Фудбалска репрезентација на Литванија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалска репрезентација на Литванија
Прекари(и)Ринктин (репрезентација)
СојузЛитванска фудбалска федерација
(Lietuvos futbolo federacija – LFF)
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторВалдас Урбонас
КапитенФедор Черних
Најмногу настапиАндриус Скерла, Саулиус Миколиунас (84)
Најдобар стрелецТомас Данилевичиус (19)
Домашен стадионСтадион ЛФФ
Домашни бои
Гостински бои

Фудбалска репрезентација на Литванија – национална репрезентација на Литванија под управа на Литванската фудбалска репрезентација (Лиетувос футболо федерација). Член е на Светската фудбалска федерација ФИФА од 1923 годин, повторно од 1992 године, а на Европската фудбалска унија УЕФА од 1992 година.

Првиот натпревар го одиграла на 24 јуни 1923 година кога изгубила од Естонија. Во 1940 година Литванија била припоена на СССР, а по осамостојувањето во 1990 година, првиот натпревар го одиграла на 27 мај против Грузија.

Најголема победа Литванците постигнале во 1995 година на Балтичкиот куп против Естонија.

Според резултатите Литванија е една од послабите фудбалки репрезентации во Европа, главно затоа што фудбалот не е најпопуларен спорт во државата. Тој случај се појавува само уште во мал број држави. Главен спорт во Литванија е кошарката, бидејќи Литванците по статистика се едни од највисоките луѓе на светот.

Репрезентацијата на Литванија до денес не учествувала на светските и европските првенства, како и на Олимписките игри.

На ранг списокот на ФИФА за јануари 2008 гоидна Литванија се наоѓала на 68. место, а на ранг списокот на УЕФА на 33. место.

Бојата на дресовите на репрезентацијат е жолта и зелена.

Досегашни тренери[уреди | уреди извор]

Попознати фудбалери[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]