Африкански куп на нации 1957

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1957
كأس أمم أفريقيا
Африкански куп на нации 1957
Општо за првенството
Домаќин(и) Судан Судан
      градови 1
Период на одржување 10 февруари - 16 февруари 1957
Број на учесници 3
Распределба на медалите
Шампион  Египет
Второ место  Етиопија
Трето место  Судан
Четврто место  ЈАР
Статистички податоци за првенството
← -
1959

Африкански куп на нации во 1957 година — 1-во африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Судан од 10 февруари до 16 февруари 1957 година. На ова првенство учество зеле 3 репрезентации. Вкупно биле одиграни 2 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Египет.

Натпревари[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

10 февруари 1957
Судан  1–2  Египет {{{stadium}}}
Извештај

10 февруари 1957
Етиопија  СП  ЈАР {{{stadium}}}

Финале[уреди | уреди извор]

16 февруари 1957
Египет  4–0  Етиопија {{{stadium}}}
Извештај

Надворешни врски[уреди | уреди извор]