Африкански куп на нации 1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1996
Африкански куп на нации 1996
Општо за првенството
Домаќин(и) Јужноафриканска Република
      градови 4
      стадиони 4
Период на одржување 13 јануари - 3 февруари 1996
Број на учесници 12
Распределба на медалите
Шампион  ЈАР
Второ место  Тунис
Трето место  Замбија
Четврто место  Гана
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 29
1994
1998

Африкански куп на нации во 1996 година — 20-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Јужноафриканска Република од 13 јануари - 3 февруари 1996 година. На ова првенство учество зеле 15 репрезентации. Вкупно биле одиграни 29 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Јужноафриканска Република.

Учесници[уреди | уреди извор]

* * Нигерија се повлекла пред почетокот на првенството. На Гвинеја и било понудено да учествува на првенството но одбила поради недостиг на време за подготовка.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Јоханесбург

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/South Africa" does not exist

Дурбан
Сокер сити Стадион Кингс Парк
Капацитет: 80,000 Капацитет: 52,000
Блумфонтејн Порт Елизабет
Стадион Фри Стејт Стадион ЕПРУ
Капацитет: 40,000 Капацитет: 33,852

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Јужна Африка 3 2 0 1 4 1 +3 6
 Египет 3 2 0 1 4 3 +1 6
 Камерун 3 1 1 1 5 7 −2 4
 Ангола 3 0 1 2 4 6 −2 1
13 јануари 1996
Јужна Африка  3–0  Камерун Сокер сити, Јоханесбург
Гледачи: 75,000
Судија: Said Belqola (Morocco)

15 јануари 1996
Египет  2–1  Ангола Сокер сити, Јоханесбург
Гледачи: 6,000

18 јануари 1996
Камерун  2–1  Египет Сокер сити, Јоханесбург
Гледачи: 4,000

20 јануари 1996
Јужна Африка  1–0  Ангола Сокер сити, Јоханесбург
Гледачи: 28,000

24 јануари 1996
Јужна Африка  0–1  Египет Сокер сити, Јоханесбург
Гледачи: 20,000

24 јануари 1996
Ангола  3–3  Камерун Стадион Кингс Парк, Дурбан
Гледачи: 6,000

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Замбија 3 2 1 0 9 1 +8 7
 Алжир 3 2 1 0 4 1 +3 7
 Сиера Леоне 3 1 0 2 2 7 −5 3
 Буркина Фасо 3 0 0 3 3 9 −6 0
14 јануари 1996
Замбија  0–0  Алжир Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Гледачи: 9,000

15 јануари 1996
Сиера Леоне  2–1  Буркина Фасо Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Гледачи: 1,500

18 јануари 1996
Алжир  2–0  Сиера Леоне Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Гледачи: 1,500

20 јануари 1996
Замбија  5–1  Буркина Фасо Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Гледачи: 2,000

24 јануари 1996
Алжир  2–1  Буркина Фасо Стадион ЕПРУ, Порт Елизабет
Гледачи: 180

24 јануари 1996
Замбија  4–0  Сиера Леоне Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Гледачи: 200

Група Ц[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Габон 2 1 0 1 3 2 +1 3
 Заир 2 1 0 1 2 2 0 3
 Либерија 2 1 0 1 2 3 −1 3
16 јануари 1996
Габон  1–2  Либерија Стадион Кингс Парк, Дурбан
Гледачи: 5,000

19 јануари 1996
Габон  2–0  Заир Стадион Кингс Парк, Дурбан
Гледачи: 4,000

25 јануари 1996
Заир  2–0  Либерија Сокер сити, Јоханесбург
Гледачи: 3,000

 Нигерија се повлекла, па нејзините натпревари биле откажани.

Група Д[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Гана 3 3 0 0 6 1 +5 9
 Тунис 3 1 1 1 5 4 +1 4
 Брег на Слоновата Коска 3 1 0 2 2 5 −3 3
 Мозамбик 3 0 1 2 1 4 −3 1
14 јануари 1996
Гана  2–0  Брег на Слоновата Коска Стадион ЕПРУ, Порт Елизабет
Гледачи: 8,000

16 јануари 1996
Тунис  1–1  Мозамбик Стадион ЕПРУ, Порт Елизабет
Гледачи: 1,000

19 јануари 1996
Гана  2–1  Тунис Стадион ЕПРУ, Порт Елизабет
Гледачи: 1,000

21 јануари 1996
Брег на Слоновата Коска  1–0  Мозамбик Стадион ЕПРУ, Порт Елизабет
Гледачи: 500

25 јануари 1996
Тунис  3–1  Брег на Слоновата Коска Стадион ЕПРУ, Порт Елизабет
Гледачи: 1,000

25 јануари 1996
Гана  2–0  Мозамбик Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Гледачи: 3,500

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
јануари 27 - Јоханесбург        
   Јужна Африка   2
31 јануари - Јоханесбург
   Алжир   1  
   Јужна Африка   3
28 јануари - Порт Елизабет
     Гана   0  
   Гана   1
3 февруари - Јоханесбург
   Заир   0  
   Јужна Африка   2
27 јануари - Блумфонтејн
     Тунис   0
   Замбија   3
31 јануари - Дурбан
   Египет   1  
   Замбија   2 Трето место
28 јануари - Дурбан
     Тунис   4  
   Габон   1 (1)    Гана   0
   Тунис (pen)   1 (4)      Замбија   1
3 февруари - Јоханесбург


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

27 јануари 1996
Јужна Африка  2–1  Алжир Сокер сити, Јоханесбург
Гледачи: 80,000

27 јануари 1996
Замбија  3–1  Египет Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Гледачи: 8,500

28 јануари 1996
Габон  1–1
(прод..)
(1–4 пен.)
 Тунис Стадион Кингс Парк, Дурбан
Гледачи: 4,000
  Пенали  
1–4

28 јануари 1996
Гана  1–0  Заир Стадион ЕПРУ, Порт Елизабет
Гледачи: 8,000

Полуфинале[уреди | уреди извор]

31 јануари 1996
Јужна Африка  3–0  Гана Сокер сити, Јоханесбург
Гледачи: 75,000

31 јануари 1996
Замбија  2–4  Тунис Стадион Кингс Парк, Дурбан
Гледачи: 5,000

Трето место[уреди | уреди извор]

3 февруари 1996
Гана  0–1  Замбија Сокер сити, Јоханесбург
Гледачи: 80,000

Финале[уреди | уреди извор]

3 февруари 1996
Јужна Африка  2–0  Тунис Сокер сити, Јоханесбург
Гледачи: 80,000

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1996 

ЈАР
1-ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]