Втора фудбалска лига на Македонија 2001/2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2001/2002
ПрвациТиквеш

Втората фудбалска лига на Македонија 2001/2002 - 10. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 2001 и завршила на 29 мај 2002. Во оваа сезона првак бил Тиквеш.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село
11 Октомври Прилеп
Алумина Скопје
Башкими Куманово
Борец Велес
Брегалница Делчево
Дрита Боговиње
Јака Радовиш
Југохром Јегуновце
Караорман Струга
Кожуф Гевгелија
Македонија Враништа
Новаци Новаци
Охрид 2001 Охрид
Саса Македонска Каменица
Слога Виница
Тиквеш Кавадарци
Тетекс Тетово
Турново Турново

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Тиквеш 34 25 4 5 98 25 +73 79
2 Брегалница 34 24 2 8 95 32 +63 74
3 Башкими 34 22 4 8 86 44 +42 70
4 Кожуф 34 16 5 3 68 49 +19 53
5 Караорман 34 16 3 15 69 67 +2 51
6 Турново 34 14 8 12 49 50 –1 50
7 Охрид 2001 34 16 2 16 66 78 –12 50
8 Алумина 34 13 10 11 55 37 +18 49
9 Тетекс 34 15 3 16 55 38 +17 48
10 Јака 34 15 3 16 47 54 –7 48
11 Саса 34 14 6 14 46 59 –13 48
12 Новаци 34 14 5 15 49 48 +1 47
13 Борец 34 14 5 15 37 36 +1 47
14 11 Октомври 34 15 2 17 59 69 –10 47
15 Дрита 34 15 1 18 52 63 –11 46
16 Слога 34 13 4 17 53 59 –6 43
17 Македонија 34 5 5 24 32 92 –60 20
18 Југохром 34 2 2 30 29 149 –120 8
Унапредени во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]