Стадион Зоран Паунов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион Зоран Паунов
Место Велес, Македонија
Отворен
Сопственик Општина Велес
Оператор Општина Велес
Подлога Трева
Игра Борец 1919
Гледачи 2,300

Стадионот Зоран Паунов, познат и по старото име Градски стадион Велес - фудбалски стадион со сместивост од 2,300 гледачи. Моментално на него настапува екипата на Борец 1919.

Историја[уреди | уреди извор]

Во јуни 2019 година, Градскиот стадион Велес бил преименуван во Стадион Зоран Паунов во чест на десетгодишнината од смртта на бившиот голман на Борец - Зоран Паунов.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Градски стадион го доби името на Зоран Паунов“. tirekovmirece.com преку web.archive.org. 3 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-09-21. Посетено на 21 септември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Градскиот совет одлучи: Стадионот во Велес ќе го носи името „Зоран Паунов". sportmedia.mk преку web.archive.org. 3 јуни 2019. Посетено на 21 септември 2019.