Африкански куп на нации 1988

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1988
Општо за првенството
Домаќин(и) Мароко
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 13 март - 27 март 1988
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Камерун
Silver medal.svg Второ место  Нигерија
Bronze medal.svg Трето место  Алжир
Четврто место  Мароко
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1986
1990

Африкански куп на нации во 1988 година — 16-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Мароко од 13 март - 27 март 1988 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Камерун.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Казабланка Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Morocco" does not exist Рабат
Стадион Мухамед V Стадион Мулај Абдула
Капацитет: 67,000 Капацитет: 52,000
Raja de Casablanca vs Mouloudia dOujda, November 02 2008-04.jpg FAR Rabat vs AS Sale, November 6 2012-2.jpg

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Мароко 3 1 2 0 2 1 +1 4
 Алжир 3 1 1 1 2 2 0 3
 Брег на Слоновата Коска 3 0 3 0 2 2 0 3
 Заир 3 0 2 1 2 3 −1 2
13 март 1988
Мароко  1–1  Заир Стадион Мухамед V, Казабланка
Гледачи: 80.000
Извештај

13 март 1988
Брег на Слоновата Коска  1–1  Алжир Стадион Мухамед V, Казабланка
Гледачи: 40.000
Извештај

16 март 1988
Брег на Слоновата Коска  1–1  Заир Стадион Мухамед V, Казабланка
Гледачи: 45.000
Извештај

16 март 1988
Мароко  1–0  Алжир Стадион Мухамед V, Казабланка
Гледачи: 78.000
Извештај

19 март 1988
Алжир  1–0  Заир Стадион Мухамед V, Казабланка
Гледачи: 75.000
Извештај

19 март 1988
Мароко  0–0  Брег на Слоновата Коска Стадион Мухамед V, Казабланка
Гледачи: 80.000
Извештај

Забелешка: Алжир се квалификувал со ждрепка.[1]

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Нигерија 3 1 2 0 4 1 +3 4
 Камерун 3 1 2 0 2 1 +1 4
 Египет 3 1 1 1 3 1 +2 3
 Кенија 3 0 1 2 0 6 −6 1
14 март 1988
Камерун  1–0  Египет Стадион Мулај Абдула, Рабат
Гледачи: 5.000
Извештај

14 март 1988
Нигерија  3–0  Кенија Стадион Мулај Абдула, Рабат
Гледачи: 4.000
Извештај

17 март 1988
Камерун  1–1  Нигерија Стадион Мулај Абдула, Рабат
Гледачи: 13.000
Извештај

17 март 1988
Египет  3–0  Кенија Стадион Мулај Абдула, Рабат
Гледачи: 12.000
Извештај

20 март 1988
Камерун  0–0  Кенија Стадион Мулај Абдула, Рабат
Гледачи: 25.000
Извештај

20 март 1988
Нигерија  0–0  Египет Стадион Мулај Абдула, Рабат
Гледачи: 30.000
Извештај

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
23 март – Рабат
   Нигерија (p) 1 (9)  
   Алжир 1 (8)  
 
27 март – Казабланка
       Нигерија 0
     Камерун 1
Трето место
23 март – Казабланка 26 март – Казабланка
   Мароко 0    Алжир (p)   1 (4)
   Камерун 1      Мароко   1 (3)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

23 март 1988
Нигерија  1–1 (a.e.t.)
(9–8 пен.)
 Алжир Стадион Мулај Абдула, Рабат
Гледачи: 35.000
Извештај
  Пенали  
9–8

23 март 1988
Мароко  0–1  Камерун Стадион Мухамед V, Казабланка
Гледачи: 45.000
Извештај

Трето место[уреди | уреди извор]

26 март 1988
Мароко  1–1 (a.e.t.)
(3–4 пен.)
 Алжир Стадион Мухамед V, Казабланка
Гледачи: 10.000
Извештај
  Пенали  
3–4

Финале[уреди | уреди извор]

27 март 1988
Камерун  1–0  Нигерија Стадион Мухамед V, Казабланка
Гледачи: 50.000
Извештај

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1988  

Камерун
2-ра титула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „MOROCCO 1988“. fifaworldcup.co.uk. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 28 January 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]