Градски стадион Гевгелија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градски стадион Гевгелија
GradskiStadionGevgelija.jpg
Место Гевгелија, Македонија
Отворен
Реновиран 2017
Сопственик Општина Гевгелија
Подлога Трева
Игра Кожуф Гевгелија
Гледачи 1.400

Градскиот стадион Гевгелија - фудбалски стадион со сместивост од 1.400 гледачи. Стадионот се состои од две трибини: западна и северна. Главната западна трибина содржи околу 1,000 седишта, додека северната има околу 400 места. Со него стопанисува Општина Гевгелија, а главен корисник е ФК Кожуф Гевгелија. Во минатото, корисник на теренот била првичниот Кожуф.

Историја[уреди | уреди извор]

Во пресрет на сезоната 2017/18, поради пропозииците за натпреварување во Втората лига, во август било извршена реконструкција на трибината, како и нови простории за фудбалерите, судиите, делегатите, нова заштитна мрежа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Реконструкција на Градскиот стадион“. Општина Гевгелија преку web.archive.org. 11 август 2017. Посетено на 29 септември 2019.