ФК Борец (Велес)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

ФК Борец е македонски фудбалски клуб од Велес. Клубот се натпреварува во Третата фудбалска лига - Југ .

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е оформен во 1926 година, а своите натпревари ги игра на Градскиот стадион Велес, кој има капацитет од 6000 гледачи. Клубот долги години настапувал во Првата лига и во Втората лига, а клупски бои се црвено белата. Од клубот излегле голем број фудбалери, меѓу кои и Зоран Паунов, Илчо Боров, Панче Ќумбев, Зоран Петковски и други. Навивачката група „Гемиџии“ го следи клубот.