ФК Кожуф

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Кожуф
Целосно име Фудбалски клуб Кожуф Гевгелија
Основан 1922; пред 102 години (1922)
Распаднат
Стадион Градски стадион Гевгелија
Капацитет 2,500
Претседател Александар Ефтимов
 тренер = Васил Беќаров
Лига Втора македонска фудбалска лига
2022/23 9ти
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Кожуф е македонски фудбалски клуб од Гевгелија кој моментално игра во Втората македонска фудбалска лига - Исток. Клубот игра на Градскиот стадион во Гевгелија.

Историја[уреди | уреди извор]

Спортски клуб „Кожух“ од Гевгелија, фотографирано пред почеток на натпреварот меѓу СК „Југославија“ од Неготино и СК „Кожух“. Резултат: 12:0 за Кожух. Фотографија од најверојатно 1930-те години

Клубот бил основан во 1922 година.

Клубот ја освоил Втората фудбалска лига - Исток во сезоната 1993/94. Поради тоа, екипата обезбедила учество во Првата фудбалска лига во сезоната 1994/1995 под името Кожуф Винојуг. На крајот на сезоната, екипата завршила на последното место и се вратила во Втората лига.

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Дејан Смилевски Македонец
Александар Алчинов Македонец
Димитар Мицевски Македонец
Виктор Кангов Македонец
Дејан Коцев Македонец
Михаил Панев Македонец
Мите Аѓиоски Македонец
Коста Поп-Зафиров Македонец
Стефан Шулев Македонец
Миле Упчев Македонец
Сашко Ристевски Македонец
Драган Стојановиќ Македонец
Слободан Улишев Македонец
Александар Ефтимов Македонец
Ристо Танев Македонец
Јован Петров Македонец
Горан Стојкоски Македонец
Александар Даноски Македонец
Марио Донев Македонец
Славчо Станчев Македонец
Игор Атанасоски Македонец
Цветан Чурлинов Македонец
Блашко Делиманов Македонец
Ангел Дрљанов Македонец
Марјан Папучиев Македонец