УЕФА Лига на шампиони 1998/99

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 1998/99
Податоци за купот
Датуми22 јули 1998 — 26 мај 1999
Екипи24 (56 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониАнглија Манчестер Јунајтед
(2. титула)
Вице-шампионГерманија Бајерн Минхен
Статистики за купот
Одиграни натпревари85
Постигнати голови234 (2.75 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Украина Андриј Шевченко
Тринидад и Тобаго Двајт Јорк (8)

УЕФА Лига на шампиони 1998/99 — 7. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 44. сезона од основањето на натпреварувањето.

Финалето било одиграно на 26 мај 1999 година на Камп ноу во Барселона, каде што Манчестер Јунајтед со резултат 2:1 издвоил победа над Бајерн Минхен по голем пресврт во дополнителните минути од натпреварот. Баерн Минхен бил во водство сите 90 минути, за потоа екипата на Манчестер Јунајтед да постигне два гола во третата минута од дополнувањето, со тоа освојувајќи го својот втор трофеј во најсилното европско натпреварување (првпат во сезоната 1967/68). Бранителот на титулата од претходната сезона, Реал Мадрид, испаднал во четвртфиналето каде што во двомеч бил поразен од страна на Динамо Киев.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 22 јули, а реванш натпреварите на 27 јули 1998 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Силекс Македонија 1:2 Белгија Клуб Брухе 0:0 1:2
Лоѓ Полска 7:2 Азербејџан Ганџа 4:1 3:1
Литекс Бугарија 3:2 Шведска Халмстад 2:0 1:2
Грасхопер Швајцарија 8:0 Луксембург Женес Еш 6:0 2:0
Селтик Шкотска 2:0 Ирска Сент Патрикс Атлетик 0:0 2:0
Кареда Литванија 0:4 Словенија Браник Марибор 0:3 0:1
Динамо Киев Украина 10:1 Велс Бери Таун 8:0 2:1
Клифтонвил Северна Ирска 1:13 Словачка Кошице 1:5 0:8
Сконто Латвија 2:1 Белорусија Динамо Минск 0:0 2:1
Валета Малта 0:8 Кипар Анортозис 0:2 0:6
Беитар Ерусалим Израел 5:1 Фарски Острови Б36 Торсхавн 4:1 1:0
Динамо Тбилиси Грузија 4:3 Албанија Влазнија Скадар 3:01 1:3
Хелсинки Финска 5:0 Ерменија Ереван 2:0 3:0
Обилиќ Сојузна Република Југославија 4:1 Исланд Вестманаеја 2:0 2:1
Зимбру Кишинев Молдавија 2:3 Унгарија Ујпешт 1:0 1:3
Стеауа Букурешт Романија 5:4 Естонија Флора 4:1 1:3

1 Динамо Тбилиси победил со службен резултат 3:0.

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 12 август, а реванш натпреварите на 26 август 1998 година. Поразените екипи од второто квалификациско коло својот настап го продолжиле во првото коло од УЕФА Купот.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Розенборг Норвешка 4:4[1] Белгија Клуб Брухе 2:0 2:4
Манчестер Јунајтед Англија 2:0 Полска Лоѓ 2:0 0:0
Литекс Бугарија 2:11 Русија Спартак Москва 0:5 2:6
Галатасарај Турција 5:3 Швајцарија Грасхопер 2:1 3:2
Селтик Шкотска 1:3 Хрватска Кроација Загреб 1:0 0:3
Браник Марибор Словенија 3:5 Холандија ПСВ Ајндховен 2:1 1:4 (прод.)
Динамо Киев Украина 1:1
(3:1 пен.)
Чешка Спарта Прага 0:1 1:0 (прод.)
Кошице Словачка 1:2 Данска Брондби 0:2 1:0
Интер Милано Италија 7:1 Латвија Сконто 4:0 3:1
Олимпијакос Грција 6:3 Кипар Анортозис 2:1 4:2
Бенфика Португалија 8:4 Израел Беитар Јерусалим 6:0 2:4
Динамо Тбилиси Грузија 2:2[1] Шпанија Атлетик Билбао 2:1 0:1
Хелсинки Финска 2:1 Франција Мец 1:0 1:1
Бајерн Минхен Германија 5:1 Сојузна Република Југославија Обилиќ 4:0 1:1
Штурм Грац Австрија 7:2 Унгарија Ујпешт 4:0 3:2
Стеауа Букурешт Романија 5:8 Грција Панатинајкос 2:2 3:6

Натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето по групи се играло од 16 септември до 9 декември 1998 година. Преминот во четвртфиналето покрај победникот од групата обезбедувале и двата најдобри второпласирани клубови.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  ПОР ОЛИ КРО АЈА
Португалија Порто 2:2 3:0 3:0
Грција Олимпијакос 2:1 2:0 1:0
Хрватска Кроација Загреб 3:1 1:1 0:0
Холандија Ајакс 2:1 2:0 0:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Грција Олимпијакос 6 3 2 1 8 6 +2 11
2. Хрватска Кроација Загреб 6 2 2 2 5 7 -2 8
3. Португалија Порто 6 2 1 3 11 9 +2 7
4. Холандија Ајакс 6 2 1 3 4 6 -2 7

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  ЈУВ ГАЛ АБ РОЗ
Италија Јувентус 2:2 1:1 2:0
Турција Галатасарај 1:1 2:1 3:0
Шпанија Атлетик Билбао 0:0 1:0 1:1
Норвешка Розенборг 1:1 3:0 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Јувентус 6 1 5 0 7 5 +2 8
2. Турција Галатасарај 6 2 2 2 8 8 0 8
3. Норвешка Розенборг 6 2 2 2 7 8 -1 8
4. Шпанија Атлетик Билбао 6 1 3 2 5 6 -1 6

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  РМ ИНТ ШТУ СПА
Шпанија Реал Мадрид 2:0 6:1 2:1
Италија Интер Милано 3:1 1:0 2:1
Австрија Штурм Грац 1:5 0:2 0:2
Русија Спартак Москва 2:1 1:1 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Интер Милано 6 4 1 1 9 5 +4 13
2. Шпанија Реал Мадрид 6 4 0 2 17 8 +9 12
3. Русија Спартак Москва 6 2 2 2 7 6 +1 8
4. Австрија Штурм Грац 6 0 1 5 2 16 -14 1

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  МЈ БАР БРО БМ
Англија Манчестер Јунајтед 3:3 5:0 1:1
Шпанија Барселона 3:3 2:0 1:2
Данска Брондби 2:6 0:2 2:1
Германија Бајерн Минхен 2:2 1:0 2:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Бајерн Минхен 6 3 2 1 9 6 +3 11
2. Англија Манчестер Јунајтед 6 2 4 0 20 11 +9 10
3. Шпанија Барселона 6 2 2 2 11 9 +2 8
4. Данска Брондби 6 1 0 5 4 18 -14 3

Група Е[уреди | уреди извор]

 
  ПАН ДИН ЛАН АРС
Грција Панатинајкос 2:1 1:0 1:3
Украина Динамо Киев 2:1 1:1 3:1
Франција Ланс 1:0 1:3 1:1
Англија Арсенал 2:1 1:1 0:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Украина Динамо Киев 6 3 2 1 11 7 +4 11
2. Франција Ланс 6 2 2 2 5 6 -1 8
3. Англија Арсенал 6 2 2 2 8 8 0 8
4. Грција Панатинајкос 6 2 0 4 6 9 -3 6

Група Ф[уреди | уреди извор]

 
  ПСВ ХЕЛ КАЈ БЕН
Холандија ПСВ Ајндховен 2:1 1:2 2:2
Финска Хелсинки 1:3 0:0 2:0
Германија Кајзерслаутерн 3:1 5:2 1:0
Португалија Бенфика 2:1 2:2 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Кајзерслаутерн 6 4 1 1 12 6 +6 13
2. Португалија Бенфика 6 2 2 2 8 9 -1 8
3. Холандија ПСВ Ајндховен 6 2 1 3 10 11 -1 7
4. Финска Хелсинки 6 1 2 3 8 12 -4 5

Рангирање на второпласираните екипи[уреди | уреди извор]

Клуб ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Шпанија Реал Мадрид 6 4 0 2 17 8 +9 12
Англија Манчестер Јунајтед 6 2 4 0 20 11 +9 10
Турција Галатасарај 6 2 2 2 8 8 0 8
Португалија Бенфика 6 2 2 2 8 9 -1 8
Франција Ланс 6 2 2 2 5 6 -1 8
Хрватска Кроација Загреб 6 2 2 2 5 7 -2 8

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 3 март, а реванш натпреварите на 17 март 1999 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид Шпанија 1:3 Украина Динамо Киев 1:1 0:2
Манчестер Јунајтед Англија 3:1 Италија Интер Милано 2:0 1:1
Јувентус Италија 3:2 Грција Олимпијакос 2:1 1:1
Бајерн Минхен Германија 6:0 Германија Кајзерслаутерн 2:0 4:0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 7 април, а реванш натпреварите на 21 април 1999 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Манчестер Јунајтед Англија 4:3 Италија Јувентус 1:1 3:2
Динамо Киев Украина 3:4 Германија Бајерн Минхен 3:3 0:1

Финале[уреди | уреди извор]

26 мај 1999
Манчестер Јунајтед Англија 2 – 1 Германија Бајерн Минхен Ноу камп, Барселона
Публика: 90.000
Судија: Пјерлуиџи Колина (Италија)
Шерингем гол 90+1'
Солшер гол 90+3'
Баслер гол 6'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Екипата се квалификувала според правилото за повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]