Африкански куп на нации 1970

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1970
Општо за првенството
Домаќин(и) Судан
      стадиони 2
Период на одржување 6 февруари - 16 февруари 1970
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Шампион  Судан
Второ место  Гана
Трето место  Обединета Арапска Република
Четврто место  Брег на Слоновата Коска
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1968
1972

Африкански куп на нации во 1970 година — 7-мо африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Судан од 6 февруари - 16 февруари 1970 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Судан.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Картум Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Sudan (2005-2011)" does not exist Вад Мадани
Стадион Картум Стадион Вад Медани
Капацитет: 15,000 Капацитет: 15,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Брег на Слоновата Коска 3 2 0 1 9 4 +5 4
 Судан 3 2 0 1 5 2 +3 4
 Камерун 3 2 0 1 7 6 +1 4
 Етиопија 3 0 0 3 3 12 −9 0
6 февруари 1970
Камерун  3–2  Брег на Слоновата Коска Стадион Картум, Картум
Гледачи: 14,464
6 февруари 1970
Судан  3–0  Етиопија Стадион Картум, Картум
Гледачи: 14,464

8 февруари 1970
Камерун  3–2  Етиопија Стадион Картум, Картум
Гледачи: 9,864
8 февруари 1970
Брег на Слоновата Коска  1–0  Судан Стадион Картум, Картум
Гледачи: 9,864

10 февруари 1970
Брег на Слоновата Коска  6–1  Етиопија Стадион Картум, Картум
Гледачи: 9,770
10 февруари 1970
Судан  2–1  Камерун Стадион Картум, Картум
Гледачи: 9,770

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Обединета Арапска Република 3 2 1 0 6 2 +4 5
 Гана 3 1 2 0 4 2 +2 4
 Гвинеја 3 0 2 1 4 7 −3 2
 Конго-Киншаса 3 0 1 2 2 5 −3 1
7 февруари 1970
Гана  2–0  Конго-Киншаса Стадион Вад Медани, Вад Медани
Гледачи: 7,525
7 февруари 1970
Обединета Арапска Република  4–1  Гвинеја Стадион Вад Медани, Вад Медани
Гледачи: 7,525

9 февруари 1970
Конго-Киншаса  2–2  Гвинеја Стадион Вад Медани, Вад Медани
Гледачи: 3,342
9 февруари 1970
Обединета Арапска Република  1–1  Гана Стадион Вад Медани, Вад Медани
Гледачи: 3,342

11 февруари 1970
Гвинеја  1–1  Гана Стадион Вад Медани, Вад Медани
Гледачи: 3,927
11 февруари 1970
Обединета Арапска Република  1–0  Конго-Киншаса Стадион Вад Медани, Вад Медани
Гледачи: 3,927

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
14 февруари – Картум
   Брег на Слоновата Коска 1  
   Гана (прод.) 2  
 
16 февруари – Картум
       Гана 0
     Судан 1
Трето место
14 февруари – Картум 16 февруари – Картум
   Обединета Арапска Република 1    Брег на Слоновата Коска   1
   Судан (прод.) 2      Обединета Арапска Република   3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

14 февруари 1970
Брег на Слоновата Коска  1–2
(прод.)
 Гана Стадион Картум, Картум
Гледачи: 12,350

14 февруари 1970
Обединета Арапска Република  1–2
(прод.)
 Судан Стадион Картум, Картум
Гледачи: 12,350

Трето место[уреди | уреди извор]

16 февруари 1970
Обединета Арапска Република  3–1  Брег на Слоновата Коска Стадион Картум, Картум
Гледачи: 12,187

Финале[уреди | уреди извор]

16 февруари 1970
Судан  1–0  Гана Стадион Картум, Картум
Гледачи: 12,187

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1970 

Судан
1-ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]