Роналдињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Роналдињо
Ronaldinho061115.jpg
Лични податоци
Полно име Роналдо де Азис Мореира
Роден на 21 март 1980 (1980-03-21) (воз. 37 г.)
Роден во Порто Алегре, Бразил
Позиција среден ред, напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Фламенго
Број 10
Младинска кариера
1987–1998 ФК Гремио
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998–2001 ФК Гремио 52 (21)
2001–2003 ФК Париз Сен Жермен 55 (17)
2003–2008 ФК Барселона 145 (70)
2008–2010 ФК Милан 76 (20)
2011– ФК Фламенго 23 (13)
Репрезентација
1996 Бразил U17 6 (2)
1999 Бразил U20 5 (3)
2000–2008 Бразил U23 10 (3)
1999– Бразил 93 (33)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 октомври 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 8 октомври 2011

Роналдо де Азис Мореира (англиски: Ronaldo de Assis Moreira) (роден (роден на 21 март 1980)), познат како Роналдињо е бразилски фудбалер кој игра во италјанскиот клуб ФК Фламенго.

Роналдињо на португалски значи "мал роналдо". Ова име Гаучо го избрал само за да се разликува од "стариот" Роналдо Де Лима.

Барселона[уреди | уреди извор]

Дојде во тимот на Барселона во 2003-тата година од екипата на Парис Сент Жермен кога имаше само 23 години. Тогашен тренер на Барселона беше франк Рајкард кој направи одличен избор со доведувањето на Бразилецот во своите редови. Заедно Самуел Ето и Роналдињо беа одличен тандем кој во 2005-тата година постигна 32 гола и ја освоија Лигата на Шампионите.

Милан[уреди | уреди извор]

Во Милан се досели на 16 јуни, 2008 каде што потпиша договор до 2012 година. Бидејќи бројот 10 беше на дресот на Кларенс Сидорф, Роналдињо го избра бројот 80 бидејќи 1980 е година на на неговото раѓање. По првиот натпревар во дресот на Милан, иако не постигна гол, сите беа сведоци дека влегува во одлична форма и дека не заборавил да игра фудбал. Тоа и го покажа на следните натпревари а особено се истакна во натпреварот со Интер кога постигна фантастичен гол со глава и им донесе победа на "Росоњерите" од 1:0 на 28 септември, 2008.

Наводи[уреди | уреди извор]

Club And National


Copa Roca 2011

Winner Carioca (State of Rio) 2011

Rio Cup 2011

Guanabara cup 2011

Italy Champion 2011

Trophy Berlusconi 2009/2010

Dubai Challenge Cup 2009

Bronze medal in Olympic games 2008

European Champions League 2006

Spain Champion : 2005 and 2006

Spain SuperCup 2005 et 2006

Ramon de Carranza Trophy 2005

Confederations Cup 2005

Cataluña Cup 2003/2004 ; 2004/2005 and 2006/2007

Trophy Ciutat d'Elx 2003

Gamper Trophy 2003 ; 2004 ; 2006 ; 2007 and 2008

France Cup finalist 2003

World Champions 2002

Winner of the Intertoto Cup 2002

Quarterfinalists of Sydney Olympic Games 2000

PreOlympic Tournament 2000

Finalist of Confederations Cup 1999

Copa America 1999

Copa Sul - Minas 1999

Cup of the State of Rio Grande Do Sul 1999

Championship of the State of Rio Grande Do Sul 1999

World Cup Champion Cadets 1997


Individual

Best Midfielder Left Of Brasileirao: 2011

Top Assists Serie A: 2009/2010

Player Of The Century (till now)

Player Of The Decade: 2000-2009

Golden Foot: 2009

FourFourTwo Magazine Best In The World: 2003-2007

Uefa Player Of The Year: 2004, 2005, 2006

Uefa Team Of The Year: 2004, 2005, 2006, 2007

FifPro World XI: 2004, 2005, 2006, 2007

Uefa Club Footballer Of The Year: 2006

Best Player In The World FIFPro 2004, 2005 and 2006

Best Player Of Champions League 2005, 2006

Bernabeu Historycal Stand Up Ovation: El Clasico 19 November 2005

Historycal Hat-Trick Player OF The Year (by the people of the whole world votes): 2003-2004, 2004-2005, 2005-2006

The Best El Clasico Goal Ever: 2005

The Best El Clasico Match Played Of The Season, Year, Decade, The New Century And Ever (till now)

Best Player Of Uefa Cup: 2004

King Player Of The Year: 2004, 2005, 2006

King Player Of Europe (by the people of Europe votes): 2004, 2005, 2006

Best Latin-American Player: 2005

World Soccer Player Of The Year: 2004 and 2005

FIFA World Player Of The Year: 2004 and 2005

Ballon D'or: 2005

Onze D'or 2005

Fifa Confederations Cup: Top Scorer Ever

Fifa Confederations Cup: Best Player Ever

"Except-contest" prize - COB

FIFA World Cup All-Star Team: 2002

FIFA 100

Don Balón Award (2): 2003–04, 2005–06

EFE Trophy (1): 2004

Most beautiful goal C1 2004/2005

Best European forward 2004/2005

Best Latin-American player 2005

Best player of Liga 2003/2004

Brazilian Silver Ball 2000

Most beautiful goal of 2002/2003 season with PSG

Best player of L1 April 2003 (LFP)

Best player of L1 March 2003 (LFP)

Best scorer of Confederations Cup 1999

Best scorer of the State of Rio Grande do Sul 1999

Best player of Confederations Cup 1999

Best scorer of the World Cup Cadets 1997

Best scorer of the World Cup Cadets 1997