Прејди на содржината

Втора фудбалска лига на Македонија 2019/2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2019/2020
2018/19

Втората фудбалска лига на Македонија 2019/2020 - 28. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 24 август 2019, а завршила на 8 март 2020. Првично, било пранирано оваа сезона да биде последната сезона со по десет екипи, бидејќи од следната сезона било во план да се одржат Лигите Исток и Запад со по осум екипи.[1]

Поради ширењето на пандемијата на COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 17 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ја суспендира Втората лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[2] На 26 мај, Федерацијата одлучила дека Првенството воопшто нема да се продолжи.[3][4] Три дена подоцна, Федерацијата одлучила дека првите моментално пласирани екипи од лигите, Пелистер и Беласица, ќе бидат унапредени.[5][6]

Запад[уреди | уреди извор]

Втора македонска
фудбалска лига - Запад
Сезона2019/2020
Најголема победа домаКораби 4-0 Влазрими 77
Лабуништа 2011 6-2 Кадино
Кораби 4-0 Кадино
Најголема победа на гостиОхрид Лихнидос 1-5 Пелистер
Натпревар со најмногу головиЛабуништа 2011 6-2 Кадино
2018/19

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Вардари1 Форино Градски стадион Гостивар 1,000
Влазрими 77 Кичево Стадион Влазрими1 3,000
Дрита Боговиње Игралиште Боговиње 500
Гостивар Гостивар Градски стадион Гостивар 1,000
Кадино Кадино Игралиште Кадино 1,000
Кораби Дебар Градски стадион Дебар 2,500
Лабуништа 2011 Лабуништа Стадион Градска Плажа 500
Охрид Лихнидос Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 6,100
Скопје Скопје Стадион Железарница 3,000

1 Вардари бил унапреден бидејќи го освоил баражот за унапредување, како пополнување на местото во Втора лига - Запад.

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Пелистер (P) 16 10 3 3 32 14 +18 33 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија[1]
2 Скопје 16 9 2 5 21 14 +7 29
3 Лабуништа 2011 16 8 3 5 26 17 +9 27
4 Влазрими 77 16 7 4 5 15 19 −4 25
5 Гостивар 16 6 5 5 21 19 +2 23
6 Вардари 16 6 3 7 23 21 +2 21
7 Кораби 16 6 3 7 24 23 +1 21
8 Дрита 16 6 3 7 19 20 −1 21
9 Охрид Лихнидос 16 4 2 10 15 29 −14 14
10 Кадино 16 2 4 10 15 33 −18 10
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 8 март 2020. Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден


Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Пелистер 1 5 3 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1
Скопје 5 2 1 1 4 5 5 8 5 4 3 1 3 2 2 2
Лабуништа 2011 3 3 2 5 3 4 3 3 3 2 4 3 2 4 3 3
Влазрими 77 3 3 7 6 7 6 6 4 4 3 2 4 4 3 4 4
Гостивар 7 7 4 3 2 3 4 5 6 5 5 5 5 6 6 5
Вардари 10 5 8 8 8 8 7 6 7 7 6 6 6 7 5 6
Кораби 5 8 6 7 6 7 8 7 8 8 8 8 7 8 8 7
Дрита 2 1 5 4 5 2 2 2 2 6 7 7 8 5 7 8
Охрид Лихнидос 8 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 9 9 9
Кадино 8 10 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 10 10 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи

Резултати (Коло 1–18)[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости ВАР ВЛА ГОС ДРИ КАД КОР ЛАБ ОХР ПЕЛ СКО
Вардари 0-0 неод. 2-0 3-0 2-2 1-2 4-1 3-2 2-0
Влазрими 77 3-2 1-1 1-0 неод. 1-0 1-1 3-1 0-2 1-0
Гостивар 2-2 2-0 3-4 0-0 2-0 2-1 2-0 0-2 неод.
Дрита 1-0 неод. 0-1 2-0 3-1 1-0 0-1 0-0 0-0
Кадино 1-2 0-0 1-1 3-3 3-1 1-2 2-1 неод. 0-1
Кораби неод. 4-0 2-1 2-1 4-0 2-1 2-0 1-2 2-2
Лабуништа 2011 1-0 0-1 2-1 3-2 6-2 неод. 3-2 1-1 2-0
Охрид Лихнидос 1-0 1-2 0-1 неод. 3-2 1-1 0-0 1-5 1-0
Пелистер 2-0 3-1 0-0 3-1 2-0 3-0 неод. 2-1 2-3
Скопје 3-0 2-0 4-2 0-1 2-0 1-0 1-0 неод. 2-1

Исток[уреди | уреди извор]

Втора македонска
фудбалска лига - Исток
Сезона2019/2020
Најголема победа домаТиквеш 1930 Кавадарци 7-1 Осогово
Најголема победа на гостиПиту Гули 0-8 Беласица
Натпревар со најмногу головиПиту Гули 0-8 Беласица
Тиквеш 1930 Кавадарци 7-1 Осогово
Најголема низа без поразКожуф Гевгелија
Тиквеш 1930 Кавадарци
(8 натпревари)
2018/19

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион Капацитет
Беласица Струмица Стадион Благој Истатов 9,200
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип 4,000
Каменица Саса1 Македонска Каменица Градски стадион М. Каменица 2,500
Кит-Го Пехчево Градски стадион Пехчево 1,200
Кожуф Гевгелија Гевгелија Градски стадион Гевгелија 1,400
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов 4,000
Питу Гули Крушево АМС Могила
Плачковица Радовиш Градски стадион Радовиш 2,000
Победа Прилеп АМС Могила
Тиквеш 1930 Кавадарци Кавадарци Градски стадион Кавадарци3 4,000

1 Поради реновирање на теренот на Стадионот во Штип,[7] Брегалница 2008 одиграла еден натпревар на Градскиот стадион Пехчево (7. коло).[8]

2 Првакот од Третата лига - Југоисток 2018/19, Дојранско Езеро, го откажал учеството во Втората лига - Исток за следната сезона. Следната екипа со можно право за унапредување, Тиверија, исто така ја одбила поканата за Втората лига. И седмо пласираниот исфрлен второлигаш од минатата сезона - Детонит Јуниор, ја одбил поканата и со тоа да се врати во второлигашкото друштво. Само Каменица Саса ја прифатила поканата и се вратила во Лигата откако била отпадната според пласманот.[9][10]

3 Поради реновирање на теренот на Стадионот во Кавадарци,[11] Тиквеш 1930 Кавадарци одиграл еден натпревар на Стадионот Зоран Паунов во Велес (15. коло).[12]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Беласица (P) 16 13 1 2 37 9 +28 40 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија[1]
2 Брегалница 2008 16 11 4 1 39 9 +30 37
3 Тиквеш 1930 Кавадарци 16 9 4 3 30 12 +18 31
4 Кит-Го 16 9 4 3 23 13 +10 31
5 Кожуф Гевгелија 16 9 3 4 26 16 +10 30
6 Каменица Саса 16 7 2 7 26 23 +3 23
7 Плачковица 16 3 4 9 17 30 −13 13
8 Победа 16 3 3 10 17 29 −12 12
9 Осогово 16 2 0 14 12 44 −32 6
10 Питу Гули (R) 16 1 1 14 11 53 −42 4 Откажано учество за следната сезона[13]
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 7 март 2020. Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.[14]
(P) Унапреден; (R) Отпаднат


Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Беласица 1 2 2 3 2 2 2 3 1 2 1 1 1 1 1 1
Брегалница 2008 2 1 1 1 4 4 4 4 4 3 2 2 2 2 2 2
Тиквеш 1930 Кавадарци 5 3 3 2 1 1 1 2 3 4 4 4 3 4 3 3
Кит-Го 10 8 8 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4 3 4 4
Кожуф Гевгелија 5 7 4 4 3 3 3 1 2 1 3 3 5 5 5 5
Каменица Саса 7 4 5 6 6 7 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6
Плачковица 8 9 9 7 7 8 8 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Победа 4 6 6 8 8 6 7 8 8 8 8 8 8 8 8 8
Осогово 9 10 10 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
Питу Гули 3 5 7 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи

Резултати (Коло 1–18)[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости БЕЛ БРЕ КАМ КИТ КОЖ ОСО ПИТ ПЛА ПОБ ТИК
Беласица 0-0 2-1 3-0 1-2 3-0 2-0 4-2 1-0 неод.
Брегалница 2008 неод. 1-1 1-0 3-0 5-0 5-0 2-1 3-0 0-1
Каменица Саса 0-3 2-2 0-3 3-1 неод. 4-1 3-0 2-0 0-1
Кит-Го 2-0 1-1 неод. 1-1 1-0 3-1 2-0 2-1 1-1
Кожуф Гевгелија 1-2 неод. 1-0 0-2 1-0 6-1 3-0 2-1 1-1
Осогово 0-2 1-2 2-5 1-2 0-4 1-3 неод. 1-0 0-1
Питу Гули 0-8 0-6 0-2 1-2 неод. 1-3 0-1 2-2 0-1
Плачковица 0-1 2-4 0-2 1-1 1-1 2-1 неод. 0-0 1-1
Победа 0-3 0-2 2-1 неод. 0-1 5-1 2-1 2-5 2-2
Тиквеш 1930 Кавадарци 1-2 0-2 4-0 1-0 0-1 7-1 5-0 3-1 неод.

Ждрепка за унапредување (Втора лига)[уреди | уреди извор]

На 2 јули 2020 година, Федерацијата одлучила моменталните екипи на првите места во Третата лига да играат бараж за унапредување помеѓу себе (трите западни екипи во групен бараж, а двете источни екипи во бараж со еден натпревар), за да се добијат двете екипи кои ќе бидат унапредени.[15][16] Но поради заразувања на неколку фудбалери со COVID-19, баражите биле откажани.[17][18] Потоа, преку ждрепка, на 17 јули биле избрани Велешта за во Западот, и двете екипи конкуренти од Истокот - Росоман 83 и Слога 1934 поради откажувањето на Питу Гули.[13]

Белешки[уреди | уреди извор]

1. a : Според првичниот натпреварувачки план, првите пласирани екипи од двете лиги требале директно да се пласираат во Првата лига, а второпласираните екипи требале да играат бараж за унапредување помеѓу себе, тој победник потоа против осмопласираната екипа од Првата лига. Последните четири од Истокот и Западот, вкупно осум, требале да испаднат.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „ФФМ одлучи, сезонава пола второлигаши испаѓаат“. kajgana.com преку web.archive.org. 25 август 2019. Посетено на 19 август 2019.
 2. „Државното првенство во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 13 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „ФФМ одлучи: Првата лига продолжува со плеј-оф и плеј-аут, без испаѓање“. ekipa.mk преку web.archive.org. 26 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 27 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „ОФИЦИЈАЛНО: ПМФЛ продолжува, ќе се игра цело лето и БЕЗ ИСПАЃАЊЕ!“. gol.mk преку web.archive.org. 26 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 27 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „УО на ФФМ: Првата лига ќе заврши со плеј-оф и плеј-аут, следната сезона ПМФЛ со 12 екипи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „ПМФЛ ќе брои 12 екипи, Пелистер и Беласица повратници во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Поради реновирање на теренот во Штип: Брегалница – Победа ќе се игра во Пехчево…“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 3 октомври 2019. Посетено на 3 октомври 2019.
 8. „Делегирање 7. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 2 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-03. Посетено на 3 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Каменица Саса останува во Втората лига – Исток“. ekipa.mk. 12 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 10. „Иако лани испадна, Каменица Саса пак ќе игра во ВМФЛ!“. gol.mk. 12 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 11. „Се подготвува подлогата за нова трева на Градскиот стадион“. Општина Кавадарци преку web.archive.org. 31 јануари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-27. Посетено на 27 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Делегирање 15. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-27. Посетено на 27 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. 13,0 13,1 „ФК Велешта ќе биде дел од Втора МФЛ - Запад, ФК Росоман и ФК Слога Виница ги пополнуваат местата во Втора МФЛ - Исток“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 17 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-17. Посетено на 17 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Пропозиции за натпреварување во Втора МФЛ Исток и Втора МФЛ Запад“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. јуни 2017. Посетено на 25 мај 2018.
 15. „Баражите за пополнување на вторите лиги ќе се играат од 7. до 13 јули во Тетово и во Штип“. ekipa.mk преку web.archive.org. 2 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-02. Посетено на 17 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „ФФМ ги потврди второлигашките баражи, кој ќе дојде до промоција?“. gol.mk преку web.archive.org. 2 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-02. Посетено на 17 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Поради КОВИД-19 во Росоман: Откажан баражот и за пополнување на Истокот!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 9 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-10. Посетено на 17 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Откажан и источниот бараж, ждрепка ќе ги даде последните второлигаши“. gol.mk преку web.archive.org. 9 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-10. Посетено на 10 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]