Африкански куп на нации 1994

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1994
Африкански куп на нации 1994
Општо за првенството
Домаќин(и) Тунис
      градови 2
      стадиони 3
Период на одржување 26 март - 10 април 1994
Број на учесници 12
Распределба на медалите
Шампион  Нигерија
Второ место  Замбија
Трето место  Брег на Слоновата Коска
Четврто место  Мали
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 20
1992
1996

Африкански куп на нации во 1992 година — 19-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Тунис од 26 март - 10 април 1994 година. На ова првенство учество зеле 12 репрезентации. Вкупно биле одиграни 20 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Нигерија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Tunisia

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Tunisia" does not exist

Сус
Стадион Ел Мензах Стадион Шедли Зуитен
Капацитет: 45,000 Капацитет: 20,000
Сус
Стадион Сус
Капацитет: 30,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Заир 2 1 1 0 2 1 +1 3
 Мали 2 1 0 1 2 1 +1 2
 Тунис 2 0 1 1 1 3 −2 1
26 март 1994
Тунис  0–2  Мали Стадион Ел Мензах, Тунис
Гледачи: 45.000

28 март 1994
Мали  0–1  Заир Стадион Ел Мензах, Тунис
Гледачи: 8.000

30 март 1994
Тунис  1–1  Заир Стадион Ел Мензах, Тунис
Гледачи: 45.000

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Египет 2 1 1 0 4 0 +4 3
 Нигерија 2 1 1 0 3 0 +3 3
 Габон 2 0 0 2 0 7 −7 0
26 март 1994
Нигерија  3–0  Габон Стадион Ел Мензах, Тунис
Гледачи: 30.000

28 март 1994
Египет  4–0  Габон Стадион Шедли Зуитен, Тунис
Гледачи: 6.000

30 март 1994
Нигерија  0–0  Египет Стадион Ел Мензах, Тунис
Гледачи: 30.000

Група В[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Замбија 2 1 1 0 1 0 +1 3
 Брег на Слоновата Коска 2 1 0 1 4 1 +3 2
 Сиера Леоне 2 0 1 1 0 4 −4 1
27 март 1994
Брег на Слоновата Коска  4–0  Сиера Леоне Стадион Сус, Сус
Гледачи: 10.000

29 март 1994
Замбија  0–0  Сиера Леоне Стадион Сус, Сус
Гледачи: 6.000

31 март 1994
Замбија  1–0  Брег на Слоновата Коска Стадион Сус, Сус
Гледачи: 6.000

Група Д[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Гана 2 2 0 0 2 0 +2 4
 Сенегал 2 1 0 1 2 2 0 2
 Гвинеја 2 0 0 2 1 3 −2 0
27 март 1994
Гана  1–0  Гвинеја Стадион Сус, Сус
Гледачи: 10.000

29 март 1994
Сенегал  2–1  Гвинеја Стадион Сус, Сус
Гледачи: 6.000

31 март 1994
Гана  1–0  Сенегал Стадион Сус, Сус
Гледачи: 6.000

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
2 април- Тунис        
   Заир   0
6 април - Тунис
   Нигерија   2  
   Нигерија (pso)   2 (4)
3 април - Сус
     Брег на Слоновата Коска   2 (2)  
   Гана   1
10 април - Тунис
   Брег на Слоновата Коска   2  
   Нигерија   2
2 април- Тунис
     Замбија   1
   Египет   0
6 април - Тунис
   Мали   1  
   Мали   0 Трето место
3 април - Сус
     Замбија   4  
   Замбија   1    Брег на Слоновата Коска   3
   Сенегал   0      Мали   1
10 април - Тунис


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

2 април 1994
Заир  0–2  Нигерија Стадион Ел Мензах, Тунис
Гледачи: 2.000

2 април 1994
Египет  0–1  Мали Стадион Ел Мензах, Тунис
Гледачи: 3.000

3 април 1994
Замбија  1–0  Сенегал Стадион Сус, Сус
Гледачи: 8.000

3 април 1994
Гана  1–2  Брег на Слоновата Коска Стадион Сус, Сус
Гледачи: 8.000

Полуфинале[уреди | уреди извор]

6 април 1994
Нигерија  2–2
(прод.)
(4–2 пен.)
 Брег на Слоновата Коска Стадион Ел Мензах, Тунис
Гледачи: 2,000
  Пенали  
4–2

6 април 1994
Замбија  4–0  Мали Стадион Ел Мензах, Тунис
Гледачи: 2,000

Трето место[уреди | уреди извор]

10 април 1994
Брег на Слоновата Коска  3–1  Мали Стадион Ел Мензах, Тунис
Гледачи: 15.000

Финале[уреди | уреди извор]

10 април 1994
Нигерија  2–1  Замбија Стадион Ел Мензах, Тунис
Гледачи: 25.000

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1994 

Нигерија
2-ра титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]