ФК Кит-Го Пехчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Кит-Го Пехчево
FK Kit-Go Pehčevo Logo.jpg
Целосно имеФудбалски клуб Кит-Го Пехчево
Основан2015
СтадионГрадски стадион Пехчево
(Капацитет: 1,200)
ПретседателКирил Гогов
МенаџерДобринко Илиевски
ЛигаВтора македонска лига - Исток
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Исток, 4. од 10 места
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
фinco
Гостински бои

ФК Кит-Гомакедонски фудбалски клуб од Пехчево. Клубот моментално настапува во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил формиран во 2015 година.[1]

Состав[уреди | уреди извор]

од 20 август 2019


Бр. Позиција Играч
1 Македонија ГМ Стојан Богдановски
2 Македонија ОД Никола Ристески
3 Македонија ОД Бојан Рајков
4 Македонија СР Марио Крстов
5 Македонија ОД Оливер Христов
6 Македонија ОД Иле Синев
7 Македонија СР Трајче Ефремов
8 Македонија СР Марјан Ташков
9 Босна и Херцеговина НП Бошко Ступиќ
11 Македонија СР Зоран Андонов
13 Македонија ОД Иван Колев
15 Македонија СР Антонио Георгиевски
16 Македонија СР Андреј Симевски
Бр. Позиција Играч
17 Македонија НП Александар Пановски
18 Македонија ОД Бобан Тиквешанац
19 Македонија НП Мартин Димоски
20 Македонија СР Дарко Алексовски
21 Македонија ОД Мелих Шерифов
22 Македонија ОД Анџело Николовски
23 Македонија СР Кристијан Антонов
24 Македонија СР Стојан Глигоров
90 Македонија ГМ Марио Сандевски
96 Македонија ГМ Горан Пашовски
Македонија СР Владимир Дујовски
Македонија СР Александар Темелков
Македонија НП Петар Најдов

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonian Football | Kit-Go – Macedonian Football“. macedonianfootball.com. Посетено на 2018-03-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]