ФК Илинден (Илинден)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ФК Илинден е македонски фудбалски клуб од населба Илинден - Општина Илинден. Клубот е формиран 1957 година, во својата историја има настапувано и во 2 МФЛ (Втора Македонска Фудбалска Лига). Во овој клуб кариерата ја има почнато Љупчо Кметовски.