Фудбалски сојуз на Естонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого
Основана 1921
Примена во ФИФА 1923
Примена во 1992
Претседател
Аивар Похлак


Фудбалски сојуз на Естонија Естонски фудбалски сојуз (естонски: Eesti Jalgpalli Liit, скрат. EJL) — главна фудбалска организација во Естонија. Оваа организација ја организира фудбалската лига вклучувајќи го и шампионатот кој се вика Мајстерлига, Естонскиот куп и фудбалскata репрезентација на Естонија. Седиштето на организацијата се наоѓа во Талин. Сојузот станал член на ФИФА во 1923 година, но бил распуштен по советската анексија на Естоније во 1940 година. Член на ФИФА повторно станала во 1992 по стекнувањето на независност на Естонија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: НФ-БордВИВА светски куп
World Map FIFA.svg
Европски национални фудбалски асоцијации (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка Република | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија