Стадион Зоран Паунов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стадион Зоран Паунов
Место Велес, Македонија
Отворен
Сопственик Општина Велес
Оператор Општина Велес
Подлога Трева
Игра Борец 1919
Гледачи 2,300

Стадионот Зоран Паунов, познат и по старото име Градски стадион Велес - фудбалски стадион со сместивост од 2,300 гледачи. Моментално на него настапува екипата на Борец 1919.

Историја[уреди | уреди извор]

Во јуни 2019 година, Градскиот стадион Велес бил преименуван во Стадион Зоран Паунов во чест на десетгодишнината од смртта на бившиот голман на Борец - Зоран Паунов.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Градски стадион го доби името на Зоран Паунов“. tirekovmirece.com преку web.archive.org. 3 јуни 2019. Посетено на 21 септември 2019.
  2. „Градскиот совет одлучи: Стадионот во Велес ќе го носи името „Зоран Паунов". sportmedia.mk преку web.archive.org. 3 јуни 2019. Посетено на 21 септември 2019.