Африкански куп на нации 1980

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1980
Општо за првенството
Домаќин(и) Нигерија
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 8 март - 22 март 1980
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Шампион  Нигерија
Второ место  Алжир
Трето место  Мароко
Четврто место  Египет
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1978
1982

Африкански куп на нации во 1980 година — 12-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Нигерија од 8 март - 22 март 1980 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Нигерија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Лагос Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Nigeria" does not exist Ибадан
Стадион Лагос Стадион Обафеми Аволово
Капацитет: 55,000 Капацитет: 35,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Нигерија 3 2 1 0 4 1 +3 5
 Египет 3 2 0 1 4 3 +1 4
 Брег на Слоновата Коска 3 0 2 1 2 3 −1 2
 Танзанија 3 0 1 2 3 6 −3 1
8 март 1980
Нигерија  3–1  Танзанија Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 80.000
Извештај

8 март 1980
Египет  2–1  Брег на Слоновата Коска Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 80.000
Извештај

12 март 1980
Египет  2–1  Танзанија Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 55.000
Извештај

12 март 1980
Нигерија  0–0  Брег на Слоновата Коска Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 55.000
Извештај

15 март 1980
Брег на Слоновата Коска  1–1  Танзанија Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 70.000
Извештај

15 март 1980
Нигерија  1–0  Египет Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 70.000
Isima гол 15' Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Алжир 3 2 1 0 4 2 +2 5
 Мароко 3 1 1 1 2 2 0 3
 Гана 3 1 1 1 1 1 0 3
 Гвинеја 3 0 1 2 3 5 −2 1
9 март 1980
Гана  0–0  Алжир Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 40.000
Извештај

9 март 1980
Мароко  1–1  Гвинеја Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 40.000
Извештај

13 март 1980
Алжир  1–0  Мароко Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 20.000
Извештај

13 март 1980
Гана  1–0  Гвинеја Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 20.000
Извештај

16 март 1980
Алжир  3–2  Гвинеја Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 20.000
Извештај

16 март 1980
Мароко  1–0  Гана Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 20.000
Извештај

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
19 март – Лагос
   Нигерија 1  
   Мароко 0  
 
22 март – Лагос
       Нигерија 3
     Алжир 0
Трето место
19 март – Ибадан 21 март – Лагос
   Алжир (p) 2 (4)    Мароко   2
   Египет 2 (2)      Египет   0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

19 март 1980
Нигерија  1–0  Мароко Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 70.000
Извештај

19 март 1980
Алжир  2–2
(4-2 пен.)
 Египет Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 5.000
Извештај
  Пенали  
4-2

Трето место[уреди | уреди извор]

21 март 1980
Мароко  2–0  Египет Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 5.000
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

22 март 1980
Нигерија  3–0  Алжир Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 85.000
Извештај

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1980 

Нигерија
1-во титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]