Куп на конфедерации

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФИФА Куп на конфедерации)
Куп на конфедерации
РегионМеѓународен (ФИФА)

ФИФА Купот на Конфедерации е фудбалско натпреварување за државни репрезентации, кое се одржува на секои 4 години. Ова натпреварување е организирано од ФИФА. Ова натпреварување се одржува во земјата домаќин на Светксото Првентсво. Ова е и вогланво главен тест за условите на организирањето. Во него учествуваат победниците од првенствата од 6те конфедерации (КАФ, КОНМЕБОЛ, УЕФА, АФК, ОФК, КОНКАКАФ), заедно со победникот на светското првенство и домаќинот со што се достигнува до бројката на 8 тимови. Натпреварувањето во 2009 се одржува во Јужна Африка, каде во финлаето Бразил победи со 3-2 против САД

Историја и детали[уреди | уреди извор]

Турнирот оригинално беше организиран од и во Саудиска Арабија и беше наречен Крал Фахд Куп (или Интерконтинетален турнир), одржан во 1992 и 1995, каде учествува репрезентацијата на Саудиска Арабија и некои континентални шампиони. Во 1997, ФИФА, ја презеде организацијата на овој куп и го нарече ФИФА Куп на Конфедерации и беше воспоставен на секои две години.

Од 2005, овој турнир се одржува на секои 4 години во земјата домаќин на следното Светско Првенство. Купот на Конфедерации е претходник на Светкото Првенство, кој се одржува кај домаќинот на следното Светско Првенство. Тогаш се разгледуваат дресовите за Светкото Првенство; Тогаш се користат половина од стадионите кои ќе се користат на Светкото Првенство наредната година и и дава на домашната нација, која автоматски се квалификува за двата турнири, уживање во добар фудбал за времетрење од две години. Во исто време учеството беше необврзно за Американскиот и Европскиот шамипион.[1]

Кога победникот на Светкото Првенство е и конфедерациски шампиони, тогаш и вице-шампионот на Светското Првенство учествува во турнирот. Во натпреварувањето во 2005, учество и беше доделено на Аргентина,вице-првакот на Копа Америка, бидејќи шампионот во конфедерацијата и победникот на Светското Првенство,Бразил се имаше квалификувано од две позиции, а Германија, вице-првакот се квалификуваше како домаќин на турнирот.

Во три случаи тимовите доброволно се откажуваа од учеството на турнирот. Победникот на ЕУРО 1996, Германија се откажа од учеството на 1997 ФИФА Куп на Конфедерации, а местото и беше доделено на Чешка, која беше вице-првак на тој турнир.Франција, победникот на Светското Првенство во 1998 се откажа од учеството на 1999 ФИФА Куп на Конфедерациии беше заменета со Бразил, вице-првакот, а и победник на Копа Америка 1997. Германија, вице-првакот на Светското Првенство во 2002 се откажа од учеството на 2003 ФИФА Куп на Конфедерации и местото и беше доделено на Турција, трето-пласираната земја.

Првиот претходник на Купот на Конфедерации беше Мундиалито или Copa D'Oro. Трофејот Артемио Франки, одржуван во 1985 и 1993, помеѓу победниците на Копа Америка и Европското Првенство се исто така се смета за претходник на Купот на Конфедерации,[2] кој пак го замени стариот куп исто како што ФИФА Клупското Светско Првенство го замени Меѓународниот Куп

Резултати[уреди | уреди извор]

Кинг Фахд Куп[уреди | уреди извор]

Година Домаќин Финале Натпревар за трето место
Победник Резултат вице-првак 3то место Score 4то место
1992 [3]
Детали
Саудиска Арабија Саудиска Арабија Flag of Argentina.svg Аргентина 3–1 Flag of Saudi Arabia.svg С.Арабија Flag of the United States.svg САД 5–2 Flag of Côte d'Ivoire.svg БСК
1995 [3]
Детали
Саудиска Арабија Саудиска Арабија Flag of Denmark.svg Данска 2–0 Flag of Argentina.svg Аргентина Flag of Mexico.svg Мексико 1–1
(5–4)1
Flag of Nigeria.svg Нигерија

Куп на Конфедерации[уреди | уреди извор]

Година Домаќин Фианле Натпревар за трето место
Победник Резултат Вице-првак 3то место Резултат 4то место
1997
Детали
Саудиска Арабија Саудиска Арабија Flag of Brazil.svg Бразил 6–0 Flag of Australia.svg Австралија Flag of the Czech Republic (bordered).svg Чешка 1–0 Flag of Uruguay.svg Уругвај
1999
Детали
 Мексико Flag of Mexico.svg Мексико 4–3 Flag of Brazil.svg Бразил Flag of the United States.svg САД 2–0 Flag of Saudi Arabia.svg С.Арабија
2001
Детали
 Јужна Кореја
Flag of Japan.svg Јапонија
Flag of France.svg Франција 1–0 Flag of Japan.svg Јапонија Flag of Australia.svg Австралија 1–0 Flag of Brazil.svg Бразил
2003
Детали
 Франција Flag of France.svg Франција 1–01 Flag of Cameroon.svg Камерун Flag of Turkey.svg Турција 2–1 Flag of Colombia.svg Колумбија
2005
Детали
 Германија Flag of Brazil.svg Бразил 4–1 Flag of Argentina.svg Аргентина Flag of Germany.svg Германија 4–32 Flag of Mexico.svg Мексико
2009
Детаљи
Јужна Африка ЈАР Flag of Brazil.svg Бразил 3–2 Flag of the United States.svg САД Flag of Spain.svg Шпанија 3–21 Flag of South Africa.svg Јужна Африка
2013
Детаљи
 Бразил Flag of Brazil.svg Бразил 3–0 Flag of Spain.svg Шпанија Flag of Italy.svg Италија 3–21 Flag of Uruguay.svg Уругвај
Легенда

Успешни државни репрезентации[уреди | уреди извор]

Тим Титули Вице-прваци
 Бразил 4 (1997, 2005, 2009, 2013) 1 (1999)
Flag of France.svg Франција 2 (2001, 2003*) -
Flag of Argentina.svg Аргентина 1 (1992) 2 (1995, 2005)
Flag of Denmark.svg Данска 1 (1995)
Flag of Mexico.svg Мексико 1 (1999*)
Flag of Australia.svg Австралија - 1 (1997)
Flag of Cameroon.svg Камерун - 1 (2003)
Flag of Japan.svg Јапонија - 1 (2001*)
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија - 1 (1992*)
 САД - 1 (2009)
*: домаќини

Стрелци[уреди | уреди извор]

Најдобри стелци[уреди | уреди извор]

Година Играч Голови
1992 Аргентина Габриел Батистута
САД Брус Мареј
2
1995 Мексико Луис Гарсија 3
1997 Бразил Ромарио 7
1999 Бразил Роналдињо
Мексико Куаутемок Бланко
Саудиска Арабија Марзук Ал-Отаби
6
2001 Франција Ерик Кариере
Франција Робер Пирес
Франција Патрик Виера
Франција Силвијан Вилторд
Австралија Шон Марфи
Јапонија Такајуки Сузуки
Јужна Кореја Хванг Сун-Хонг
2
2003 Франција Тјери Анри 4
2005 Бразил Адријано 5
2009 Бразил Луис Фабиано 5

Играчи со најмногу погодоци[уреди | уреди извор]

Играч Држава Голови
Роналдињо  Бразил 9
Куахтемос Бланко  Мексико 9
Адријано  Бразил 7
Ромарио  Бразил 7
Марзук Ал-Отаби  Саудиска Арабија 6
Алекс  Бразил 5
Џон Алоизи Австралија Австралија 5
Робер Пирес  Франција 5
Владимир Шмицер  Чешка 5

Резиме[уреди | уреди извор]

Учества[уреди | уреди извор]

Тим Саудиска Арабија
1992
Саудиска Арабија
1995
Саудиска Арабија
1997
Мексико
1999
Јужна Кореја
Јапонија
2001
Франција
2003
Германија
2005
ЈАР
2009
Бразил
2013
Вкупно
Flag of Brazil.svg Бразил - - П Ф 4ти П П П 7
Flag of Mexico.svg Мексико - 3ти П - 4ти - - 5
Flag of Japan.svg Јапонија - - - Ф - - 4
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија Ф 4ти - - - - - 4
Flag of the United States.svg САД 3ти - - 3ти - - 2ри - 4
Flag of Argentina.svg Аргентина П Ф - - - - Ф - - 3
Flag of Australia.svg Австралија - - Ф - 3ти - - - 3
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд - - - - - - 3
Flag of Cameroon.svg Камерун - - - - Ф - - - 2
Flag of Egypt.svg Египет - - - - - - - 2
Flag of France.svg Франција - - - - П П - - - 2
Flag of Germany.svg Германија - - - - - 3ти - - 2
Flag of South Africa.svg Јужна Африка - - - - - - 4то - 2
Flag of Spain.svg Шпанија - - - - - - - 3то Ф 2
Flag of Uruguay.svg Уругвај - - 4ти - - - - - 4ти 2
Flag of Italy.svg Италија - - - - - - - 3то 2
Flag of Bolivia.svg Боливија - - - - - - - - 1
Flag of Canada.svg Канада - - - - - - - - 1
Flag of Colombia.svg Колумбија - - - - - 4ти - - - 1
Flag of Côte d'Ivoire.svg БСК 4ти - - - - - - - - 1
Flag of the Czech Republic (bordered).svg Чешка - - 3ти - - - - - - 1
Flag of Denmark.svg Данска - П - - - - - - - 1
Flag of Greece.svg Грција - - - - - - - - 1
Flag of Iraq.svg Ирак - - - - - - - - 1
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја - - - - - - - - 1
Flag of Nigeria.svg Нигерија - 4ти - - - - - - - 1
Flag of Tunisia.svg Тунис - - - - - - - - 1
Flag of Turkey.svg Турција - - - - - 3ти - - - 1
Flag of the United Arab Emirates.svg ОАЕ - - - - - - - - 1
  • : Елиминиран во фазата по фрупи
  • Ф: Финалисти
  • П: Победници
  • ***: Во прогрес (Финалните позиции не се одредени)

Генерална статистика[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз.
Flag of Argentina.svg Аргентина 10 5 3 2 22 14 +8
Flag of Australia.svg Австралија 13 5 1 7 13 20 -7
Flag of Bolivia.svg Боливија 3 0 2 1 2 3 -1
Flag of Brazil.svg Бразил 28 18 5 5 62 25 +37
Flag of Cameroon.svg Камерун 8 4 1 3 5 5 0
Flag of Canada.svg Канада 3 0 1 2 0 5 -5
Flag of Colombia.svg Колумбија 5 2 0 3 5 5 0
Flag of Côte d'Ivoire.svg БСК 2 0 0 2 2 9 -7
Flag of the Czech Republic (bordered).svg Чешка 5 2 1 2 10 7 +3
Flag of Denmark.svg Данска 3 2 1 0 5 1 +4
Flag of Egypt.svg Египет 6 1 2 3 8 17 -9
Flag of France.svg Франција 10 9 0 1 24 5 +19
Flag of Germany.svg Германија 8 4 1 3 17 17 0
Flag of Greece.svg Грција 3 0 1 2 0 4 -4
Flag of Iraq.svg Ирак 3 0 2 1 0 1 -1
Flag of Italy.svg Италија 3 1 0 2 3 5 -2
Flag of Japan.svg Јапонија 13 5 2 6 15 16 -1
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 3 2 0 1 3 6 -3
Flag of Mexico.svg Мексико 19 8 5 6 33 28 +5
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 9 0 1 8 2 24 -22
Flag of Nigeria.svg Нигерија 3 1 2 0 4 1 +3
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 12 3 1 8 13 31 -18
Flag of South Africa.svg Јужна Африка 7 1 2 4 9 12 -3
Flag of Spain.svg Шпанија 5 4 0 1 11 4 +7
Flag of Tunisia.svg Тунис 3 1 0 2 3 5 -2
Flag of Turkey.svg Турција 5 2 1 2 8 8 0
Flag of the United Arab Emirates.svg ОАЕ 3 1 0 2 2 8 -6
Flag of the United States.svg САД 11 4 1 7 15 17 -2
Flag of Uruguay.svg Уругвај 5 3 0 2 8 6 +2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2005/2006 сезона: Финалнмото коло на чел свет да биде на 14 мај 2006“. Архивирано од изворникот на 2010-06-15. Посетено на 2009-06-22.
  2. Интернконтинетален Куп за нации
  3. 3,0 3,1 Првите две изданија беа де факто во функција на Крал Фахд Куп. ФИФА го зеде Купот на Конфедерации под свои раци. Видете http://www.fifa.com/tournaments/archive/tournament=101/awards/ Архивирано на 10 април 2009 г..