ФК Борец (Велес)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

ФК Борец е македонски фудбалски клуб од Велес. Клубот се натпреварува во Третата фудбалска лига - Југ .

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е оформен во 1926 година под ова име а како Напредок од 1919 година,Со Скопски Вардар тогашна Македонија како и Љуботен од Тетово се најстари Македонски клубови кои играат во четвртата зона во фудбалската лига на тогашна Југославија како КСХС. Натпревари ги игра на Градскиот стадион Велес, кој има капацитет од 6000 гледачи. Клубот долги години настапувал во Првата лига и во Втората лига а клупски бои се црвено белата. Од клубот излегле голем број фудбалери, меѓу кои и Зоран Паунов, Илчо Боров, Панче Ќумбев, Зоран Петковски Јосе Николов

и најдобриот од најдобрите Трајче Ковачев како други. Навивачката група „Гемиџии“ го следи клубот.