Фудбалска федерација на Босна и Херцеговина

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФФ Босна и Херцеговина
Фудбалска Федерација на Босна и Херцеговина
Основана 1992.
Член на ФИФА од 1996.
Член на УЕФА од 1998.
Претседател Елведин Бегиќ
Прв потпретседател Богдан Чеко
Втор потпретседател Иљо ДОминиковиќ

Фудбалска Федерација на Босна и Херцеговина е федерација која се залага за организација и развој на фудбалот на просторот на цела Босна и Херцеговина.

Со распадот на СФР Југославија престанала да постои и Фудбалската Федерација на СР Босна и Херцеговина. Во април 1992 била основана Фудбалската Федерација на Босна и Херцеговина која веднаш побарала членство во УЕФА и ФИФА. Поради воените дејствија и немајќи ги условите за работа, примена е дури во 1996 година како полноправен член на ФИФА и придружен член на УЕФА. На состанок на УЕФА во Даблин, Ирска, 1988 година ФФБиХ станала полноправна членка на УЕФА.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
Европски национални фудбалски сојузи (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија