Градски стадион Тетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалски Стадион Тетово
Место Тетово, Македонија
Изграден 1980
Отворен 26 јули 1981
Сопственик Општина Тетово
Оператор Еколог Интернешнл
Подлога Трева
Игра ФК Шкендија
(1992-во тек)
Гледачи 15.000

Стадион Тетово во Тетово е повеќенаменски стадион во Тетово, Република Македонија. Моментално најмногу се користи за фудбалски натпревари. Има сместивост од 15.000 гледачи.

Историја[уреди | уреди извор]

Стадионот е отворен во 1981 година и до 2016 година се викал Градски Стадион Тетово.

Во март 2015 година, бил потпишан договор помеѓу ФФМ и Општината Тетово за реконструкција на стадионот како дел од проектот на УЕФА, „Хет-трик 4“.[1][2] Подновувањето на стадионот започнало во април 2015 година.[3][4]

Во јули 2016 година, Еколог Интернешнл, сопствениците на ФК Шкендија, го зедоа Градскиот стадион во Тетово под концесија од Советот на општина Тетово и се обврзаа да инвестира 7,7 милиони евра за реновирање на стадионот за да може да биде домаќин на меѓународни натпревари. Теренот е преименуван во Еколог Арена под договорот за концесија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]