Фудбалска репрезентација на Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грција
Ελλάδα
Прекари(и)Пиратски брод (2004)
СојузEPO
СелекторМихаел Скибе
КапитенВасилис Торосидис
Најмногу настапиЈоргос Карагунис (139)
Најдобар стрелецНикос Анастопулос (29)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Грција 1 - 4 Италија
(Атина, Грција; 7 април, 1929
Најголема победа
Грција 8 - 0 Сирија
(Атина, Грција; 25 ноември, 1949
Најлош пораз
Унгарија 7 - 1 Грција
(Будимпешта, Унгарија; 25 март, 1938
Светско првенство
Учества3 (Првпат во 1994)
Најдобар резултатосминафинале (2014)
УЕФА Европско фудбалско првенство
Учества4 (Првпат во 1980)
Најдобар резултатПобедници, 2004

Фудбалска репрезентација на Грција е национална фудбалска екипа што ја претставува Грција, кој е под водство на Фудбалска федерација на Грција (Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία).

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]