ФК Модена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ФК Модена
Целосно име Фудбалски Клуб Модена
Прекар(и) Канарини
Основан 1912
Терен Стадион Алберто Брагила,
Модена, Италија
(Капацитет: 21,507)
Претседател Италија Стефано Комини
Главен менаџер Италија Дарио Марколин
Лига Серија Б
2011–12 Серија Б, 12ти
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои
Team colours
Kit body yellowrightsash.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Резервни бои

ФК Модена е италијански фудбалски клуб од градот Модена. Клубот е формиран во 1912 и најчесто игра во Серија Б, како и сега, се од 2004 година после две години поминати во Серија А.