Прејди на содржината

Литванска фудбалска федерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Литванска фудбалска федерација
Основана1922
HeadquartersКаунас
Примена во ФИФАФИФА (1923)
Мрежно местоhttps://www.lff.lt/

Литванска фудбалска федерација (литвански: Lietuvos futbolo federacija (ЛФФ) е највисока фудбалска организација во Литванија која се залага за организација и развој на фудбалскииот спорт како и за репрезентацијата на Литванија.

Првата фудбалска топка во Литванија ја заиграле студенти кои исто така ги основале првите клубови пред Првата светска војна. Најстар фудбалски клуб е Каунас, основан во 1919 година.

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
Европски национални фудбалски сојузи (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија