ФК Олимпијакос

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фудбалскиот клуб Олимпијакос ( грчки: Oλυμπιακός Σύνδεσμος Φιλάθλων Πειραιώς / Olibiakos sindesmos filatlon Piraeus /) е грчки фудбалски клуб од Пиреја, дел од спортската асоцијација Олимпијакос и во моментов се натпреварува во Грчката Супер Лига .

Клубот е основан на 10 март 1925 година . и игра на стадионот Караискакис, со капацитет од 33.334 места. Се смета дека еден од трите најголеми клубови во Грција (покрај Панатинајкос и АЕК ) Олимпијакос е најуспешниот клуб во историјата на грчкиот фудбал, досега има освоено 47 национални првенства, 28 грчки купови и 4 супер купови, повеќе титули од кој било друг клуб во Грција.

Грб и бои[уреди | уреди извор]

Дрес на Олимпијакос во сезоната 2008/09.

Грбот на Олимпијакос претрпел мали промени низ историјата на клубот, додека типична опрема за тимот е маица со црвени и бели вертикални ленти и црвени или бели шорцеви и чорапи. Втората најчесто користена опрема била целата црвена, а потоа следува целата бела. Олимпијакос користел неколку други бои во текот на својата историја за утакмици во гости или трета опрема, од кои најзначајни се црните и сивите.

Стадион[уреди | уреди извор]

Стадионот Караискакис за време на еден натпревар на Олимпијакос од Лигата на шампионите

Стадионот Караискакис ( грчки: Γήπεδο Γεώργιος Καραϊσκάκης ) е стадион сместен во Пиреја, Грција . Тој е дом на фудбалскиот клуб Олимпијакос и грчката фудбалска репрезентација . Стадионот го добил името по Георгиос Караискакис, херојот на грчката војна за независност, кој бил смртно ранет во оваа област. Низ историјата, Олимпијакос користел и други стадиони како дом, најчесто Олимпискиот стадион во Атина во 80-тите, 90-тите и раните 2000-ти, сè додека не бил затворен поради реновирање за Летните олимписки игри во 2004 година во Атина . Тие го користеле и стадионот „ Георгиос-Камарас “ од 2002 до 2005 година.

Навивачи[уреди | уреди извор]

Кореографија во мечот со Челси во Лигата на шампионите .

Олимпијакос е грчки клуб со најголем број навивачи според повеќето истражувања спроведени во Грција.[1] Црвените, кои доаѓале од пристаништето во Атина, Пиреја, биле тим на работничката класа. Од 50-тите години на минатиот век, кога Олимпијакос бил доминантен, освојувајќи последователни титули, нивната популарност се зголемила низ Грција и се зголемил и бројот на нивните навивачи, за подоцна да стане клуб со најголем број навивачи во Грција. Покрај тоа, Олимпијакос привлекол навивачи од сите сфери на животот. Навивачите на Олимпијакос и Црвена звезда развиле длабоко пријателство. Навивачите на двата тима се нарекуваат себеси „Православни браќа“. Многупати навивачите на Олимпијакос од различни навивачки клубови биле на натпреварите на Црвена звезда, особено против нивниот најголем соперник ФК Партизан . Неодамна, „Православните браќа“ започнале и да ги вклучуваат навивачите на Спартак Москва .

Трофеи[уреди | уреди извор]

 • Вкупно 80 трофеи
  • Грчка Супер лига : 47
   • 1930/31, 1932/33, 1933/34, 1935/36, 1936/37, 1937/38, 1946/47, 1947/48, 1950/51, 1953/54, 1954/55, 1955/56, 1956 / 57, 1957/58, 1958/59, 1965/66, 1966/67, 1972/73, 1973/74, 1974/75, 1979/80, 1980/81, 1981/82, 1982/83, 1986/87, 1996/97, 1997/98, 1998/99, 1999/00, 2000/01, 2001/02, 2002/03, 2004/05, 2005/06, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2010 / 11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2019/20, 2020/21, 2021/22.
  • Куп на Грција : 28
   • 1947, 1951, 1952, 1953, 1954, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1963, 1965, 1968, 1971, 1973, 1975, 1981, 1990, 1992, 1999, 2005, 2006, 2008, 2009, 2012, 2013, 2015, 2020 година.
  • Грчки супер куп : 4 [2]
   • 1980, 1987, 1992, 2007 година.
  • Балкански куп : 1
   • 1963 година

Рекорди во првенствата[уреди | уреди извор]

Опис Клуб Рекорд
Најголемата победа Олимпијакос 11-0 (- Фостирас, 1973/74 )
Најмногу победи во сезона Олимпијакос 30 ( 1999/00 )
Најмногу голови постигнати во сезона Олимпијакос 102 ( 1973/74 )
Најмалку голови признати во сезоната Олимпијакос 13 ( 1972/73 )
Најдолг период на победи Олимпијакос 16 (Од 8 коло 2005/06 - до 23 коло 2005/06 )
Најдолг период без пораз Олимпијакос 58 (Од 3 коло 1972/73 - до 27 коло 1973/74 )

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Πρώτος στις προτιμήσεις“ (грчки). Ta Nea. 3 февруари 1998. Архивирано од изворникот на 7 март 2016. Посетено на 12 март 2008.
 2. http://www.worldfootball.net/winner/gre-supercup/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјална страница

Официјална страница за навивачите