Градски стадион Тетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градски стадион Тетово
StadiumTetovo.jpg
Место Тетово, Македонија
Изграден 1980
Отворен 26 јули 1981
Сопственик Општина Тетово
Оператор ФК Тетекс
Подлога Трева
Игра ФК Тетекс
ФК Шкендија
ФК Љуботен
ФК Ренова
Гледачи 15.000

Градскиот стадион во Тетово е повеќенаменски стадион во Тетово, Република Македонија. Моментално најмногу се користи за фудбалски натпревари. Има сместивост од 15.000 гледачи.

Три фудбалски клуба го делат стадионот: Тетекс, Шкендија и Љуботен како месни клубови, како и Ренова како клуб од околното село Џепчиште кој го позајмува стадионот.

Во март 2015 година, бил потпишан договор помеѓу ФФМ и Општината Тетово за реконструкција на стадионот како дел од проектот на УЕФА, „Хет-трик 4“.[1][2] Подновувањето на стадионот започнало во април 2015 година.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]