Африкански куп на нации 1982

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1982
Општо за првенството
Домаќин(и) Либија
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 5 март - 19 март 1982
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Гана
Silver medal.svg Второ место  Либија
Bronze medal.svg Трето место  Замбија
Четврто место  Алжир
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1980
1984

Африкански куп на нации во 1982 година — 13-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Либија од 5 март - 19 март 1982 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Гана.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Триполи Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Libya" does not exist Бенгази
Стадион Триполи Стадион Бенгази
Капацитет: 88,000 Капацитет: 55,000
11 June Stadium BenTaher.jpg 28 March Stadium BenTaher 2007.jpg

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Либија 3 1 2 0 4 2 +2 4
 Гана 3 1 2 0 3 2 +1 4
 Камерун 3 0 3 0 1 1 0 3
 Тунис 3 0 1 2 1 4 −3 1
5 март 1982
Либија  2–2  Гана Стадион Триполи, Триполи
Гледачи: 45.200
Извештај

5 март 1982
Камерун  1–1  Тунис Стадион Триполи, Триполи
Гледачи: 45.000
Извештај

9 март 1982
Камерун  0–0  Гана Стадион Триполи, Триполи
Гледачи: 40.000
Извештај

9 март 1982
Либија  2–0  Тунис Стадион Триполи, Триполи
Гледачи: 40.000
Извештај

12 март 1982
Гана  1–0  Тунис Стадион Триполи, Триполи
Гледачи: 40.000
Извештај

12 март 1982
Либија  0–0  Камерун Стадион Триполи, Триполи
Гледачи: 40.000
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Алжир 3 2 1 0 3 1 +2 5
 Замбија 3 2 0 1 4 1 +3 4
 Нигерија 3 1 0 2 4 5 −1 2
 Етиопија 3 0 1 2 0 4 −4 1
7 март 1982
Нигерија  3–0  Етиопија Стадион Бенгази, Бенгази
Гледачи: 5.000
Извештај

7 март 1982
Алжир  1–0  Замбија Стадион Бенгази, Бенгази
Гледачи: 5.000
Merzekane гол 85' Извештај

10 март 1982
Замбија  1–0  Етиопија Стадион Бенгази, Бенгази
Гледачи: 5.000
Извештај

10 март 1982
Алжир  2–1  Нигерија Стадион Бенгази, Бенгази
Гледачи: 5.000
Извештај

13 март 1982
Алжир  0–0  Етиопија Стадион Бенгази, Бенгази
Гледачи: 5.000
Извештај

13 март 1982
Замбија  3–0  Нигерија Стадион Бенгази, Бенгази
Гледачи: 5.000
Извештај

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
16 март – Бенгази
   Гана (aet) 3  
   Алжир 2  
 
19 март – Триполи
       Гана (p) 1 (7)
     Либија 1 (6)
Трето место
16 март – Триполи 18 март – Триполи
   Либија 2    Алжир   0
   Замбија 1      Замбија   2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

16 март 1982
Гана  3–2
(a.e.t)
 Алжир Стадион Бенгази, Бенгази
Гледачи: 5.000
Извештај

16 март 1982
Либија  2–1  Замбија Стадион Триполи, Триполи
Гледачи: 50.000
Извештај

Трето место[уреди | уреди извор]

18 март 1982
Замбија  2–0  Алжир Стадион Триполи, Триполи
Гледачи: 2.000
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

19 март 1982
Гана  1–1
(7–6 пен.)
 Либија Стадион Триполи, Триполи
Гледачи: 42,500
Извештај
  Пенали  
7–6

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1982 

Гана
4-та титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]