[6]


Центар[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Центар
Сезона2018/19
ПрвациПиту Гули
ИспаднатиТополчани
Тополка
Одиграни натпревари132
Најголема победа домаБабуна 9 - 0 Напредок
Превалец 9 - 0 Големо Коњари
Најголема победа на гостиМладост 1930 0 - 5 Бабуна
Марена 1 - 6 Братство 07
Натпревар со најмногу головиНапредок 8 - 3 Тополчани
Најголема низа на победиПиту Гули (8 натпревари)
Најголема низа без поразПревалец (10 натпревари)
Најголема низа без победаТополка (11 натпревари)
Најголема низа на поразиТополка
Тополчани (5 натпревари)
2017/18

Сезоната започнала на 9 септември 2018, а завршила на 19 мај 2019.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Питу Гули (C, P) 22 18 1 3 56 15 +41 55 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток
2 Превалец 22 17 3 2 60 19 +41 54
3 Бабуна 22 10 3 9 59 40 +19 33
4 Братство 07[б 1] 22 9 5 8 60 44 +16 31
5 Ново Црнилиште 22 9 3 10 52 42 +10 30
6 Напредок 22 8 6 8 45 59 −14 30
7 Младост 1930 22 8 4 10 40 50 −10 28
8 Росоман 83[б 2] 22 8 6 8 37 32 +5 27
9 Големо Коњари 22 7 6 9 29 45 −16 27
10 Марена 22 8 2 12 46 56 −10 26
11 Тополчани (R) 22 6 1 15 26 57 −31 19 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
12 Тополка[б 3] (R) 22 3 2 17 28 79 −51 8
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. На Братство 07 му бил одземен еден бод поради погрешна документација на свој фудбалер.
 2. На Росоман 83 му биле одземени три бода поради непојавување на натпревар во дваесеттото коло.[7][се бара извор]
 3. На Тополка и биле одземени три бода поради прекин на натпревар во седумнасеттото коло и напад на судијата.


Бараж за унапредување[уреди | уреди извор]

Бидејќи останало едно празно место во Втората лига - Запад за сезоната 2019/20, второпласираните екипи од регионите Запад, Југозапад и Север се натпреварувале помеѓу себе за да го одлучат последниот учесник во Западната лига.[8]

     Екипа која обезбедила пласман во Втората лига
# Екипа Победи Нерешени Порази Постигнати
голови
Примени
голови
Гол
разлика
Бодови
1. Вардари 2 0 0 7 2 + 5 6
2. Влазними 1 0 1 4 3 + 1 3
3. Фортуна 0 0 2 2 8 - 6 0

1. коло[уреди | уреди извор]

12 јуни 2019
Вардари 2–1 Влазними Градски стадион, Тетово
Судија: Марјан Младеновски (Скопје)
Емрули гол 19'
Алији гол 45+1'
Извештај Лимани гол 90+4'

2. коло[уреди | уреди извор]

15 јуни 2019
Влазними 3-1 Фортуна Градски стадион, Тетово
Судија: Стојанче Трпчевски (Кавадарци)
Османи гол 19'
Шекуткоски гол 52' гол 90'
Извештај Фазлији гол 57'

3. коло[уреди | уреди извор]

19 јуни 2019
Фортуна 1-5 Вардари Градски стадион, Тетово
Судија: Марјан Гоцевски (Струмица)
Мамути гол 4' Извештај Мифтар гол 27' гол 47' гол 76'
Емрули гол 73'
Брахими гол 82'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Round overview of the 3.MFL groups (19-21.04.2019)“. MacedonianFootball.com. 22 април 2019. Посетено на 23 април 2019.
 2. „Round overview of the 3.MFL Groups (25-29.04.2019)“. MacedonianFootball.com. 30 април 2019. Посетено на 10 мај 2019.
 3. „3.MFL East & North overview of Round 17“. MacedonianFootball.com. 10 април 2019. Посетено на 11 април 2019.
 4. „Каменица Саса останува во Втората лига – Исток“. ekipa.mk. 12 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 5. „Иако лани испадна, Каменица Саса пак ќе игра во ВМФЛ!“. gol.mk. 12 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 6. „Round overview of the 3.MFL groups (13/14.04.2019)“. MacedonianFootball.com. 15 април 2019. Посетено на 19 април 2019.
 7. „Round overview of the 3.MFL Groups (3/4.05.2019)“. MacedonianFootball.com. 5 мај 2019. Посетено на 14 мај 2019.
 8. „Play-offs for 2.MFL West filling confirmed“. MacedonianFootball.com преку web.archive.org. 9 јуни 2019. Посетено на 13 јуни 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]