Фудбалска репрезентација на Буркина Фасо

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Буркина Фасо
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и) Les Étalons
(Ждребиња)
СојузФудбалска федерација на Буркина Фасо
КонфедерацијаКАФ КАФ (Африка)
СелекторФранција Убер Велу
КапитенБертран Траоре
Најмногу настапиШарл Каборе (102)
Најдобар стрелецМумуни Дагано (34)[1]
ФИФА кодBFA
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално57 (21 декември 2023)[2]
Највисок35 (април-мај 2017)
Најнизок127 (декември 1993)
Прв меѓународен натпревар
 Горна Волта 5–4 Габон 
(Антананариво, Мадагаскар; 14 април 1960)
Најголема победа
 Горна Волта 5–1 Либерија 
(Абиџан, БСК; 27 декември 1961)
 Буркина Фасо 4–0 Мозамбик 
(Уагадугу, Буркина Фасо; 7 јуни 2003)
 Буркина Фасо 4–0 Намибија 
(Уагадугу, Буркина Фасо; 26 март 2011)
 Буркина Фасо 4–0 Етиопија 
(Нелспруит, ЈАР; 25 јануари 2013)
 Буркина Фасо 4–0 Нигер 
(Уагадугу, Буркина Фасо; 23 март 2013)
 Буркина Фасо 5–1 Swaziland 
(Нелспруит, ЈАР; 10 јануари 2015)
 Буркина Фасо 4–0 Зелен ’Рт 
(Уагадугу, Буркина Фасо; 14 ноември 2017)
 Џибути 0–4 Буркина Фасо 
(Маракеш, Мароко; 8 октомври 2021)
Најлош пораз
 Алжир 7–0 Горна Волта 
(Оран, Алжир; 30 август 1981)
Светско првенство
Учества0
Африкански куп на нации
Учества13 (првпат во 1978)
Најдобар резултатФиналист, 2013

Фудбалската репрезентација на Буркина Фасо ја претставува Буркина Фасо на меѓународните фудбалски натпреварувања во машки фудбал и е под контрола на Фудбалската федерација на Буркина Фасо. Репрезентацијата била позната под името Фудбалска репрезентација на Горна Волта до 1984 година, кога Република Горна Волта станала Буркина Фасо.

Буркина Фасо никогаш не се пласирала на Светските првенства иако редовно учествува во квалификациите за истите почнувајќи од квалификациите за Светското првенство 1998. Од друга страна, репрезентацијата настапила 13 пати на африканското континентално првенство, Африканскиот куп на нации, вклучително и еднаш како домаќин на првенството во 1998 на кое завршиле како четврти.

Најголемите успеси, репрезентацијата ги постигнала во поновата историја: на Африканскиот куп на нации 2013 стигнале до финалето, во кое загубиле минимално од Нигерија со 1-0, а четири години подоцна на Африканскиот куп на нации 2017 во Габон го освоиле третото место.

Учества на турнири[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Светско првенство Квалификации за Светско првенство
Година Рунда Позиција Рунда П Н И ДГ ПГ Состави ОН П Н И ДГ ПГ
Уругвај 1930 Не учествувале Не учествувале
Италија 1934
Франција 1938
Бразил 1950
Швајцарија 1954
Шведска 1958
Чиле 1962
Англија 1966
Мексико 1970
Германија 1974
Аргентина 1978 Не се квалификувале 4 1 2 1 4 4
Шпанија 1982 Не учествувале Не учествувале
Мексико 1986
Италија 1990 Не се квалификувале 2 1 0 1 2 3
САД 1994 Се повлекле во квалификациите
Франција 1998 8 1 1 6 9 17
Јужна Кореја Јапонија 2002 8 2 2 4 11 10
Германија 2006 10 4 1 5 14 13
Јужна Африка 2010 12 9 1 2 24 16
Бразил 2014 8 5 0 3 10 6
Русија 2018 8 3 3 2 13 8
Катар 2022 6 3 3 0 12 4
Вкупно 0/20 0 0 0 0 0 0 - 52 23 7 22 74 69

Африкански куп на нации[уреди | уреди извор]

Африкански куп на нации
Година Рунда Позиција Рунда П Н И ДГ ПГ
Судан 1957 Дел од  Франција
Обединета Арапска Република 1959
Играле како  Горна Волта
Етиопија 1962 Не била членка на КАФ
Гана 1963
Тунис 1965 Не учествувале
Етиопија 1968 Не се квалификувале
Судан 1970 Се повлекле
Камерун 1972
Египет 1974 Не се квалификувале
Етиопија 1976 Не учествувале
Гана 1978 Групна фаза 8. 3 0 0 3 2 9
Нигерија 1980 Не учествувале
Либија 1982 Не се квалификувале
Играле како  Буркина Фасо
Брег на Слоновата Коска 1984 Не учествувале
Египет 1986
Мароко 1988
Алжир 1990 Не се квалификувале
Сенегал 1992
Тунис 1994 Се повлекле
ЈАР 1996 Групна фаза 15. 3 0 0 3 3 9
Буркина Фасо 1998 Четврто место 4. 6 2 2 2 8 9
Гана Нигерија 2000 Групна фаза 15. 3 0 1 2 4 8
Мали 2002 13. 3 0 1 2 2 4
Тунис 2004 14. 3 0 1 2 1 6
Египет 2006 Не се квалификувале
Гана 2008
Ангола 2010 Групна фаза 13th 2 0 1 1 0 1
Екваторска Гвинеја Габон 2012 15th 3 0 0 3 2 6
ЈАР 2013 Финалист 2. 6 2 3 1 7 3
Екваторска Гвинеја 2015 Групна фаза 16. 3 0 1 2 1 4
Габон 2017 Трето место 3. 6 3 3 0 8 3
Египет 2019 Не се квалификувале
Камерун 2021 Четврто место 4. 7 2 3 2 9 10
Брег на Слоновата Коска 2023 Се квалификувале
Мароко 2025 To be determined
Кенија Танзанија Уганда 2027
Вкупно Финалист 13/36 48 9 16 23 47 72

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
ГМ Ерве Кофи 16 октомври 1996(1996-10-16)(27 г.) 52 0 Белгија Шарлероа Шарлероа
ГМ Килијан Никиема 22 јуни 2003(2003-06-22)(20 г.) 4 0 Холандија АДО Ден Хаг АДО Ден Хаг
ГМ Илел Конате 28 декември 1994(1994-12-28)(29 г.) 2 0 Франција Валенсиен Валенсиен
ГМ Абдуаје Уедраого 1 декември 2004(2004-12-01)(19 г.) 0 0 Шпанија Сабадел Сабадел
ОД Стив Јаго 16 декември 1992(1992-12-16)(31 г.) 74 1 Кипар Арис Лимасол Арис Лимасол
ОД Исуфу Дајо 6 август 1991(1991-08-06)(32 г.) 71 8 Мароко Беркане Беркане
ОД Едмонд Тапсоба 2 февруари 1999(1999-02-02)(25 г.) 37 1 Германија Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен
ОД Иса Каборе 12 мај 2001(2001-05-12)(22 г.) 35 1 Англија Лутон Таун Лутон Таун
ОД Насер Џига 15 ноември 2002(2002-11-15)(21 г.) 2 0 Србија Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
ОД Адамо Нагало 22 септември 2002(2002-09-22)(21 г.) 8 0 Данска Норшелан Норшелан
ОД Валентин Нума 14 февруари 2000(2000-02-14)(24 г.) 5 0 ДР Конго Сент-Елуа Лупопо Сент-Елуа Лупопо
ОД Абдул Гвиебре 17 јули 1997(1997-07-17)(26 г.) 11 0 Италија Модена Модена
СР Адама Гира 24 април 1988(1988-04-24)(35 г.) 47 0 Шпанија Расинг Риоха Расинг Риоха
СР Блати Туре 4 август 1994(1994-08-04)(29 г.) 42 2 Египет Пирамидс Пирамидс
СР Густаво Сангаре 8 ноември 1996(1996-11-08)(27 г.) 29 1 Франција Кевији-Руен Кевији-Руен
СР Исмаила Уедраого 5 ноември 1999(1999-11-05)(24 г.) 20 0 Грција Пансераикос Пансераикос
СР Стефан Азиз Ки 6 март 1996(1996-03-06)(28 г.) 11 2 Танзанија Јанг Африканс Јанг Африканс
СР Драмане Салу 22 мај 1998(1998-05-22)(25 г.) 6 0 Ерменија Урату Урарту
СР Мустафа Никиема 16 март 2001(2001-03-16)(23 г.) 0 0 Франција Валенсиен Валенсиен
НП Бертран Траоре 6 септември 1995(1995-09-06)(28 г.) 73 16 Англија Астон Вила Астон Вила
НП Асане Банде 30 октомври 1998(1998-10-30)(25 г.) 24 2 Финска ХЈК Хелсинки ХЈК Хелсинки
НП Абдул Тапсоба 23 август 2001(2001-08-23)(22 г.) 23 5 Франција Амjен Амjен
НП Мохамед Конате 12 декември 1997(1997-12-12)(26 г.) 21 3 Русија Ахмат Грозни Ахмат
НП Данго Уатара 11 февруари 2002(2002-02-11)(22 г.) 18 7 Англија Борнмут Борнмут
НП Џибрил Уатара 19 септември 1999(1999-09-19)(24 г.) 11 1 Мароко Беркане Беркане
НП Седрик Бадоло 4 ноември 1998(1998-11-04)(25 г.) 12 0 Молдавија Шериф Тираспол Шериф Тираспол
СР Мамади Бангре 15 јуни 2001(2001-06-15)(22 г.) 6 0 Франција Тулуза Тулуза

Статистика на играчите[уреди | уреди извор]

  Активни репрезентативци

Играчи со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

Последна промена 20 јануари 2024.

# Име Реп. кариера Настапи Голови Позиција
1 Шарл Каборе 2006–2021 102 4 среден ред
2 Џонатан Питроипа 2006–2019 84 19 напаѓач
3 Мумуни Дагано 1998–2013 83 34 напаѓач
Бакари Коне 2006–2019 83 0 одбрана
5 Стив Јаго 2013–денес 80 1 одбрана
6 Аристид Бансе 2003–2019 79 24 напаѓач
7 Бертран Траоре 2011–денес 78 20 напаѓач
8 Исуфу Дајо 2012–денес 77 8 одбрана
9 Ален Траоре 2006–2021 66 21 напаѓач
Саиду Панандетигири 2002–2013 66 2 одбрана

Играчи со најмногу постигнати голови[уреди | уреди извор]

Последна промена 20 јануари 2024.

# Име Реп. кариера Голови Настапи Позиција
1 Мумуни Дагано 1998–2013 34 83 напаѓач
2 Аристид Бансе 2003–2019 24 79 напаѓач
3 Ален Траоре 2006–2021 21 66 напаѓач
4 Бертран Траоре 2011–денес 20 78 напаѓач
5 Џонатан Питроипа 2006–2019 19 84 напаѓач
6 Мамаду Зонго 1996–2013 13 30 напаѓач
Прежис Наколма 2012–2019 13 53 напаѓач
8 Амаду Траоре 1998–2006 10 30 одбрана
Умар Баро 1996–2003 10 48 среден ред
10 Исуфу Дајо 2012–денес 8 74 одбрана

Селектори низ историјата[уреди | уреди извор]

Убер Велу, моменталниот селектор на Буркина Фасо
Период Селектор
1976-1978 Германија Ото Пфистер
1988-1990 Германија Хајнц-Петер Уберјан
1992–1996 Буркина Фасо Идриса Траоре
1996 Буркина Фасо Каликсте Загре
1996-1997 Бугарија Иван Вутов
1997 Гана Малик Џабир
1997-1998 Франција Филип Трусије
1998-1999 Франција Дидје Ното
2000 Белгија Рене Телман
2000-2001 Буркина Фасо Сидики Диара
2001-2002 Аргентина Оскар Фулоне
2002 Буркина Фасо Жак Јамеого и Буркина Фасо Фиури Вебоанга
2002-2004 Буркина Фасо Жан-Пол Рабије
2004-2005 Србија и Црна Гора Ивица Тодоров
2005-2006 Франција Бернар Симонди
2006-2007 Буркина Фасо Идриса Траоре
2007 Франција Дидје Ното и Буркина Фасо Сидики Диара
2008-2012 Португалија Пауло Дуарте
2012-2015 Белгија Паул Пут
2015 Германија Гернот Рор
2015-2019 Португалија Пауло Дуарте
2019-2022 Буркина Фасо Каму Мало
2022-денес Франција Убер Велу

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mamrud, Roberto; Stokkermans, Karel. „Players with 100+ Caps and 30+ International Goals“. RSSSF. Архивирано од изворникот 2011-06-28. Посетено на 2011-03-27.
  2. „Men's Ranking“ (англиски). Посетено на 19 јануари 2024.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]