Фудбалска репрезентација на Египет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалска репрезентација на Египет
Прекари(и)الفراعنة
(Фараони)[1]
СојузЕгипетска фудбалска асоцијација
КонфедерацијаАФК (Африка)
СелекторЕхаб Галал
КапитенМохамед Салах
Најмногу настапиАхмед Хасан (184)
Најдобар стрелецХосам Хасан (68)
Домашен стадионМеѓународен стадион Каиро
Домашни бои
Гостински бои
Светско првенство
Учества3
Најдобар резултатОсминафинале (1934)
Арапски куп
Учества5 (Прво во1988)
Најдобар резултатПрваци (1992)
Куп на Конфедерации
Учества2 (Прво во 1999)
Најдобар резултатГрупна фаза (1999, 2009)

Фудбалска репрезентација на Египет (арап. منتخب مصر لكرة القدم), често се нарекуваат Фараони (арап. الفراعنة) — фудбалска репрезентација која го претставува Египет на меѓународни натпреварувања и е под контрола на Фудбалскиот сојуз на Египет. Египет е најуспешната репрезентација во Африка, со седум шампионски титули; тие го освоиле првиот Африкански куп на нации во Судан во 1957 година, потоа во Египет во 1959 година, Египет во 1986 година, Буркина Фасо во 1998 година, Египет во 2006 година, Гана во 2008 година и Ангола во 2010 година.

Египет била првата африканска земја што учествувала на Светско првенство, учествувале на Второто светско првенство, во Италија во 1934 година, кога загубиле со 4:2 од Унгарија во 1. коло (во осмина финале). Оттогаш Египет се квалификувал за Светското првенство во 1990 година, кога повторно е елиминиран во првото коло. По 28 години, предводени од Мохамед Салах, Египет се пласирал на Светското првенство во 2018 година. Египет двапати играл меч за бронзен медал на Летните олимписки игри (1928 и 1964 година), губејќи и двата пати; првиот пат од Италија со 11:3, што е најубедливиот пораз на Египет во историјата.

Резултати на меѓународни натпревари[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

година Тркалезна
Уругвај 1930 не учествувала
Кралство Италија 1934 1. коло
Франција 1938 се повлекла
Бразил 1950 не учествувала
Швајцарија 1954 не се квалификувала
Шведска 1958 се повлекла
Чиле 1962
Предлошка:Country data ЕНГ 1966
Мексико 1970 не учествувала
1974 до 1986 не се квалификувала
Италија 1990 1. коло
1994 до 2014 не се квалификувала
Русија 2018 година 1. коло
Катар 2022 година не се квалификувала
Вкупно 3/22

Куп на конфедерациите[уреди | уреди извор]

Куп на конфедерации
година Пласман О.Н. Поб. Нер. Пор. Пос.гол. Прим.гол.
1992 до 1997 не се квалификувала
Мексико 1999 1. коло 3 0 2 1 5 9
2001 до 2005 не се квалификувала
Предлошка:Country data ЈАФ 2009 1. коло 3 1 0 2 4 7
2013 до 2017 не се квалификувала
Вкупно 2/10 6 1 2 3 9 16

Африкански куп на нациите[уреди | уреди извор]

Африкански куп на нации
Титули: 6
Настапи: 21
година Пласман година Пласман година Пласман
Судан 1957 Првак Етиопија 1976 4. места Тунис 1994 година Четврт финале
Египет1959 Првак Гана 1978 не се квалификуваше ЈАР 1996 година Четврт финале
Етиопија 1962 2. место Нигерија 1980 4. место Буркина Фасо 1998 година Првак
Гана 1963 3. место Либија1982 се повлече ГанаНигерија2000 година Четврт финале
Тунис 1965 Се повлекла откако
се квалификувала
Брег на Слоновата Коска1984 4. место Мали2002 Четврт финале
Етиопија 1968 се повлекла Египет 1986 Првак Тунис2004 година 1 круг
Судан 1970 3. место Мароко1988 1. коло Египет 2006 година Првак
Камерун 1972 не се квалификувала Алжир1990 1. коло Гана 2008 година Првак
Египет 1974 3. место Сенегал1992 1. коло Ангола 2010 година Првак

Рекорди[уреди | уреди извор]

Податоци ажурирани на 15 јуни 2018 година:

Најмногу одиграни натпревари[уреди | уреди извор]

Активните фудбалери се со задебелени букви:

Позиција Фудбалер Репрезентативна кариера Број на натпревари Број на голови
1. Ахмед Хасан 1995-2012 184 33
2. Хосам Хасан 1985-2006 169 69
3. Есам ел Хадари 1996 - 157 0
4. Ибрахим Хасан 1998-2002 131 14
5. Ахмед Фати 2002 - 127 3
6. Хани Рамзи 1988-2003 123 3
7. Вел Гома 2001-2013 114 1
8. Ахмед ел Кас 1987-1997 112 25
Абдел Захер ел Сака 1997-2010 112 4
10. Рабин Јасин 1982-1999 109 1

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Активните фудбалери се со задебелени букви:

Мохамед Салах, еден од најдобрите стрелци на Египет.
Позиција Фудбалер Репрезентативна кариера Број на голови Број на натпревари Просечна
1. Хосам Хасан 1985-2006 69 169 0,41
2. Хасан ел Шазли 1961-1975 42 62 0,48
3. Мохамед Абутрика 2001-2013 38 100 0,31
4. Мохамед Салах 2011 - 33 57 0,58
5. Ахмед Хасан 1995-2012 33 184 0,18
6. Амр Заки 2004-2013 30 63 0,48
7. Емад Мотеб 2004-2015 28 70 0,40
8. Ахмед ел Кас 1987-1997 25 112 0,22
9. Махмуд ел Катиб 1974-1986 24 54 0,44
Гамал Абдел Хамид 1979-1993 24 79 0.30

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The day it all started for Ad-Diba and the Pharaohs“. FIFA.com (англиски). Fédération Internationale de Football Association. Посетено на 2022-02-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]