Прејди на содржината

ФК Слога 1934

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Слога 1934
Целосно име Фудбалски клуб Слога 1934 Виница
Основан 1934; пред 90 години (1934)
Обновен 2012; пред 12 години (2012)
Распаднат
Стадион Градски стадион Виница
Капацитет 2,000
Претседател Дејан Михајлов
Тренер Даниел Стојановски
Лига Втора македонска лига
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Слога 1934 — македонски фудбалски клуб од Виница. Клубот е оформен во 1934 година. Моментално се натпреварува во 2 МФЛ.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб бил создаден во 1934 година, под името ”ФК Македонија Виница”, во 1939 година името било сменето во ”ФК Пакос Виница” а во 1941 во ”ФК Плачковица Виница”. Од 1950 година клубот го носел името ”ФК Слога Виница”, па сѐ до неговото распаѓање во 2009 година. Во 2012 година, клубот повторно е создаден под сегашното име, ФК Слога 1934 Виница.[1] Клубот до 2001 година играл во Втората македонска фудбалска лига, каде го освоил четвртото место[2], а во идната сезона 2001/2002 со освоено 16. место, клубот отпаднал во Трета македонска лига - Исток[3]

Навивачи[уреди | уреди извор]

Во 1989 година, била создадена навивачката група „Улави“. По обновувањеното на клубот бројот на навивачи брои околу 1500 членови [4].

Состав[уреди | уреди извор]

Сезона 2013/2014

Бр. Позиција Играч
1 Македонија ГМ Никола Трајков
2 Македонија Венко Гаврилов
3 Македонија Тоше Апостолов
4 Македонија Александар Данилов
5 Македонија Мартин Спасов
6 Македонија Стојанче Ѓорѓиев
7 Македонија Горан Петков
8 Македонија Филип Гаврилов
9 Македонија Даниел Коцев
10 Македонија Мартин Ампов
11 Македонија Благојчо Коцев
12 Македонија ГМ Благој Ристевски
13 Македонија Зоран Станоевски
14 Македонија Драган Илиевски
15 Македонија Љупче Георгиев
16 Македонија Димитар Јованов
17 Македонија Дејан Митев
Бр. Позиција Играч
18 Македонија Виктор Стоичевски
19 Македонија Христијан Савов
20 Македонија Филип Велковски
21 Македонија Виктор Петров
22 Македонија Столе Горѓиев
23 Македонија Ивица Илиевски
24 Македонија ГМ Бобан Митровски
25 Македонија Давид Димитров
26 Македонија Трајче Михаилов
27 Македонија Илија Шуманов
28 Македонија Бобан Анастасов
29 Македонија Александар Лазаров
30 Македонија Блашко Горѓиев
31 Македонија Грегори Сенев
32 Македонија Благојчо Михајлов
33 Македонија Амед Амедов
34 Македонија Виктор Димитров

[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „weltfussballarchiv“. Архивирано од изворникот на 2014-05-25. Посетено на 2014-03-27.
  2. Macedonia 2000/01
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2021-08-16.
  4. Виница
  5. macedonianfootball.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]