Трета македонска фудбалска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моментална сезона или издание:
Трета фудбалска лига на Македонија 2019/2020
СпортФудбал
Основана1992
ДржаваМакедонија Македонија
Тековен првакКадино (Север)
Питу Гули (Центар)
Осогово (Исток)
Дојранско Езеро (Југоисток)
Дрита (Запад)
Охрид Лихнидос (Југозапад)
Промоција воВтора македонска фудбалска лига
Испаѓање воОпштински македонски фудбалски лиги

Третата македонска фудбалска лига - третата најсилна професионална фудбалска лига во Република Македонија.

Формат[уреди | уреди извор]

Лигата е поделена на шест региони: Трета лига — Север, Трета лига — Центар, Трета лига — Исток, Трета лига — Југоисток, Трета лига — Запад и Трета лига — Југозапад. На крајот на сезоната, шесте победници на регионите обезбедуваат пласман во Втората лига. Последните пласирани две или една екипа од секој регион се селат во Општинските лиги. Бројката на отпаднати третолигаши по регион зависи од второлигашките екипи во кои региони отпаѓаат тие за следната сезона.

Прваци[уреди | уреди извор]

Легенда

Е Клубот бил унапреден во единствената Втора лига
З Клубот бил унапреден во Втората лига Запад
И Клубот бил унапреден во Втората лига Исток

1992–2000[уреди | уреди извор]

Сезона Север и Полог Козјак Југ Исток Пелагонија[б 1] Езерски
1992/93 Техноком Горно Лисиче З[1] Варош И[2] Први Партизан Турново И[3] Питу Гули З[4] Кораб[5] З
1993/94 Шкендија (Т) З[6] Железничар И[7] Плачковица И[8] Сувенир З[9]
1994/95 Илинден З[10] Работник И[11] Малеш[12] И Светлост[13] З Фљамуртари (Р)[14] З
1995/96 Југохром З Карпош 93[15] И Габер[16] И Слога (В) И[17] 11 Октомври З[18] Вевчани[19] З
1996/97 Алумина[20] Овче Поле[21] И Росоман 83[22] И Астибо[23] И Пролетер[24] З Влазними[25] З
1997/98 Гостивар З Беса (С)[26] И Ударник[27] И Тиверија Е[28] Демир Хисар[29] З Велешта[30] З
1998/99 Бутел З[31] Карпош 93[15] И Дојранско Езеро И[32] Бело Брдо[33] И Мариово[34] З Воска[35] З
1999/00 Дрита[36] Месна Индустрија Е Росоман 83[22] Младост ГТ Оризари Е 11 Октомври[18] Е Влазрими[37]
 1. Од 1992 до 1994 регионот Пелагонија бил именуван како Запад.

2000–2004[уреди | уреди извор]

Сезона Север Југ Исток Југозапад
2000/01 Дрита Е[36] Кожуф Е[38] Турново Е[39] Македонија Враништа Е[40]
2001/02 Маџари Солидарност Е[41] Победа (В) Е[42] Брегалница (Ш) Е[43] Влазрими Е[37]
2002/03 Скопје Е[44] Лозар Е Злетовица Е[45] Братство Е[46]
2003/04 Ренова Е[47] Вардар Неготино[48] Младост (С) Е[49] Делогожди

2004–2017[уреди | уреди извор]

Сезона Север Југ Исток Запад Југозапад Допонително унапредени
Група А Група Б
2004/05 Металург Е[50] Лозар Е[51] Осогово[52] Дрита[36] Караорман Е[53]
2005/06 Милано Е[54] Кожуф[38] Тиверија[28] Гостивар Илинден (В) Е[55]
2006/07 Алумина Е[20] Миравци Е[56] Нов Милениум Е[49] Дрита Е[36] Охрид 2004 Е[57] Локомотива Е[1]
2007/08 Лепенец[58] Кожуф Е[38] Осогово[52] Љуботен[59] Новаци 2005 Е[60]
2008/09 Лепенец[58] Илинден 11 Октомври Е[18] Осогово[52] Влазрими Е[37] Влазними[25] Е
2009/10 Горно Лисиче Е[1][2] Раштак Тиквеш Е[61] Осогово[52] Ринија Е Охрид Лоте Е[62]
2010/11 Треска Е[2] Маџари Солидарност Победа Јуниор Е Осогово Е Руфеја Е Кораби[5] Е
2011/12 Маџари Солидарност Е[41] Корзо Е Брегалница (Д) Врапчиште Е Новаци 2005 Е Баби Е
2012/13 Шкупи Е[3] Борец Е Тиверија Е[28] Зајази Е Кораби[5]
2013/14 Гоблен Јуниор Вардар Неготино Беласица Влазрими Е[4] Младост (ЦД) Е
2014/15 Љубанци 1974 Е Победа (П) Е Беласица Зајази Велешта[30]
2015/16 Гоблен Јуниор Вардар Неготино Е Академија Пандев Е Вардари Новаци 2005 Е[6]
2016/17 Локомотива 3 Кожуф Гевгелија И Беласица И Гостивар З Струга Трим - Лум З Борец 1919 И, Зајази З, Лабуништа 2011 З, Осогово И, Плачковица И, Победа (В) И, Каменица Саса И

2017–[уреди | уреди извор]

Сезона Север Центар Југоисток Исток Запад Југозапад
2017/18 Гоблен Јуниор 3 Партизан И Детонит Јуниор И Кит-Го И Генч Калемлер Спорт З Кораби[5] З
2018/19 Кадино 3 Питу Гули И Дојранско Езеро [7] Осогово И Дрита З Охрид Лихнидос З

Забелешки[уреди | уреди извор]

1. a : Локомотива била унапредена по победата во дополнителниот бараж натпревар против Кораби бидејќи Втората лига била проширена по хаосот со баражите.[63]
2. a : Горно Лисиче како победник во Север - група А, победила во баражот за унапредување против Раштак кој бил од Север - група Б.
3. a : Треска како победник во групата А, победила во баражот за унапредување против Маџари Солидарност кој бил од групата Б.[64]
4. a : Шкупи го изгубил баражот за унапредување, но поради преземањето на Корзо, името на клубот било сменето во Шкупи 1927.
5. a : Влазрими го изгубила баражот за унапредување, но поради преземањето на Врапчиште (тогашен учесник во Втората лига), клубот на полусезона добил ново име - Влазрими 77.
6. a : Новаци 2005 го загубил баражот за унапредување, но поради повлекувањето на Младост од Втората лига, клубот бил унапреден.[65]
7. a :Дојранско Езеро го откажал учеството во Втората лига - Исток за следната сезона.[66][67]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Gorno Lisiche Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 2. „Varosh Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 9 мај 2019. 
 3. „Horizont Turnovo Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 4. „Pitu Guli Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 9 мај 2019. 
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Korabi Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 17 ноември 2018. 
 6. „Shkendija Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 10 мај 2019. 
 7. „Bogomila Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 9 мај 2019. 
 8. „Plachkovica“. macedonianfootball.com. конс. 28 август 2019. 
 9. „Suvenir Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 9 мај 2019. 
 10. „Ilinden (S) Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 9 мај 2019. 
 11. „Rabotnik Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 9 мај 2019. 
 12. „Malesh Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 13. „Svetlost Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 3 ноември 2018. 
 14. „Flamurtari (R) Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 17 ноември 2018. 
 15. 15,0 15,1 „Karposh 93 Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 3 ноември 2018. 
 16. „Gaber Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 17. „Sloga 1934 Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 9 мај 2019. 
 18. 18,0 18,1 18,2 „11 Oktomvri Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 27 мај 2018. 
 19. „Vevchani Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 17 ноември 2018. 
 20. 20,0 20,1 „Alumina Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 27 мај 2018. 
 21. „Ovche Pole Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 22. 22,0 22,1 „Rosoman 83 Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 23. „Astibo Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 9 мај 2019. 
 24. „Proleter Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 3 ноември 2018. 
 25. 25,0 25,1 „Vlaznimi Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 27 мај 2018. 
 26. „Besa-Vlazrimi Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 9 мај 2019. 
 27. „Udarnik Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 3 ноември 2018. 
 28. 28,0 28,1 28,2 „Tiverija Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 29. „Demir Hisar Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 3 ноември 2018. 
 30. 30,0 30,1 „Veleshta Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 17 ноември 2018. 
 31. „Butel Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 10 мај 2019. 
 32. „Dojransko Ezero Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 10 мај 2019. 
 33. „Belo Brdo Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 9 мај 2019. 
 34. „Bitola Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 3 ноември 2018. 
 35. „Voska Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 17 ноември 2018. 
 36. 36,0 36,1 36,2 36,3 „Drita Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 37. 37,0 37,1 37,2 „Vlazrimi 77 Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 38. 38,0 38,1 38,2 „Kozhuf Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 39. „Horizont Turnovo Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 40. „Makedonija (V) Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 41. 41,0 41,1 „Madjari Solidarnost Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 42. „Pobeda (V) Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 43. „Breganilca Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 44. „Skopje Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 45. „Zletovica Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 46. „Jildirimspor Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 47. „Renova Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 48. „Vardar Negotino Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 27 мај 2018. 
 49. 49,0 49,1 „Nov Milenium Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 27 мај 2018. 
 50. „Metalurg Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 27 мај 2018. 
 51. „Lozar Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 10 мај 2019. 
 52. 52,0 52,1 52,2 52,3 „Osogovo Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 53. „Karaorman Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 54. „Milano Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 55. „Ilinden (V) Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 27 мај 2018. 
 56. „Kozhuf (M) Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 27 мај 2018. 
 57. „Ohrid Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 58. 58,0 58,1 „Lepenec Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 27 мај 2018. 
 59. „Ljuboten Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 60. „Novaci Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 61. „Tikvesh Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 26 мај 2018. 
 62. „Ohrid Lote Profile“. MacedonianFootball.com. конс. 27 мај 2018. 
 63. „Macedonia 2006/07“. RSSSF.com. конс. 8 август 2016. 
 64. „Treska beats Madjari and goes into Second League“. MacedonianFootball.com. 9 јуни 2011. конс. 22 мај 2018. 
 65. „Official: Novaci replaces Mladost“. MacedonianFootball.com. 1 август 2016. конс. 7 август 2016. 
 66. „Каменица Саса останува во Втората лига – Исток“. ekipa.mk. 12 јули 2019. конс. 13 јули 2019. 
 67. „Иако лани испадна, Каменица Саса пак ќе игра во ВМФЛ!“. gol.mk. 12 јули 2019. конс. 13 јули 2019. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]