Фудбалска репрезентација на Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грција
Ελλάδα
Прекари(и) Пиратски брод (2004)
Сојуз EPO
Селектор Михаел Скибе
Капитен Василис Торосидис
Најмногу натпревари Јоргос Карагунис (139)
Најдобар стрелец Никос Анастопулос (29)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Грција 1 - 4 Италија
(Атина, Грција; 7 април, 1929
Најголема победа
Грција 8 - 0 Сирија
(Атина, Грција; 25 ноември, 1949
Најлош пораз
Унгарија 7 - 1 Грција
(Будимпешта, Унгарија; 25 март, 1938
Светско првенство
Учества 3 (Првпат во 1994)
Најдобар резултат осминафинале (2014)
УЕФА Европско фудбалско првенство
Учества 4 (Првпат во 1980)
Најдобар резултат Победници, 2004

Фудбалска репрезентација на Грција е национална фудбалска екипа што ја претставува Грција, кој е под водство на Фудбалска федерација на Грција (Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία).

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]