Прејди на содржината

Прва фудбалска лига на Македонија 1997/1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва македонска фудбалска лига
Сезона1997/1998
ПрвациСилекс
Лига на ШампиониСилекс
Куп на Победниците на КуповитеВардар
УЕФА Куп
Слога Југомагнат
Интертото Куп
Македонија Ѓ.П.
Најдобар стрелецВанчо Атанасов
(12 голови)
1996/97

Првата фудбалска лига на Македонија 1997/1998 - 6. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Силекс ја одбранил првенствената титула, со што ја освоил третата титула по ред.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион
Балкан БИСИ Скопје Стадион Чаир
Беласица Струмица Стадион Младост
Борец МХК Велес Градски стадион Велес
Брегалница Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Скопје Скопје Стадион Автокоманда
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Бод Пласмани или испаѓање
1 Силекс 25 15 3 7 40 21 +19 48 Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Слога Југомагнат 25 12 7 6 25 16 +9 43 УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Македонија Ѓорче Петров 25 12 6 7 34 21 +13 42 Интертото Куп - прва рунда
4 Вардар 25 12 5 8 34 25 +9 41 Куп на Победниците на Куповите - квалификациска рунда
5 Победа 25 11 6 8 29 21 +8 39
6 Пелистер 25 10 7 8 31 24 +7 37
7 Борец МХК 25 9 6 10 27 30 -3 33
8 Балкан БИСИ 25 8 7 10 20 21 -1 31
9 Цементарница 55 25 9 3 13 28 31 -3 30
10 Скопје 25 9 3 13 31 45 -14 30
11 Тиквеш 25 7 8 10 23 27 -4 29
12 Саса 25 8 5 12 21 32 -11 29
13 Беласица 25 8 4 13 25 35 -10 28 Отпаѓање во
Втората фудбалска лига на Македонија
14 Брегалница 13 4 0 9 13 32 -19 12

НАТ = Одиграни натпревари; ПОБ = Победи; НЕР = Нерешени; ПОР = Порази; ПОС = Постигнати голови; ПРИ = Примени голови; РАЗ = Гол разлика; Бод = Бодови

Брегалница била отстранета од првенството. Нејзините натпревари од 14-то коло до крајот се поништени.

Извор: macedonianfootball.com

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-Гости БАЛ БЕЛ БОР БРЕ ЦЕМ МАК ПЕЛ ПОБ САС СИЛ СКО СЛО ТИК ВАР
Балкан БИСИ 3:0 1:0 2:0 2:0 0:0 0:0 0:0 3:0 2:0 0:0 2:0 1:0 0:1
Беласица 0:0 1:1 / 1:0 3:0 2:0 2:0 1:0 0:4 4:1 0:2 0:1 2:1
Борец МХК 2:0 2:1 3:1 0:0 3:0 3:1 3:0 1:0 0:1 2:1 2:2 1:1 0:0
Брегалница / 3:1 / 1:2 1:0* 0:2 1:0 / 0:3* 0:3 / 2:1 /
Цементарница 55 2:1 3:2 3:0 3:0* 2:2 2:3 0:2 1:1 0:1 2:0 1:0 4:1 3:0
Македонија Ѓорче Петров 2:0 1:0 0:2 7:1 1:0 0:0 3:0 3:1 1:0 3:0 1:2 2:0 0:0
Пелистер 1:1 3:0 4:0 4:0* 0:3 0:1 2:0 2:0 1:3 3:0 0:0 1:0 3:2
Победа 3:0 2:1 3:0 / 2:0 1:0 0:0 0:0 1:2 5:2 3:0 2:1 2:0
Саса 2:0 1:2 1:0 1:0* 1:0 2:0 0:0 1:1 2:1 2:0 1:0 1:1 2:0
Силекс 3:0 0:0 1:1 2:1 1:0 3:1 2:1 0:1 2:0 2:3 3:0 4:2 2:0
Скопје 1:0 3:2 3:2 / 3:0 1:4 2:1 0:0 4:1 0:2 0:1 2:1 1:3
Слога Југомагнат 1:0 2:0 2:0 5:0 2:0 0:0 1:0 0:0 1:0 2:1 2:1 0:0 0:0
Тиквеш 1:1 0:0 2:0 / 1:0 0:0 1:2 1:0 2:1 0:0 3:0 0:0 3:2
Вардар 2:1 2:0 1:0 4:1 4:0 0:2 1:1 2:1 5:1 2:0 0:0 1:0 1:0

* Поништен натпревар

Најдобар стрелец[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Голови
Македонија Ванчо Атанасов
Беласица
12

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]