Втора фудбалска лига на Македонија 1995/1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона1995/1996
ПрвациШкендија (Запад)
Брегалница (Исток)
1994/95

Втората фудбалска лига на Македонија 1995/1996 - 4. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 1995 и завршила во јуни 1996. Во оваа сезона прваци биле Брегалница од Штип и Шкендија од Тетово.[1]

Запад[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село
Варош Прилеп
Гостивар Гостивар
Илинден Скопје
Караорман Струга
Кораб Дебар
Маџари Солидарност Скопје
Напредок Кичево
Новаци Новаци
Преспа Ресен
Работнички Кометал Скопје
Скопје Скопје
Светлост Кукуречани
Тетекс Тетово
Фљамуртари Радолишта
Шкендија Арачиново
Шкендија Тетово

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Шкендија (Т) 30 19 6 5 65 23 +42 63
2 Напредок 30 16 4 10 40 25 +15 52
3 Шкендија (А) 30 14 5 11 51 35 +16 47
4 Маџари Солидарност 30 14 3 13 47 47 0 45
5 Фљамуртари 30 14 3 13 49 51 –2 45
6 Скопје 30 13 5 12 58 48 +10 44
7 Тетекс 30 13 5 12 45 35 +10 44
8 Караорман 30 14 2 14 45 39 +6 44
9 Преспа 30 14 2 14 47 49 –2 44
10 Работнички Кометал 30 11 10 9 45 33 +12 43
11 Новаци 30 13 4 13 39 47 –8 43
12 Светлост 30 12 7 11 41 48 –7 43
13 Кораб 30 13 4 13 50 45 +5 43
14 Гостивар 30 13 2 15 40 50 –10 41
15 Илинден 30 9 5 16 28 57 –29 32
16 Варош 30 4 1 25 24 92 –68 13
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Исток[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село
Башкими Куманово
Борец Велес
Брегалница Делчево
Брегалница Штип
Вардар Неготино Неготино
Вардарски Богданци
Дојранско Езеро Нов Дојран
Кавадарци Кавадарци
Кожуф Гевгелија
Куманово Куманово
Малеш Берово
Металург Титов Велес
Плачковица Јака Радовиш
Работник Џумајлија Лозово
Турново Турново
Ударник Пирава

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Брегалница (Ш) 30 24 6 0 89 19 +70 78
2 Борец 30 19 4 7 60 33 +27 61
3 Плачковица Јака (–6) 30 16 7 7 47 21 +26 49
4 Малеш 30 14 6 10 39 33 +6 48
5 Брегалница (Д) (–6) 30 15 7 8 44 29 +15 46
6 Металург 30 13 4 13 41 43 –2 43
7 Турново 30 13 3 14 50 44 +6 42
8 Башкими 30 12 6 12 41 37 +4 42
9 Вардар Неготино 30 12 5 13 49 13 +36 41
10 Вардарски 30 12 5 13 43 41 +2 41
11 Куманово 30 11 7 12 58 47 +11 40
12 Дојранско Езеро 30 11 6 13 51 45 +6 39
13 Кожуф 30 11 6 13 29 39 –10 39
14 Работник Џумајлија 30 7 4 19 36 67 –31 25
15 Ударник 30 5 2 23 33 90 –57 17
16 Кавадарци (–3) 30 4 4 22 25 47 –22 13
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Republic of Macedonia 1995/96“. RSSSF.no. Посетено на 26 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]