ФК Миравци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Миравци
FudbalskiKlub Miravci amblem.jpg
Целосно име Фудбалски клуб Кожуф Гевгелија
Основан 1951; пред 70 години (1951)
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион Градски стадион Гевгелија
Капацитет 1,000
Лига Втора македонска лига - Исток
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Исток, 5. од 10 места
Kit left arm yellowshoulders.png
Екипни бои
Kit body yellowshoulders.png
Екипни бои
Kit right arm yellowshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Кожуф Гевгелија, познат и по првичното име ФК Миравци - македонски фудбалски клуб од Миравци, Гевгелиско кој моментално се натпреварува во Втората Македонска фудбалска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Како Миравци[уреди | уреди извор]

Клубот е основан во 1951 година. Во сезоната 2010/11, тие завршиле четврти во Вторатa македонска лига и обезбедиле пласман со победата против Скопје со резултат од 4-1 во плејофот.[1] но по направената фузија со Вардар тие останале да се натпреваруваат во втората лига.[2]

Како Кожуф Гевгелија[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, клубот се преселил во Гевгелија и го сменил името во Кожуф Гевгелија.[3][4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FK Miravci Debuts in 1st Macedonian League“. MINA. Архивирано од изворникот на 2011-06-10. Посетено на 2011-06-08.
  2. „Official, FK Vardar Stays in First Division“. MINA. Архивирано од изворникот на 2018-06-20. Посетено на 2011-06-23.
  3. ФК„МИРАВЦИ“ ЌЕ СЕ ПРЕРЕГИСТРИРА ВО ФК„КОЖУФ“[мртва врска] gevgelija.gov.mk
  4. ФК„МИРАВЦИ“ ПРЕИМЕНУВАН ВО ФК„КОЖУФ“ Архивирано 22 март 2016 г.. gevgelija.gov.mk
  5. Градоначалникот на Гевгелија го дал името ФК „Кожуф“ од Гевгелија на клуб од село Миравци a1on.mk 31 август 2013