Прејди на содржината

Втора фудбалска лига на Македонија 1997/1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона1997/1998
ПрвациРаботнички Кометал (Запад)
Осогово (Исток)
1996/97

Втората фудбалска лига на Македонија 1997/1998 - 6. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 1997 и завршила во мај 1998. Во оваа сезона прваци биле Осогово и Работнички Кометал.[1][2]

Запад[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 1997/98 - Запад
Екипа Град / Село
Алумина Скопје
Влазними Струга
Југохром Јегуновце
Караорман Струга
Маџари Солидарност Скопје
Напредок Кичево
Новаци Новаци
Охрид Охрид
Преспа Ресен
Пролетер Македонски Брод
Работнички Кометал Скопје
Светлост Кукуречани
Тетекс Тетово
Фљамуртари Радолишта
Шкендија Арачиново
Шкендија Тетово

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Работнички Кометал 30 20 7 3 62 18 +44 67
2 Југохром 30 18 7 5 64 31 +33 61
3 Тетекс 30 14 6 10 43 30 +13 48
4 Шкендија (А) 30 12 10 8 59 36 +23 46
5 Караорман 30 11 11 8 54 35 +19 44
6 Преспа 30 13 3 14 45 63 –18 42
7 Напредок 30 12 5 13 32 35 –3 41
8 Новаци 30 12 5 13 41 55 –14 41
9 Шкендија (Т) 30 11 7 12 32 36 –4 40
10 Алумина 30 11 6 13 41 42 –1 39
11 Влазними 30 11 5 14 45 59 –14 38
12 Охрид 30 10 6 14 47 46 +1 36
13 Светлост 30 10 6 14 45 50 –5 36
14 Фљамуртари 30 10 6 14 39 49 –10 36
15 Пролетер 30 10 5 15 34 63 –29 35
16 Маџари Солидарност 30 5 5 20 38 73 –35 20
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

Исток[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село
Астибо Штип
Башкими Куманово
Брегалница Делчево
Вардар Неготино Неготино
Габер Ваташа
Јака Радовиш
Кожуф Гевгелија
Куманово Куманово
Малеш Берово
Металург Велес
Овче Поле Свети Николе
Осогово Кочани
Росоман 83 Росоман
Рудар Пробиштип
Слога Виница
Турново Турново

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Осогово 29 21 5 3 90 26 +64 68
2 Куманово 29 17 7 5 77 25 +52 58
3 Јака 29 17 7 5 61 27 +34 58
4 Малеш 29 14 5 10 41 28 +13 47
5 Башкими 29 13 5 11 48 36 +12 44
6 Вардар Неготино 29 14 2 13 55 44 +11 44
7 Габер 29 14 2 13 51 47 +4 44
8 Слога 29 12 5 12 59 41 +18 41
9 Брегалница 29 12 5 12 50 44 +6 41
10 Овче Поле 29 12 5 12 31 34 –3 41
11 Металург 29 10 9 10 25 25 0 39
12 Кожуф 29 11 5 13 35 53 –18 38
13 Росоман 83 29 11 2 16 34 72 –38 35
14 Астибо 29 6 3 20 33 83 –50 21
15 Турново (–3) 15 3 3 9 14 44 –30 9
16 Рудар (–3) 29 1 4 24 21 96 –75 4
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Се повлекол од натпреварувањето
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonian Football | 2.MFL EAST 1997/98 FINAL STANDINGS - Macedonian Football“. MacedonianFootball.com. Посетено на 20 јануари 2019.
  2. „Macedonian Football | 2.MFL WEST 1997/98 FINAL STANDINGS - Macedonian Football“. MacedonianFootball.com. Посетено на 20 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]