Прејди на содржината

Трета фудбалска лига на Македонија 2019/2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трета македонска фудбалска лига
Сезона2019/20
2018/19

Третата фудбалска лига на Македонија 2019/2020 - 28. издание на Третата фудбалска лига на Македонија.

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската федерација на Македонија на 12 март 2020 одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ја суспендира Третата лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[1]

Прваци не биле прогласени, а на 17 јули 2020 година, преку ждрепка биле одлучени моменталните екипи на првите места да бида извлечени за да бидат унапредени во Втората лига.[2]

Запад[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Запад
Сезона2019/20
Најголема победа домаКамјани 8-2 Фљамуртари
Најголема победа на гостиФљамуртари 0-5 Арсими
Арсими 0-5 Беса
Трабзонспор 0-5 Тетекс
Натпревар со најмногу головиКамјани 8-2 Фљамуртари
2018/19

Сезоната започнала на 21 септември 2019, а додека сè уште траела зимската пауза, била прекинато натпреварувањето во март 2020.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Чаклани[lower-alpha 1] 11 10 0 1 32 4 +28 30 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Тетекс[lower-alpha 2] 11 8 2 1 32 6 +26 26 Откажано учество за следна сезона
3 Зајази 11 8 1 2 26 17 +9 25
4 Камјани 11 6 2 3 27 17 +10 20
5 Пролетер 11 6 1 4 19 21 −2 19
6 Речица 11 5 2 4 13 13 0 17
7 Трабзонспор 11 5 0 6 17 18 −1 15
8 Напредок 11 4 2 5 18 21 −3 14
9 Арсими 11 4 0 7 17 22 −5 12
10 Љуботен 11 3 1 7 14 20 −6 10
11 Нерашти 11 1 1 9 5 28 −23 4 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
12 Фљамуртари 11 0 0 11 3 36 −33 0
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 1 декември 2019. Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
Notes:
 1. Чаклани го носел името Беса во поголемиот дел од сезоната.
 2. Бидејќи управата на Тетекс го презела второлигашот Лабуништа 2011, клубот Тетекс бил распуштен.[3][4][5]


Југозапад[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Југозапад
Сезона2019/20
Најголема победа домаПреспа 8-0 Октиси Спорт
Најголема победа на гостиОктиси Спорт 1-7 Новаци 2005
Натпревар со најмногу головиЦрно Буки ЗЛ 8-2 Октиси Спорт
2018/19

Сезоната започнала на 1 септември 2019, а завршила на 12 март 2020.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Велешта (P) 15 11 1 3 48 15 +33 34 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Црно Буки ЗЛ 15 9 2 4 34 19 +15 29
3 Фљамуртари 15 8 4 3 29 14 +15 28
4 Новаци 2005 15 7 3 5 37 22 +15 24
5 Преспа 15 7 2 6 36 23 +13 23
6 Влазними 15 7 2 6 30 23 +7 23
7 Октиси Спорт 15 7 1 7 26 46 −20 22
8 Лирија (Г) 15 6 3 6 33 24 +9 21
9 Кравари 15 6 3 6 28 29 −1 21
10 Караорман 2017 15 6 2 7 30 30 0 20
11 Сатеска 15 5 3 7 21 32 −11 18
12 Дебрца[lower-alpha 1] 15 5 2 8 26 39 −13 17 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
13 Македонија 14 3 4 7 13 32 −19 13
14 Стрела Спорт 15 1 2 12 15 58 −43 5
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 12 март 2020. Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден
Notes:
 1. Дебрца бил преземен од управата на општинскиот лигаш Искра и му биле сменето името на клубот во следната сезона.[се бара извор]


Север[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Север
Сезона2019/20
Најголема победа домаФортуна 8-0 Цементарница 55
Беса - Влазрими 9-1 Петровец
Најголема победа на гостиРечица 0-7 Студена Вода
Натпревар со најмногу головиРечица 4-6 Фортуна
Беса - Влазрими 9-1 Петровец
2018/19

Сезоната започнала на 15 септември 2019, а додека сè уште траела зимската пауза, била прекинато натпреварувањето во март 2020.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Фортуна 13 12 1 0 51 17 +34 37 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Маџари Солидарност Јуниор 13 9 2 2 32 11 +21 29
3 Студена Вода 13 9 1 3 44 18 +26 28
4 Локомотива Бентоекспорт 13 8 2 3 27 17 +10 26
5 Братство - Влазними[lower-alpha 1] 13 7 2 4 32 19 +13 23 Откажано учество за следна сезона
6 Ринија 98 13 5 6 2 22 16 +6 21
7 Беса - Влазрими 13 6 1 6 38 35 +3 19
8 Илинден 13 5 2 6 21 23 −2 17
9 ССК Нова 13 4 3 6 28 27 +1 15
10 Волково 13 4 3 6 25 33 −8 15
11 Речица 13 2 4 7 21 34 −13 10
12 Њујорк 13 2 1 10 13 31 −18 7 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
13 Петровец[lower-alpha 2] 13 2 2 9 19 51 −32 5
14 Цементарница 55[lower-alpha 3] (R) 13 0 2 11 7 48 −41 −1 Откажано учество
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 24 ноември 2019. Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(R) Отпаднат
Notes:
 1. Братство - Влазними се откажал пред почетокот на новата сезона 2020/21. На негово место бил примена екипата на Раштак која завршила на првото место на прекинатата табела на Општинската лига - Гази Баба.[се бара извор]
 2. На Петровец му биле одземени три бода.
 3. Цементарница 55 била унапредена како пополнување на местото на испаднатиот второлигаш Гоблен Јуниор кој го откажал своето учество во Третата лига. На Цементарница 55 и биле одземени три бода поради инцидент во седмото коло. Цементарница 55 по седмото коло го напуштила натпреварувањето. Натпреварите од осмото до тринаесеттото коло, односно до полусезоната, биле службено доделени на противниците.


Југоисток[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Југоисток
Сезона2019/20
Најголема победа домаСлога 1934 7-0 Малеш
Најголема победа на гостиСпартмани 0-5 Слога 1934
Тиверија 0-5 Слога 1934
Натпревар со најмногу головиТиверија 7-3 Дојранско Езеро
2018/19

Сезоната започнала на 14 септември 2019, а додека сè уште траела зимската пауза, била прекинато натпреварувањето во март 2020. Поради укинувањето на повеќето источни општински фудбалски сојузи,[6][7] била суспендирана Третата лига - Исток. Нејзините екипи учесници се приклучиле во југоисточниот фудбалски регион.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Слога 1934 (P) 10 10 0 0 36 0 +36 30 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Овче Поле 10 9 0 1 29 6 +23 27
3 Детонит Јуниор 10 6 1 3 25 15 +10 19
4 Василево 10 5 2 3 18 11 +7 17
5 Тиверија 10 5 1 4 29 24 +5 16
6 Брегалница Голак 10 5 0 5 22 20 +2 15
7 Раклиш 10 4 0 6 21 26 −5 12
8 Дојранско Езеро 10 4 0 6 19 25 −6 12
9 Младост 10 2 0 8 14 35 −21 6
10 Малеш 10 2 0 8 16 39 −23 6
11 Спартмани 10 1 0 9 5 33 −28 3 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 1 декември 2019. Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден


Центар[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Центар
Сезона2019/20
Најголема победа домаНово Црнилиште 11-2 Локомотива
Најголема победа на гостиЛокомотива 2-10 Вардар Неготино
Натпревар со најмногу головиНово Црнилиште 11-2 Локомотива
2018/19

Сезоната започнала на 1 септември 2019, а завршила на 8 март 2020.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Росоман 83 (P) 14 11 1 2 36 9 +27 34 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Превалец 14 11 1 2 38 20 +18 34
3 Напредок 14 10 3 1 43 26 +17 33
4 Обршани[lower-alpha 1] 14 7 2 5 28 18 +10 23
5 Вардар Неготино[lower-alpha 2] 14 8 1 5 42 23 +19 22
6 Ново Црнилиште 14 7 0 7 52 40 +12 21
7 Младост 1930 14 6 2 6 24 26 −2 20
8 Динамо 14 5 2 7 21 36 −15 17
9 Марена 14 5 1 8 35 30 +5 16
10 Големо Коњари 14 4 1 9 15 26 −11 13
11 Братство 07 14 2 6 6 17 27 −10 12
12 Илинден БС[lower-alpha 3] 14 3 3 8 22 36 −14 12 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
13 Габер 14 3 1 10 15 47 −32 10
14 Локомотива 14 2 3 9 12 39 −27 9
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 8 март 2020. Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден
Notes:
 1. Поради откажување на Партизан, како замена од ОФЛ Прилеп бил приклучен Обршани.[се бара извор]
 2. На Вардар Неготино му биле одземени три бода поради кршење на членот 99 - ставка 1 во 14. коло, бидејќи ставил на терен фудбалер кој го одиграл вториот натпревар помалку од 24 часа во однос на првиот натпревар.
 3. Поради откажување на Бабуна, како замена од ОФЛ Велес бил приклучен Илинден БС.


Ждрепка за унапредување (Втора лига)[уреди | уреди извор]

На 2 јули 2020 година, Федерацијата одлучила моменталните екипи на првите места да играат бараж за унапредување помеѓу себе (трите западни екипи во групен бараж, а двете источни екипи во бараж со еден натпревар), за да се добијат двете екипи кои ќе бидат унапредени.[8][9] Но поради заразувања на неколку фудбалери со COVID-19, баражите биле откажани.[10][11] Потоа, преку ждрепка, на 17 јули биле избрани Велешта за во Западот, и двете екипи конкуренти од Истокот - Росоман 83 и Слога 1934 поради откажувањето на второлигашот Питу Гули.[2]

Ждрепка за унапредување (Трета лига)[уреди | уреди извор]

По прекинатото првенство, екипите кои завршиле на првите места во северните лиги добиле право преку ждрепка да бидат унапредени во Третата лига. Екипите кои биле избрани биле Аеродром 2018, Башкими 1947, Њу Старс.[12]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Државното првенство во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 13 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. 2,0 2,1 „ФК Велешта ќе биде дел од Втора МФЛ - Запад, ФК Росоман и ФК Слога Виница ги пополнуваат местата во Втора МФЛ - Исток“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 17 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-17. Посетено на 17 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Макфудбал 2020 - број 15“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 22 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-15. Посетено на 15 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Тетекс се фузираше со Лабуништа, се враќа во Втора лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 22 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-28. Посетено на 15 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Тетекс се враќа во ВМФЛ, договори соединување со Лабуништа". gol.mk преку web.archive.org. 22 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-28. Посетено на 15 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Укинат фудбалот во речиси цела Источна Македонија!“. sport1.mk преку web.archive.org. 29 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-30. Посетено на 17 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Делчево се простува од сениорскиот фудбал!?!“. delcevo365.mk преку web.archive.org. 6 септември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-17. Посетено на 17 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Баражите за пополнување на вторите лиги ќе се играат од 7. до 13. јули во Тетово и во Штип“. ekipa.mk преку web.archive.org. 2 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-02. Посетено на 2 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „ФФМ ги потврди второлигашките баражи, кој ќе дојде до промоција?“. gol.mk преку web.archive.org. 2 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-02. Посетено на 2 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Поради КОВИД-19 во Росоман: Откажан баражот и за пополнување на Истокот!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 9 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-10. Посетено на 10 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Откажан и источниот бараж, ждрепка ќе ги даде последните второлигаши“. gol.mk преку web.archive.org. 9 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-10. Посетено на 10 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Draw for filling the 3.MFL North made“. macedonianfootball.com преку web.archive.org. 6 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-15. Посетено на 28 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]