Прејди на содржината

Втора фудбалска лига на Македонија 2020/2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2020/2021
ПрвациБрегалница 2008 (Исток)
Скопје (Запад)
2019/20

Втората фудбалска лига на Македонија 2020/2021 - 29. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Распоредот бил најавен на 12 август 2020 година.[1][2] Сезоната започнала на 22 август 2020, а завршила на 15 мај 2021. Секоја екипа ќе игра против друга екипа трипати на основа дома-гости со вкупно 33 натпревари.[3] Во оваа сезона прваци биле Скопје (Запад) и Брегалница 2008 (Исток).

Втора македонска
фудбалска лига - Запад
Сезона2020/2021
Одиграни натпревари122
Постигнати голови267 (2.19 по натпревар)
Најголема победа домаСкопје 6-0 Вардари
Најголема победа на гостиВардари 0-4 Кадино
Натпревар со најмногу головиСкопје 4-2 Влазрими 77
Вардари 3-3 Скопје
Скопје 6-0 Вардари
Гостивар 2-4 Скопје
2019/20
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Вардари Форино Градски стадион Гостивар 1,000
Велешта Велешта Стадион Велешта
Влазрими 77 Кичево Стадион Влазрими 3,000
Дрита Боговиње Игралиште Боговиње 500
Гостивар Гостивар Градски стадион Гостивар 1,000
Кадино Кадино Игралиште Кадино 1,000
Кораби Дебар Градски стадион Дебар 2,500
Тетекс 19531 Тетово Градски стадион Тетово2 15,000
Охрид Лихнидос Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Скопје Скопје Стадион Железарница 3,000

1 За време на првата полусезона Тетекс 1953 го носел името Лабуништа 2011.[4]

2 Лабуништа 2011 одиграл еден натпревар (4. коло) на Стадионот Борис Трајковски во Скопје,[5] и еден натпревар на Игралиштето Боговиње (8. коло),[6] и два натпревари на Игралиштето Голема Речица (12. и 14. коло)[7][8] и на АМС теренот кај СЦ Тетово (18. коло) како домашна екипа.[9]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Скопје (C) 26 18 6 2 50 20 +30 60 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Охрид Лихнидос 26 13 7 6 26 13 +13 46 Пласман во баражот за унапредување
3 Велешта 26 13 7 6 32 23 +9 46
4 Гостивар 26 12 7 7 33 30 +3 43
5 Кораби 26 10 6 10 28 27 +1 36
6 Кадино 26 7 7 12 24 24 0 28
7 Тетекс 1953 26 8 3 15 19 34 −15 27[б 1]
8 Влазрими 77 (R) 26 7 6 13 26 34 −8 27 Можно отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
9 Дрита (R) 26 4 9 13 28 41 −13 21 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
10 Вардари[lower-alpha 1] (R) 18 3 4 11 15 35 −20 10 Исфрлена екипа
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 15 мај 2021. Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.[12]
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
 1. Во јануари 2021 година, било одлучено на Вардари да му се одземат три бодови поради неодиграниот натпревар против Влазрими 77 во 12. коло.[10] На крајот на февруари, за време на 17. коло против Гостивар, Вардари повторно не одиграл натпревар и бил исфрлен од натпреварувањето.[11][се бара извор]


Местоположба според коло

[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Скопје 1 2 1 1 1 2 2 3 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Охрид Лихнидос 6 4 5 6 7 6 7 7 7 5 5 4 6 4 4 4 3 4 4 4 4 3 3 2 3 2 2
Велешта 3 5 3 3 3 3 3 2 3 4 3 3 3 3 2 2 4 2 2 2 2 2 2 3 2 3 3
Гостивар 6 3 2 2 2 1 1 1 1 2 2 2 2 2 3 3 2 3 3 3 3 4 4 4 4 4 4
Кораби 2 1 3 4 4 4 4 4 4 3 4 6 5 6 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
Кадино 8 5 7 8 6 7 6 6 6 6 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 6 6 6
Тетекс 1953 10 10 10 9 9 9 10 9 9 9 9 9 10 10 9 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 7
Влазрими 77 9 9 6 5 5 5 5 5 5 7 6 5 4 5 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 7 7 8
Дрита 4 8 8 10 10 10 9 10 10 10 10 10 9 9 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
Вардари 4 7 9 7 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи
 • Со коси задебелени бројки се екипи кои имале натпревар помалку поради откажувањето на Вардари.

Резултати (Коло 1–18)

[уреди | уреди извор]
Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости ВАР ВЕЛ ВЛА ГОС ДРИ КАД КОР ОХР СКО ТЕТ
Вардари 3-2 0-31 0-31 0-0 0-4 0-1 0-1 3-3 5-0
Велешта 3-01 2-1 2-1 1-0 1-0 1-1 0-0 0-0 2-0
Влазрими 77 2-0 0-0 0-1 3-2 1-0 2-0 0-0 1-3 0-2
Гостивар 1-0 1-1 1-0 2-1 0-3 1-0 0-0 2-0 3-0
Дрита 1-1 0-1 3-0 1-3 1-1 1-1 0-0 0-0 0-0
Кадино 1-1 0-0 0-1 3-0 2-1 0-1 1-0 0-1 0-0
Кораби 0-1 0-1 2-1 1-1 2-3 2-0 1-0 0-0 1-0
Охрид Лихнидос 1-0 2-1 1-0 1-0 5-0 2-1 2-0 0-1 1-0
Скопје 6-0 1-1 4-2 4-0 2-1 1-0 1-0 2-1 1-0
Тетекс 1953 3-1 2-3 1-2 1-3 2-0 1-0 0-2 0-0 1-2

1 Службени порази за Вардари поради неодигрување на натпреварите во 12., 17. и 18. коло.[11][13]

Резултати (Коло 19–27)

[уреди | уреди извор]
Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости ВЕЛ ВЛА ГОС ДРИ КАД КОР ОХР СКО ТЕТ
Велешта 2-1 0-1 2-1 2-0 3-2
Влазрими 77 2-2 1-1 0-1
Гостивар 1-1 1-1 2-4 1-0
Дрита 2-2 3-4 3-2 1-0
Кадино 2-2 2-1 3-0 0-0
Кораби 0-0 2-0 1-2 3-0
Охрид Лихнидос 1-0 2-1 1-0 3-0 1-1
Скопје 3-0 3-1 2-0 2-1
Тетекс 1953 2-1 1-0 1-0 2-1
Втора македонска
фудбалска лига - Исток
Сезона2020/2021
Одиграни натпревари130
Постигнати голови365 (2.81 по натпревар)
Најголема победа домаБрегалница 2008 6-1 Слога 1934
Брегалница 2008 6-1 Росоман 83
Каменица Саса 5-0 Росоман 83
Најголема победа на гостиРосоман 83 1-7 Осогово
Натпревар со најмногу головиОсогово 5-4 Росоман 83
2019/20
Екипа Град Стадион Капацитет
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип 4,000
Каменица Саса Македонска Каменица Градски стадион М. Каменица 2,500
Кит-Го Пехчево Градски стадион Пехчево1 1,200
Кожуф Гевгелија Гевгелија Градски стадион Гевгелија 1,400
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов 4,000
Плачковица Радовиш Градски стадион Радовиш 2,000
Победа Прилеп АМС Могила2
Росоман 83 Росоман АМС Росоман
Слога 1934 Виница Градски стадион Филип II 1,500
Тиквеш 1930 Кавадарци Кавадарци Градски стадион Кавадарци3 4,000

1 Кит-Го одиграл еден натпревар (16. коло) на Градскиот стадион Штип како домашна екипа.[14]

2 Победа одиграла еден натпревар (22. коло) на Стадионот Тумбе Кафе во Битола како домашна екипа.[15]

3 Тиквеш 1930 Кавадарци одиграл четири натпревари (2., 5., 12., 13. и 15. коло) на Градскиот стадион Неготино,[16][17][18][19][20] и два натпревари на теренот на АМС (7. коло и 10. коло) во Росоман како домашна екипа,[21][22] поради реновирањето на домашниот стадион на кавадаречкиот клуб.[23][24]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Брегалница 2008 (C) 27 23 4 0 73 18 +55 73 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Тиквеш 1930 Кавадарци (C) 27 18 7 2 59 23 +36 61 Пласман во баражот за унапредување
3 Кит-Го 27 12 6 9 41 33 +8 42
4 Слога 1934 27 9 9 9 33 34 −1 36
5 Кожуф Гевгелија 27 9 9 9 29 35 −6 36
6 Каменица Саса 27 10 7 10 35 32 +3 37
7 Осогово 27 7 8 12 32 43 −11 29
8 Победа 27 6 9 12 30 35 −5 27 Можно отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
9 Плачковица[lower-alpha 1] (R) 27 4 7 16 20 42 −22 18 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
10 Росоман 83 (R) 27 2 3 22 26 83 −57 9
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 15 мај 2021. Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.[12]
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
 1. Во јануари 2021 година, било одлучено на Плачковица да ѝ се одземе еден бод поради неоправдано ненастапување на три натпревари во Третата младинска категорија.[10][се бара извор]


Местоположба според коло

[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Брегалница 2008 4 2 1 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Тиквеш 1930 Кавадарци 4 4 2 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Кит-Го 10 8 8 9 7 8 5 4 6 5 6 5 4 5 5 4 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Слога 1934 6 5 4 4 4 5 6 5 4 4 5 4 5 4 4 6 7 7 7 7 7 7 7 7 6 5 4
Кожуф Гевгелија 2 3 5 6 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 5
Каменица Саса 7 9 7 7 9 7 7 7 8 8 8 8 6 6 6 5 5 6 6 6 6 6 5 5 5 6 6
Осогово 9 7 9 8 10 10 8 8 5 6 4 6 8 8 7 7 6 5 5 5 5 5 6 6 7 7 7
Победа 1 1 3 3 5 4 4 6 7 7 7 7 7 7 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
Плачковица 7 10 10 10 8 9 10 10 10 10 10 10 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
Росоман 83 3 6 6 5 6 6 9 9 9 9 9 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи

Резултати (Коло 1–18)

[уреди | уреди извор]
Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости БРЕ КАМ КИТ КОЖ ОСО ПЛА ПОБ РОС СЛО ТИК
Брегалница 2008 3-0 3-0 2-0 1-1 3-1 2-1 6-1 6-1 1-1
Каменица Саса 0-1 2-3 3-1 0-0 1-0 1-0 5-0 2-0 1-2
Кит-Го 0-1 0-0 3-0 3-3 5-1 1-0 3-0 1-1 0-3
Кожуф Гевгелија 1-2 1-1 2-1 2-0 0-0 2-1 3-2 0-0 1-1
Осогово 1-3 1-1 1-0 0-0 1-1 2-0 5-4 1-1 0-3
Плачковица 1-3 1-1 0-1 1-1 0-1 0-0 3-0 0-1 0-1
Победа 1-2 2-2 4-1 1-2 1-1 0-0 3-0 1-1 0-0
Росоман 83 1-5 3-2 2-2 1-2 1-7 0-1 1-2 2-1 0-4
Слога 1934 1-3 2-1 0-2 1-1 3-0 3-0 2-0 1-1 1-3
Тиквеш 1930 Кавадарци 1-1 3-0 1-4 1-1 3-1 5-1 3-0 3-0 4-2

Резултати (Коло 19–27)

[уреди | уреди извор]
Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости БРЕ КАМ КИТ КОЖ ОСО ПЛА ПОБ РОС СЛО ТИК
Брегалница 2008 1-1 3-0 3-1 5-1 5-0
Каменица Саса 1-2 2-1 3-0 1-0
Кит-Го 1-2 1-1 1-0 2-2 2-1
Кожуф Гевгелија 1-0 0-1 2-1 0-2 0-2
Осогово 0-2 0-2 0-1 0-1 4-1
Плачковица 0-2 0-2 2-0 1-3
Победа 2-2 3-1 0-0 0-1
Росоман 83 1-4 0-1 1-2 1-1
Слога 1934 1-2 1-0 4-1 1-1
Тиквеш 1930 Кавадарци 3-1 3-1 3-0 4-1 0-0

Бараж за унапредување (Прва лига)

[уреди | уреди извор]
25 мај 2021
16:00 СЕЛВ
Ренова 2–2
(3–2 пен.)
Охрид Лихнидос Тренинг центар Петар Милошевски, Скопје
Гледачи: 0
Судија: Марјан Ецкоски (Охрид)
Шефити гол 19' гол 89' Извештај Трпески гол 5'
Митев гол 50'
  Пенали  
 • Мишковски
 • Рамадани
 • Стојчевски
 • Шефити
3–2
 • Мазари
 • Ѓорѓиески
 • Трпески
 • Наумовски
 • Вељаноски
25 мај 2021
16:00 СЕЛВ
Тиквеш 1930 Кавадарци 1–0 Силекс Национална арена „Филип II Македонски“, Скопје
Судија: Александар Грујоски (Кичево)
Спахиу гол 54' Извештај

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. „Целиот распоред во двете втори лиги за сезоната 2020/2021“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 12 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-14. Посетено на 14 август 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Второлигашите спремни за рестарт: Комплетен календар на источната и западната група“. gol.mk преку web.archive.org. 12 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-14. Посетено на 14 август 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Пропозиции за натпреварување во ВМФЛ Исток и ВМФЛ Запад за натпреварувачката 2020/2021 година“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-22. Посетено на 22 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Делегирање 17. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 февруари 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-02. Посетено на 2 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Делегирање 4. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 17 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Делегирање 8. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 15 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-17. Посетено на 17 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Делегирање 12. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 19 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-20. Посетено на 20 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Делегирање 14. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 26 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-26. Посетено на 26 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Делегирање 18. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 4 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-05. Посетено на 5 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. 10,0 10,1 Мартин Танасковски (16 јануари 2021). „Вардар Форино остана без три, а Плачковица без еден бод во ВМФЛ“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2021-01-22. Посетено на 22 јануари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. 11,0 11,1 „Комисијата за натпреварување ја дисквалификуваше екипата на Вардар Форино од натпреварувањето во Втора МФЛ - Запад“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 2 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-02. Посетено на 2 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. 12,0 12,1 „Пропозиции за натпреварување во Втора МФЛ Исток и Втора МФЛ Запад“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. јуни 2017. Посетено на 25 мај 2018.
 13. „Вардар Форино моли за помош, ако утре не игра следува преселба во понизок ранг!“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 24 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-26. Посетено на 26 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Делегирање 16. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 10 декември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-11. Посетено на 11 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. „Делегирање 22. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 8 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-17. Посетено на 17 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „Делегирање 2. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Делегирање 5. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 24 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Делегирање 12. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 19 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-20. Посетено на 20 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. „Делегирање 13. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-26. Посетено на 26 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 20. „Делегирање 15. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 3 декември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-11. Посетено на 11 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Делегирање 7. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 9 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-09. Посетено на 9 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 22. „Делегирање 10. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 5 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 11 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 23. „ФФМ: Стадионот во Кавадарци наскоро со нов лик“. ekipa.mk преку web.archive.org. 11 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 24. Зоран Мишевски (11 септември 2020). „Стадионот во Кавадарци добива нов лик, ФФМ вложува повеќе од 300.000 евра“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.