SARS-CoV-2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тежок акутен дишен синдром коронавирус 2
SARS-CoV with corona.jpg
SARS-CoV-2 virion
Научна класификација
Колено: incertae sedis
Ред: Nidovirales
Семејство: Coronaviridae
Потсемејство: Orthocoronavirinae
Род: Betacoronavirus
Подрод: Sarbecovirus
Вид: SARS
Синоними
 • SARS-CoV-2
 • Нов коронавирус 2019
 • 2019-nCoV

SARS-CoV-2 (англиски: Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2, во превод: Тежок акутен дишен синдром коронавирус 2 ) е заразен вирус кој ја предизвикува акутната дишна болест COVID-19.[1] Овој вирус е причинител за пандемијата од новиот коронавирус. Геномското секвенцирање покажало дека тој е позитивен, едно-ланчен РНК коронавирус.[2]

Многуте претходни случаеви биле поврзани со големиот пазар на морски плодови и животни во Вухан, Кина, а се смета дека вирусот има животинско потекло. Следењето на генетските секвенци на овој вирус и другите примероци на вируси покажало сличност со SARS-CoV (79,5%) и коронавирус на лилјаци (96%).[3] Поради тоа се смета дека потеклото на вирусот најверојатно доаѓа од лилјаци,[4][5] иако и потеклото од ракови не е исклучено.[6]

Како би се избегнала забуна со болеста SARS, Светската здравствена организација во својте јавни изјави го нарекува вирусот како "вирус кој ја предизвикал болеста COVID-19".[7]

Вирологија[уреди | уреди извор]

Преносот од човек на човек е потврден во текот на пандемијата на новиот коронавирус SARS-CoV-2.[8] Се пренесува преку дишни капки од кашлање во распон од околу 1,8 m.[9][10] Заразата може да се пренесе и индиректно преку контаминирани површини.[11]

Исто така е можна и инфекција во текот на инкубацискиот период на вирусот, но тоа се уште не е докажано во потполност,[12] така што таквата врста на пренесување не е распространета, така да инфекциите се во главном резултат на пренесување на вирусот од пациенти кои имаат вистински симптоми на болеста COVID-19.

Галерија[уреди | уреди извор]

Електорнски микрографи на SARS-CoV-2

Погледнете исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Coronavirus disease named Covid-19". BBC News Online. 11. 2. 2020. Архивирано од изворникот 15. 2. 2020. Посетено на 15. 2. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 2. "中国疾病预防控制中心" (кинески). People's Republic of China: Chinese Center for Disease Control and Prevention. Архивирано од изворникот 6. 2. 2020. Посетено на 9. 1. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 3. Zhou, Peng; Yang, Xing-Lou; Wang, Xian-Guang; Hu, Ben; Zhang, Lei; Zhang, Wei; Si, Hao-Rui (3. 2. 2020). "A pneumonia outbreak associated with a new coronavirus of probable bat origin". Nature: 1–4. doi:10.1038/s41586-020-2012-7. PMID 32015507. Архивирано од изворникот 3. 2. 2020. Посетено на 3. 2. 2020 – преку www.nature.com/. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 4. Benvenuto, Domenico; Giovannetti, Marta; Ciccozzi, Alessandra; Spoto, Silvia; Angeletti, Silvia; Ciccozzi, Massimo (2020). "The 2019 new Coronavirus epidemic: evidence for virus evolution". bioRxiv: 2020.01.24.915157. doi:10.1101/2020.01.24.915157.
 5. Callaway, Ewen; Cyranoski, David (23. 1. 2020). "Why snakes probably aren't spreading the new China virus". Nature. doi:10.1038/d41586-020-00180-8. Архивирано од изворникот 25. 1. 2020. Посетено на 27. 1. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 6. World Health Organization (2020). Novel Coronavirus (2019-nCoV): situation report, 22 (Report). World Health Organization.
 7. "Naming the coronavirus disease (COVID-2019) and the virus that causes it". World Health Organization. Посетено на 24 February 2020. From a risk communications perspective, using the name SARS can have unintended consequences in terms of creating unnecessary fear for some populations.... For that reason and others, WHO has begun referring to the virus as “the virus responsible for COVID-19” or “the COVID-19 virus” when communicating with the public. Neither of these designations are [sic] intended as replacements for the official name of the virus as agreed by the ICTV.
 8. Chan JF, Yuan S, Kok KH, To KK, Chu H, Yang J, и др. (februar 2020). "A familial cluster of pneumonia associated with the 2019 novel coronavirus indicating person-to-person transmission: a study of a family cluster". Lancet. 395 (10223): 514–523. doi:10.1016/S0140-6736(20)30154-9. PMID 31986261. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 9. Edwards E (25. 1. 2020). "How does coronavirus spread?". NBC News. Архивирано од изворникот 28. 1. 2020. Посетено на 13. 3. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 10. "How COVID-19 Spreads". U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). 27. 1. 2020. Архивирано од изворникот 28. 1. 2020. Посетено на 29. 1. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 11. "Getting your workplace ready for COVID-19" (PDF). World Health Organization. 27. 2. 2020. Посетено на 3. 3. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 12. Kupferschmidt K (februar 2020). "Study claiming new coronavirus can be transmitted by people without symptoms was flawed". Science. doi:10.1126/science.abb1524. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]