Прејди на содржината

ФК Караорман

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Караорман
Целосно имеФудбалски клуб Караорман Струга
ПрекариПаткари
Основан1923; пред 101 година (1923)
СтадионСтадион Градска Плажа
(Капацитет: 500)
Лига2. македонска лига
2022/2311ми
Домашни бои
Гостински бои

ФК Караорманмакедонски фудбалски клуб од Струга. Клубот настапува во Третата фудбалска лига - Југозапад. Своите домашни натпревари ги игра на Стадионот Градска Плажа, кој има капацитет од 500 гледачи. Клупска боја е црвената.

Историја

[уреди | уреди извор]

ФК Караорман бил формиран во 1923 година, под името „Црн Дрим“, од напредната струшка младина. Меѓу еден од основачите на ФК Караорман бил и познатиот македонски сликар, Вангел Коџоман. По Втората светска војна, клубот го добил денешното име Караорман. Во својата историја, клубот една сезона има настапувано во Првата фудбалска лига. Потоа се натпреварувал во Втората фудбалска лига, освен мал период кога бил член на Третата фудбалска лига.

Поддржувачи

[уреди | уреди извор]

Навивачката група на Караорман се нарекува „Паткари“.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]