Втора фудбалска лига на Македонија 2017/2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2017/2018
ПрвациБеласица (Исток)
Македонија Ѓорче Петров 1932 (Запад)
ИспаднатиЕуромилк Горно Лисиче
Локомотива Бентоекспорт
Зајази
Новаци 2005
Победа
Хоризонт Турново
Одиграни натпрвари252 (вкупно)
135 (Запад)
117 (Исток)
Најголема победа на домашн теренБеласица 6-0 Плачковица
Каменица Саса 7-1 Победа
Плачковица 8-2 Победа
Најголема победа на гостински теренПобеда 0-12 Беласица
Натпревар со најмногу головиПобеда 1-12 Тиквеш 1930 Кавадарци
Најголема серија на победи10 натпревари
Македонија Ѓорче Петров 1932
Најголема серија без пораз14 натпревари
Беласица
Најголема серија без победа19 натпревари
Новаци 2005
Најголема серија на порази17 натпревари
Новаци 2005
2016/17

Втората фудбалска лига на Македонија 2017/2018 - 26. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Натреварите биле најавени на 7 август 2017.[1][2] Сезоната започнала на 27 август 2017, а завршила на 19 мај 2018. Ова била првата сезона по сезоната 1999/2000 со новиот формат, со кој Лигата била поделена на Запад и Исток со по десет екипи.[3] Во оваа сезона прваци биле Македонија Ѓорче Петров 1932 (Запад) и Беласица (Исток).

Запад[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2017/18 - Запад
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Влазрими 77 Кичево Стадион Влазрими 3,000
Гостивар Гостивар Градски стадион Гостивар1 1,000
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Стадион Горно Лисиче 500
Зајази Зајас Градски стадион Кичево 5,000
Лабуништа 2011 Лабуништа Стадион Градска Плажа 500
Локомотива Бентоекспорт Скопје Стадион Локомотива2 500
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Новаци 2005 Новаци Стадион Новаци 500
Струга Трим - Лум Струга Стадион Градска Плажа3 500
Тетекс Тетово АМС спортски центар Тетово 2,000

1 Гостивар еден натпревар одиграл на АМС спортскиот центар во Гостивар како домашна екипа.[4]

2 Локомотива Бентоекспорт одиграла еден натпревар на Стадионот Билјанини Извори во Охрид како домашна екипа.[5]

3 Струга Трим - Лум одиграла еден натпревар на Градскиот стадион во Гостивар како домашна екипа.[6]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Македонија Ѓорче Петров 1932 (C, P) 27 17 5 5 49 23 +26 56 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Гостивар 27 16 6 5 48 26 +22 54 Пласман во баражот за унапредување
3 Влазрими 77 27 16 5 6 46 25 +21 53
4 Струга Трим - Лум 27 13 6 8 44 30 +14 45
5 Лабуништа 2011 27 11 9 7 38 24 +14 42
6 Тетекс 27 12 3 12 40 42 −2 39
7 Еуромилк Горно Лисиче (R) 27 10 5 12 32 46 −14 35 Можно отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
8 Локомотива Бентоекспорт (R) 27 6 8 13 30 41 −11 26 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
9 Зајази (R) 27 4 5 18 24 62 −38 17
10 Новаци 2005[б 1] (R) 27 2 4 21 22 54 −32 9
Updated to match(es) played on 19 мај 2018. Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.[8]
(C) Champion; (P) Promoted; (R) Relegated.
Notes:
 1. На Новаци 2005 му бил одземен еден поен поради неодигрување три натпревари на младинската екипа во младинската лига.[7]


Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Македонија Ѓорче Петров 1932 8 10 9 10 10 10 8 9 8 5 4 5 4 4 2 4 3 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1
Гостивар 5 1 1 1 1 3 2 2 3 3 3 2 1 1 1 1 2 1 1 2 2 2 2 3 2 2 2
Влазрими 77 1 5 2 3 2 1 1 1 1 1 1 1 2 2 3 2 1 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3
Струга Трим - Лум 1 2 3 2 3 2 3 3 2 2 2 3 3 3 4 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Лабуништа 2011 8 7 7 6 8 9 7 7 7 7 7 7 7 6 6 6 6 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
Тетекс 4 4 8 8 6 6 6 5 6 8 8 8 8 8 7 7 7 7 7 7 7 7 7 6 6 6 6
Еуромилк Горно Лисиче 8 9 5 4 4 4 4 6 4 4 5 4 5 5 5 5 5 6 6 6 6 6 6 7 7 7 7
Локомотива Бентоекспорт 7 3 4 5 5 5 5 4 5 6 6 5 6 7 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
Зајази 6 8 10 9 7 7 9 10 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
Новаци 2005 1 6 5 7 9 8 10 8 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи

Резултати (Коло 1–18)[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости ВЛА ГОС ЕГЛ ЗАЈ ЛАБ ЛОК МАК НОВ СТР ТЕТ
Влазрими 77 0-1 3-1 1-0 1-1 1-1 1-2 2-1 1-0 3-1
Гостивар 1-2 3-2 3-0 0-0 1-0 0-2 4-1 1-0 2-1
Еуромилк Горно Лисиче 0-0 1-0 2-1 1-1 2-1 2-1 2-1 2-2 3-1
Зајази 1-2 1-3 0-3 1-0 2-0 0-0 1-0 1-1 1-0
Лабуништа 2011 1-1 2-0 3-0 2-0 1-0 1-1 1-0 0-0 1-0
Локомотива Бентоекспорт 2-0 1-1 2-1 0-0 3-0 0-1 3-0 1-1 0-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 0-2 2-2 3-0 1-0 1-1 4-1 1-0 3-0 5-1
Новаци 2005 0-3 1-2 2-0 6-1 0-2 1-1 1-1 0-1 1-2
Струга Трим - Лум 4-2 1-1 1-0 5-1 2-0 1-1 2-0 3-1 1-0
Тетекс 1-0 0-1 1-2 3-2 0-0 2-1 1-0 4-2 2-0

Извор: MacedonianFootball.com

Резултати (Коло 19–27)[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости ВЛА ГОС ЕГЛ ЗАЈ ЛАБ ЛОК МАК НОВ СТР ТЕТ
Влазрими 77 2-2 3-0 2-1 2-0 5-0 1-0
Гостивар 4-0 2-1 3-0 2-0 4-2
Еуромилк Горно Лисиче 1-1 3-1 0-0 2-1
Зајази 0-1 1-4 1-7 3-4
Лабуништа 2011 1-1 3-1 2-1 4-1
Локомотива Бентоекспорт 0-3 2-0 1-5 2-2
Македонија Ѓорче Петров 1932 2-0 4-0 3-1 3-2 2-1
Новаци 2005 1-1 0-2 0-1 2-3
Струга Трим - Лум 3-1 4-1 1-0 1-2 2-3
Тетекс 2-4 2-0 4-2 2-1

Извор: MacedonianFootball.com

Исток[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Беласица Струмица Стадион Младост1 9,200
Борец 1919 Велес Градски стадион Велес 2,300
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип 4,000
Каменица Саса Македонска Каменица Градски стадион М. Каменица 2,500
Кожуф Гевгелија Гевгелија Градски стадион Гевгелија 1,400
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов 4,000
Плачковица Радовиш Градски стадион Радовиш 2,000
Победа Валандово Градски стадион Валандово 500
Тиквеш 1930 Кавадарци Кавадарци Градски стадион Кавадарци 4,000
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш2 1,500

1 Беласица одиграла еден натпревар на Стадионот Кукуш како домашна екипа.[9]

2 Хоризонт Турново одиграл еден натпревар на Стадионот Младост како домашна екипа.[10]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Беласица (C, P) 25 18 5 2 81 11 +70 59 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Борец 1919 25 16 5 4 43 15 +28 53[б 1] Пласман во баражот за унапредување
3 Брегалница 2008 25 15 8 2 54 20 +34 53
4 Кожуф Гевгелија 25 12 4 9 34 33 +1 40
5 Тиквеш 1930 Кавадарци[б 2] 25 12 2 11 45 43 +2 37
6 Плачковица 25 9 3 13 40 50 −10 30
7 Каменица Саса 25 7 4 14 32 42 −10 25
8 Осогово (R) 25 5 4 16 26 53 −27 19 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
9 Победа[б 3] (R) 25 2 5 18 25 95 −70 10
10 Хоризонт Турново[б 4] (R) 9 1 0 8 8 26 −18 3 Исфрлена екипа
Updated to match(es) played on 19 мај 2018. Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.[8]
(C) Champion; (P) Promoted; (R) Relegated.
Notes:
 1. Меѓусебен дуел: Борец 1919 4 поени, Брегалница 2008 4 поени; Гол во гости: Борец 1919 2 гола, Брегалница 2008 1 гол.
 2. На Тиквеш му бил одземен еден поен поради невнесувањето на младински играч во натпреварот против Кожув.
 3. На Победа и била одземен еден поен поради неодигрување три натпревари на младинската екипа во младинската лига.[7]
 4. Хоризонт Турново бил исфрлен бидејќи не платил котизација за тековната сезона.[11]


Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Беласица 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Борец 1919 5 3 6 5 5 6 5 5 4 4 3 2 2 2 2 3 3 3 3 2 3 2 2 2 3 3 2
Брегалница 2008 1 2 5 3 2 2 2 2 1 2 2 3 3 3 3 2 2 2 2 3 2 3 3 3 2 2 3
Кожуф Гевгелија 8 4 2 4 6 4 3 4 3 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 5 4 4 4 4 4 4
Тиквеш 1930 Кавадарци 9 7 3 2 3 5 6 6 6 6 5 6 5 5 5 5 5 5 5 5 4 5 5 5 5 5 5
Плачковица 3 5 7 6 3 3 4 3 5 5 6 5 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6
Каменица Саса 7 9 9 9 9 10 9 8 8 7 8 8 8 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Осогово 4 6 4 7 7 7 7 9 9 9 9 9 9 9 9 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
Победа 5 8 8 8 8 9 8 7 7 8 7 7 7 8 8 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
Хоризонт Турново 9 10 10 10 10 8 10 10 10 Исфрлен од натпреварувањето
 • Со коси бројки се места кои го делеле две екипи.
 • Со задебелени коси бројки се места екипи кои имаат натпревар помалку поради исфрлањето на Хоризонт Турново.

Резултати (Коло 1–18)[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости БЕЛ БОР БРЕ КАМ КОЖ ОСО ПЛА ПОБ ТИК ТУР
Беласица 2-0 1-1 1-0 3-0 5-0 6-0 3-1 3-1
Борец 1919 0-0 1-1 3-0 2-0 2-1 4-1 2-2 1-0 3-02
Брегалница 2008 0-0 1-2 2-0 3-1 5-0 4-1 1-1 1-0
Каменица Саса 0-5 0-1 0-5 1-3 2-0 4-1 7-1 2-0
Кожуф Гевгелија 2-1 0-0 4-1 1-1 2-1 1-1 2-0 3-01 3-0
Осогово 0-0 1-2 2-2 2-2 1-0 2-1 4-0 0-4 1-3
Плачковица 1-2 1-0 0-1 2-1 3-1 2-0 4-1 3-3 3-2
Победа 1-8 0-0 1-1 1-1 1-2 3-0 0-2 1-3
Тиквеш 1930 Кавадарци 0-4 2-0 2-3 2-1 1-0 2-1 1-0 1-0
Хоризонт Турново 0-2 1-3 0-32 0-32 2-5

1 Службена победа за Кожуф.[12]

2 Службени победи против Хоризонт Турново.

Извор: MacedonianFootball.com

Резултати (Коло 19–27)[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости БЕЛ БОР БРЕ КАМ КОЖ ОСО ПЛА ПОБ ТИК
Беласица 1-1 6-0 5-0 3-0
Борец 1919 3-0 2-0 1-0 3-0
Брегалница 2008 1-0 2-0 2-0 7-2 5-0
Каменица Саса 0-3 1-3 3-0 1-0
Кожуф Гевгелија 0-1 2-1 1-0 2-0 1-1
Осогово 0-0 1-0 1-2
Плачковица 2-2 3-2 8-2
Победа 0-12 0-5 3-5 1-12
Тиквеш 1930 Кавадарци 0-5 1-3 2-1 2-1

Извор: MacedonianFootball.com

Бараж за унапредување[уреди | уреди извор]

Прва рунда[уреди | уреди извор]

28 мај 2018
16:30 СЕЛВ
Гостивар 0–0
(4–5 пен.)
Борец 1919 Тренинг центар Петар Милошевски, Скопје
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)
Извештај
  Пенали  
Адеми Soccerball shade cross.svg
Беџети Soccerball shade.svg
Есати Soccerball shade.svg
Грозданоски Soccerball shade.svg
Османи Soccerball shade.svg
4–5 Soccerball shade.svg Коцев
Soccerball shade.svg Ристески
Soccerball shade.svg Ацевски
Soccerball shade.svg Кудијан
Soccerball shade.svg Ѓорѓев

Втора рунда[уреди | уреди извор]

2 јуни 2018
16:30 СЕЛВ
Победа (П) 2–1 Борец 1919 Стадион Младост, Струмица
Судија: Дејан Јакимовски (Скопје)
Ивановиќ гол 8'
Велкоски гол 29' Red card 90+3'
Гешоски Red card 90+7'
Извештај Кудијан гол 56' Red card 90+3'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Распоред на Втора фудбалска лига ИСТОК, сезона 2017/18“, Фудбалска Федерација на Македонија, 7 август 2017 (посет. 21 октомври 2017 г).
 2. Распоред за Втора фудбалска лига, ЗАПАД, сезона 2017/18“, Фудбалска Федерација на Македонија, 7 август 2017 (посет. 21 октомври 2017 г).
 3. „Од сезоната 2017/18, Прва лига со четирикружен систем, Втора лига поделена на Исток и Запад“. Ekipa.mk. 5 март 2016. конс. 21 октомври 2017. 
 4. „Делегирање Втора МФЛ - Запад 16 коло, сезона 2017/18“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија. 8 март 2018. конс. 21 мај 2018. 
 5. „Делегирање Втора МФЛ - Запад 27 коло, сезона 2017/18“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија. 17 мај 2018. конс. 21 мај 2018. 
 6. „Делегирање Втора МФЛ - Запад 26 коло, сезона 2017/18“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија. 11 мај 2018. конс. 21 мај 2018. 
 7. 7,0 7,1 ФФМ им одзеде по еден бод на второлигашите Победа Валандово и Новаци“, gol.mk, 28 ноември 2017 (посет. 5 декември 2017 г).
 8. 8,0 8,1 Пропозиции за натпреварување во Втора МФЛ Исток и Втора МФЛ Запад“, Фудбалска Федерација на Македонија, јуни 2017 (посет. 21 октомври 2017 г).
 9. „Делегирање Втора МФЛ - Исток 6 коло, сезона 2017/18“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија. 28 септември 2017. конс. 21 мај 2018. 
 10. „Делегирање Втора МФЛ - Исток 5 коло, сезона 2017/18“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија. 25 септември 2017. конс. 21 мај 2018. 
 11. Поранешниот хит во ПМФЛ и Лига Европа исфрлен од Втората лига“, gol.mk, 7 откомври 2017 (посет. 13 јуни 2018 г).
 12. „Правдата задоволена: Кожуф со службен резултат од 3-0 го доби Тиквеш“. gol.mk. 11 октовмри 2017. конс. 23 октомври 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]