Прејди на содржината

Градски стадион Пехчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градски стадион Пехчево
Место Пехчево, Македонија
Отворен
Сопственик Општина Пехчево
Оператор Кит-Го
Подлога Трева
Игра Кит-Го
Гледачи 1.200

Градскиот стадион Пехчево - фудбалски стадион со сместивост од околу 1.200 гледачи. Со него стопанисува компанијата Кит-Го, а корисник на стадионот е ФК Кит-Го. Стадионот претставува дел од спортскиот комплекс Гогов.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 2016 година, била изградена нова северна трибина со сместивост од околу 1,200 седишта. Инвеститори биле Кит-Го компанијата и Хотел Гогов, односно главните спонзори на ФК Кит-Го, како и Општина Пехчево.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Стадион“. fkkitgo.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2019-08-29. Посетено на 24 септември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Градскиот стадион во Пехчево ќе добие модерна трибина“. Општина Пехчево преку web.archive.org. 25 јули 2016. Посетено на 24 септември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]