Прејди на содржината

Африкански куп на нации 1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1992
Африкански куп на нации 1992
Општо за првенството
Домаќин(и) Сенегал
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 12 јануари - 26 јануари 1992
Број на учесници 12
Распределба на медалите
Шампион  Брег на Слоновата Коска
Второ место  Гана
Трето место  Нигерија
Четврто место  Камерун
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 20
1990
1994

Африкански куп на нации во 1992 година — 18-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Сенегал од 12 јануари - 26 јануари 1992 година. На ова првенство учество зеле 12 репрезентации. Вкупно биле одиграни 20 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Брег на Слонова Коска.

Учесници

[уреди | уреди извор]

Стадиони

[уреди | уреди извор]
Дакар Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Senegal" does not exist Зигиншор
Стадион Леополд Сенгор Стадион Алин Ситое Дијата
Капацитет: 60,000 Капацитет: 10,000

Групна фаза

[уреди | уреди извор]
Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Нигерија 2 2 0 0 4 2 +2 4
 Сенегал 2 1 0 1 4 2 +2 2
 Кенија 2 0 0 2 1 5 −4 0
12 јануари 1992
Нигерија  2–1  Сенегал Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 60,000

14 јануари 1992
Нигерија  2–1  Кенија Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 5,000

16 јануари 1992
Сенегал  3–0  Кенија Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 50,000
Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Камерун 2 1 1 0 2 1 +1 3
 Заир 2 0 2 0 2 2 0 2
 Мароко 2 0 1 1 1 2 −1 1
12 јануари 1992
Камерун  1–0  Мароко Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 60,000

14 јануари 1992
Мароко  1–1  Заир Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 5,000

16 јануари 1992
Камерун  1–1  Заир Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 10,000
Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Брег на Слоновата Коска 2 1 1 0 3 0 +3 3
 Конго 2 0 2 0 1 1 0 2
 Алжир 2 0 1 1 1 4 −3 1
13 јануари 1992
Брег на Слоновата Коска  3–0  Алжир Стадион Алин Ситое Дијата , Зигиншор
Гледачи: 5,000
Извештај

јануари 15, 1992
Брег на Слоновата Коска  0–0  Конго Стадион Алин Ситое Дијата , Зигиншор
Гледачи: 5,000

17 јануари 1992
Алжир  1–1  Конго Стадион Алин Ситое Дијата , Зигиншор
Гледачи: 5,000
Извештај
Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Гана 2 2 0 0 2 0 +2 4
 Замбија 2 1 0 1 1 1 0 2
 Египет 2 0 0 2 0 2 −2 0
13 јануари 1992
Замбија  1–0  Египет Стадион Алин Ситое Дијата , Зигиншор
Гледачи: 5,000

15 јануари 1992
Гана  1–0  Замбија Стадион Алин Ситое Дијата , Зигиншор
Гледачи: 5,000

17 јануари 1992
Гана  1–0  Египет Стадион Алин Ситое Дијата , Зигиншор
Гледачи: 5,000

Завршна фаза

[уреди | уреди извор]
Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
19 јануари - Дакар        
   Нигерија   1
23 јануари - Дакар
   Заир   0  
   Нигерија   1
20 јануари - Дакар
     Гана   2  
   Гана   2
26 јануари - Дакар
   Конго   1  
   Гана   0 (10)
19 јануари - Дакар
     Брег на Слоновата Коска (pen.)   0 (11)
   Камерун   1
23 јануари - Дакар
   Сенегал   0  
   Камерун   0 (1) Трето место
20 јануари - Дакар
     Брег на Слоновата Коска (pen.)   0 (3)  
   Брег на Слоновата Коска   1    Нигерија   2
   Замбија (aet)   0      Камерун   1
25 јануари - Дакар


Четвртфинале

[уреди | уреди извор]
19 јануари 1992
Нигерија  1–0  Заир Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 10,000

19 јануари 1992
Камерун  1–0  Сенегал Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 35,000

2 јануари 0, 1992
Брег на Слоновата Коска  1–0
(a.e.t.)
 Замбија Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 3,000
Sié гол 94'

20 јануари 1992
Гана  2–1  Конго Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 15,000

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
23 јануари 1992
Гана  2–1  Нигерија Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 30,000

23 јануари 1992
Камерун  0–0
(прод.)
(1–3 пен.)
 Брег на Слоновата Коска Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 35,000
  Пенали  
1–3

Трето место

[уреди | уреди извор]
јануари 25, 1992
Нигерија  2–1  Камерун Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 2,000
јануари 26, 1992
Брег на Слоновата Коска  0–0
(прод.)
(11–10 пен.)
 Гана Стадион Леополд Сенгор , Дакар
Гледачи: 47,500
  Пенали  
11–10

Победник

[уреди | уреди извор]
 Африкански куп на нации 1992 

Брег на Слоновата Коска
1-ва титула

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]